Motywacja – słowo-klucz w odchudzaniu
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKażdy z nas wie czym, jest motywacja. Najprościej mówią, to coś, co powoduje, że podejmujemy dane działanie i jak bardzo jesteśmy konsekwentni w dążeniu do celu.
Niestety, nie ma jednej metody, która pozwalałaby osiągnąć cel i zmotywować nas do działania. Nie ma jednej metody, ponieważ jesteśmy bardzo różni. Każdy człowiek jest inny i każdy ma inny, indywidualny system wartości i przekonań. Tak samo jest z motywacją. Na każdego działa coś innego.
Każdy ma swój indywidualny sposób na osiągnięcie celu, indywidualną motywację.
Jednych motywuje osiągnięcie celu. W przypadku diety jest to zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawa naszego wyglądu i tym samym samopoczucia. Takim osobom jest troszkę łatwiej. Stawiamy sobie cel, a wizja przyszłości pomaga nam go realizować.
Dla innych motywacją jest strach, a więc wizja, że jak nie zmienię diety, to coś stracę. Taką motywację mają często osoby chore, np. z chorobami serca. Po wizycie u kardiologa i informacji, że jak nie zmienimy trybu życia, nasze zdrowie będzie się pogarszać, pozwala osiągnąć cel i mieć motywację do zmiany. Również problemy w relacjach z bliskimi oraz lęk przed odrzuceniem mogą być dla nich motywacją. Niestety, złą stroną motywacji przez strach jest fakt, że możemy czuć bardzo silne napięcie podczas realizacji celu. Możemy je redukować przez różne dezadaptacyjne zachowania, np. podjadanie, aby szybko je zlikwidować.
Motywacja jest bardzo ważna, bo bez niej nie osiągniemy założonego celu. Warto więc przyjrzeć się sobie i odnaleźć właściwy sposób motywowania dla siebie. W osiąganiu celu pomagają niektóre techniki motywacyjne.
Dość dobrą metodą jest zapis „za” i „przeciw”. Dzielimy kartkę na pół i wypisujemy po jednej stronie argumenty za podjęciem zmiany trybu życia, a po drugiej — przeciw tej zmianie.
W tej technice odpowiadamy na kluczowe pytania takie jak:
- Co motywuje mnie do zmiany?
- Dlaczego chcę przejść na dietę?
- Co się zmieni, jak zmienię tryb życia?
- Dlaczego trudno mi zmienić tryb życia?
- Co trzyma mnie w moim schemacie?
- Co zyskam?
- Co stracę?
Dzięki tej technice możemy również przewidzieć możliwe trudności oraz przygotować plan, jak im zaradzić.
Można również prowadzić dziennik jedzenia i emocji, w którym sprawdzamy, kiedy jemy więcej, co jemy i dlaczego. Metoda ta pozwala nam skonfrontować się z naszymi przyzwyczajeniami i spróbować je zmienić. Dzięki temu możemy skonfrontować się z problemami i przygotować rozwiązania bardziej dla nas korzystne, bo może istnieje zbyt dużo strat z powodu obecnego postępowania?
Technik jest wiele i każdy powinien znaleźć swój indywidualny sposób radzenia sobie z brakiem motywacji, poprzez właściwe przyjrzenie się sobie. A warto, bo cel jest dla nas do osiągnięcia.
Źródło: potrafiszschudnac.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze