Sok z pokrzywy - naturalny detoks
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 6 komentarzyPokrzywę od wieków wykorzystuje się w medycynie ludowej. Dla wielu osób to zwyczajny chwast, ale my chcemy was przekonać, że wcale tak nie jest. W liściach tego ziela kryje się moc witamin i składników mineralnych.
Ze świeżej pokrzywy dawniej gotowano zupę. Ziele to ponadto zbierano i suszono, bo wierzono, że ma leczniczą moc. Niektórzy nawet porównują pokrzywę z antybiotykiem. Czym sobie zasłużyła na tak wysoki status w ziołolecznictwie?
Przede wszystkim bogactwem witamin i minerałów. Pokrzywa zawiera witaminy C, B, K oraz prowitaminę A, jak również żelazo, krzem, wapń, mangan, potas. Ale to nie wszystko! W tej niepozornej roślinie znajdziemy kwas foliowy, kwasy organiczne i garbniki. Kryje w sobie również chlorofil, określany mianem upłynnionej energii słonecznej.
Sok z pokrzywy? Na zdrowie!
Sok z pokrzywy warto pić z wielu powodów. Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a przede wszystkim:
- wzmacnia organizm,
- oczyszcza naczynia krwionośne,
- dodaje energii,
- poprawia pracę narządów, takich jak wątroba, śledziona, trzustka,
- działa moczopędnie,
- oczyszcza krew z toksyn.
Właściwości lecznicze pokrzywy
Pokrzywa poprawia apetyt, dlatego warto jej młode listki dodawać do sałatek. Zioło to ułatwia ponadto przemianę materii i działa oczyszczająco. W ziołolecznictwie napary z pokrzywy zaleca się pacjentom zmagającym się z chorobami trzustki, żołądka, wątroby.
Stosuje się je również w przypadku biegunki, nieżytu jelit oraz w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
Wstępne badania pozwalają również stwierdzić, że pokrzywa jest w stanie zahamować rozwój komórek nowotworowych. Jak dowodzą specjaliści z Uniwersytetu w Warwick, związki chemiczne zawarte w tej roślinie mogą nawet pięćdziesięciokrotnie zwiększyć skuteczność leków na raka jajnika.
Pokrzywa na problemy skórne
Pokrzywa ma działanie bakteriobójcze, stąd stosuje się ją w leczeniu zmian skórnych (tj. trądzik, ropnie). Pomaga również w stanach zapalnych mięśni. Sok z pokrzywy wzmacnia włosy i paznokcie, pozwala pozbyć się łupieżu i łojotoku, a dodatkowo zapobiega wypadaniu włosów.
Sok z pokrzywy można kupić w aptece lub przygotować samemu. Najwięcej pozytywnych składników mają młode liście pokrzywy. Sezon na zbieranie tego ziela kończy się w momencie, gdy zaczyna ono kwitnąć (a więc na przełomie maja i czerwca).
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze