Sok z pokrzywy - naturalny detoks

Pokrzywę od wieków wykorzystuje się w medycynie ludowej. Dla wielu osób to zwyczajny chwast, ale my chcemy was przekonać, że wcale tak nie jest. W liściach tego ziela kryje się moc witamin i składników mineralnych.

Ze świeżej pokrzywy dawniej gotowano zupę. Ziele to ponadto zbierano i suszono, bo wierzono, że ma leczniczą moc. Niektórzy nawet porównują pokrzywę z antybiotykiem. Czym sobie zasłużyła na tak wysoki status w ziołolecznictwie?
Przede wszystkim bogactwem witamin i minerałów. Pokrzywa zawiera witaminy C, B, K oraz prowitaminę A, jak również żelazo, krzem, wapń, mangan, potas. Ale to nie wszystko! W tej niepozornej roślinie znajdziemy kwas foliowy, kwasy organiczne i garbniki. Kryje w sobie również chlorofil, określany mianem upłynnionej energii słonecznej.
Sok z pokrzywy? Na zdrowie!
Sok z pokrzywy warto pić z wielu powodów. Ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a przede wszystkim:

- wzmacnia organizm,
- oczyszcza naczynia krwionośne,
- dodaje energii,
- poprawia pracę narządów, takich jak wątroba, śledziona, trzustka,
- działa moczopędnie,
- oczyszcza krew z toksyn.
Gdyby pokrzywa nie parzyła, zostałaby wytrzebiona. A przecież mało która roślina dorównuje pokrzywie. Leczy awitaminozę, reumatyzm, wzmacnia włosy.
Maria Nurowska, powieściopisarka
Właściwości lecznicze pokrzywy
Pokrzywa poprawia apetyt, dlatego warto jej młode listki dodawać do sałatek. Zioło to ułatwia ponadto przemianę materii i działa oczyszczająco. W ziołolecznictwie napary z pokrzywy zaleca się pacjentom zmagającym się z chorobami trzustki, żołądka, wątroby.

Stosuje się je również w przypadku biegunki, nieżytu jelit oraz w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
Wstępne badania pozwalają również stwierdzić, że pokrzywa jest w stanie zahamować rozwój komórek nowotworowych. Jak dowodzą specjaliści z Uniwersytetu w Warwick, związki chemiczne zawarte w tej roślinie mogą nawet pięćdziesięciokrotnie zwiększyć skuteczność leków na raka jajnika.
Pokrzywa na problemy skórne
Pokrzywa ma działanie bakteriobójcze, stąd stosuje się ją w leczeniu zmian skórnych (tj. trądzik, ropnie). Pomaga również w stanach zapalnych mięśni. Sok z pokrzywy wzmacnia włosy i paznokcie, pozwala pozbyć się łupieżu i łojotoku, a dodatkowo zapobiega wypadaniu włosów.
Sok z pokrzywy można kupić w aptece lub przygotować samemu. Najwięcej pozytywnych składników mają młode liście pokrzywy. Sezon na zbieranie tego ziela kończy się w momencie, gdy zaczyna ono kwitnąć (a więc na przełomie maja i czerwca).


Polecane przez autora:
- Nowa, szczuplejsza ty… z głową! MATERIAŁ PROMOCYJNY
- Jak uniknąć kontuzji w czasie biegania? MATERIAŁ PROMOCYJNY
- Biegi OCR. Czym są i na czym polega ich fenomen? MATERIAŁ PROMOCYJNY
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze