Rola psychiki w procesie odchudzania

Odchudzanie ma na celu poprawienie naszego wyglądu i zdrowia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że proces ten zaczyna się w głowie. Według psychologii odchudzania, pozbywanie się zbędnych kilogramów musi być powiązane z chęcią wprowadzenia zmian w swoim życiu oraz z konsekwentnym działaniem. W innym przypadku dieta nie ma szans na powodzenie. Jak widać, nie wystarczy sama herbata na odchudzanie, aby osiągnąć wymarzoną wagę. Ważna jest odpowiednia motywacja i chęć do działania. Jeśli chcemy skutecznie schudnąć, musimy drobiazgowo zaplanować odchudzanie, wybrać odpowiednią aktywność fizyczną i wytrwać w swoich postanowieniach. Dzięki temu idealna figura będzie w naszym zasięgu.

Shutterstock

Jak prawidłowo rozpocząć odchudzanie?

Najważniejsza jest motywacja. To od niej wszystko zależy. Aby odpowiednio się zmotywować do odchudzania, musimy wybrać sobie realistyczne cele, które można osiągnąć w krótkim terminie. Psychologia odchudzania mówi, że system ten oparty o wiele prostych celów jest najskuteczniejszy, gdyż łatwo je zrealizować. Założenie, że w tydzień schudniemy dziesięć kilogramów, doprowadzi tylko do zwątpienia we własne siły. Sprawi też, że stracimy motywację do odchudzania. Jeśli takich wpadek będzie więcej, może się to skończyć nawet obniżoną samooceną.

Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć?

Równie ważna w odchudzaniu, jak motywacja jest konsekwencja działania. Efekty odchudzania nie są widoczne z dnia na dzień i musimy to zaakceptować. Odchudzanie jest systematyczną pracą nad sobą, nad swoimi przyzwyczajeniami żywieniowymi. Aby było skuteczne, niezbędny jest czas. Dlatego ważne jest szczegółowe układanie planu dnia i tygodnia. Ustalenie poszczególnych zadań pozwala na ich łatwiejszą realizację.

Unikaj efektu jo-jo

Bardzo częstą przyczyną efektu jo-jo jest zbyt szybkie porzucanie diety. Przyczynia się do niego także powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych po jej zakończeniu. Wszelkie gwałtowne zmiany w odżywianiu nie są korzystne. Tak samo, jak nie jest korzystne stosowanie restrykcyjnej i wyniszczającej diety. Warto wiedzieć, że to częste głodówki odpowiadają za to, że organizm zaczyna składować tłuszcz, kiedy tylko otrzyma jedzenie. W takim przypadku efekt jo-jo jest murowany.

Jedyną drogą rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki. Jedyną miarą sukcesu jest wysiłek, jaki włożyliśmy, aby go osiągnąć.

Bruce Lee, aktor i mistrz sztuk walki

Zasady zdrowego odżywiania powinny być z nami na co dzień. Muszą wejść nam w krew i stać się naszą codziennością. Aby tak się stało, musimy je dokładnie przemyśleć. Dlatego odchudzanie powinno być zgodne z naszymi gustami a nawet nawykami. Herbata na odchudzanie jest bardzo dobra, ale jeśli ktoś jej nie lubi, nie ma sensu, aby zmuszać go do jej picia. Można zastąpić ją wodą mineralną. Także gwałtowne zmiany w diecie i stylu nie są dobrym rozwiązaniem. Trzeba tak dopasować dietę, aby znalazły się w niej potrawy, które lubimy. Wtedy dieta będzie skuteczna, a zmiana sposobu odżywania stała.

Zasady skutecznego odchudzania

Aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, utrzymać wagę oraz uniknąć efektu jo-jo, musimy pamiętać o przestrzeganiu zasad skutecznego odchudzania.

Czym jest efekt jo-jo?

  • Dieta nie może być rewolucją, powinna być ewolucją. Zamiast drastycznie zmieniać sposób odżywiania, powinna modyfikować ona obecny sposób odżywiania.
  • Zmiana sposobu odżywiania i stylu życia powinna być stopniowa.
  • W diecie powinny zostać uwzględnione ulubione produkty i potrawy, tylko ich ilość powinna być ograniczona.
  • Lepiej zjeść pięć mniej obfitych posiłków niż dwa duże.
  • Nie należy decydować się na dietę, która wyklucza stosowanie całej grupy produktów.
  • Podstawą diety i odchudzania jest regularność.
  • Śniadanie jest najważniejsze, gdyż odpowiada m.in. za prawidłowy poziom metabolizmu.
  • Dieta musi dostarczać odpowiednią ilość kalorii, witamin, minerałów i składników odżywczych. Organizm musi mieć materiały do prawidłowego funkcjonowania.
  • Nawet, jeśli nie zawsze udaje się nam przestrzegać diety, nie oznacza to, że mamy z niej rezygnować.

O zdrowych zasadach odchudzania należy pamiętać przez cały czas. Warto wiedzieć, że codzienne ważenie nie ma sensu. Nie dość, że nie zobaczymy efektów, to jeszcze nasza motywacja może na tym ucierpieć. Waga może zależeć od różnych czynników. Dlatego, aby ocenić efekty odchudzania, ważymy się raz w tygodniu o tej samej porze.

Jeśli z jakichś przyczyn nie przestrzegamy dokładnie diety, co się zdarza, nie oznacza to, że nie powinniśmy próbować. Na wszystko potrzeba czasu. Porzucenie diety i zajadanie swojego rozczarowania nie prowadzi do niczego dobrego. Zawsze można wyciągnąć wnioski i rozpocząć dietę od początku, delikatnie ją modyfikując.

Diety odchudzające


Odchudzanie a pomoc psychologa

Bardzo często bywa tak, że czynniki psychiczne niemal uniemożliwiają odchudzanie. Dlatego, jeśli czujemy, że potrzebna jest nam pomoc psychologa, warto się o nią postarać. Pomoc taka może być kluczowym elementem, który pozwoli nam wyrwać się z otyłości.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że nadwaga i otyłość nie są bardzo często zwykłym problemem ze spożywaniem nadmiernej ilości pożywienia. Może się okazać, że traktujemy jedzenie jako sposób na stres, pozbycie się lęków, odreagowanie trudnych sytuacji. Należy określić, kiedy i co najczęściej zjadamy. Być może jedzenie jest sposobem na nudę lub zmęczenie? Być może powielamy niezdrowe nawyki żywieniowe, które wynieśliśmy z domu? Odpowiedzi na te pytania najlepiej poszukać z pomocą swojego psychologa.

Należy popracować nad pewnością siebie i samooceną. Niedopuszczalne jest, aby były one zależne od liczby nadmiarowych kilogramów. Nie należy się oszukiwać, że gdy zrzucimy dwadzieścia kilogramów, nasze życie diametralnie się zmieni. Ono może zmienić się nawet teraz, trzeba tylko skorygować nastawienie do samego siebie. Można skupić się na częściach ciała, z których jesteśmy zadowoleni. Zamiast zamartwiać się grubymi nogami czy obwisłym brzuchem, można sobie wyobrażać, jak będą wyglądały w momencie, kiedy zaczniesz się zdrowo odżywiać i postawisz na aktywność fizyczną.

Jak zmienić swoje życie?

Nie należy stawiać sobie zbyt dużych wymagań, szczególnie takich, które są nierealne do osiągnięcia. Najskuteczniejsza jest metoda małych kroków. Warto nagradzać się za osiągnięcie każdego małego celu. Można nagrodzić się za utratę pierwszego kilograma, a potem nagradzać za utratę kolejnych.

Warto znaleźć grupę wsparcia, która ma taki sam cel. Znacznie łatwiej odchudzać się razem z innymi. To pozytywnie wpływa na naszą psychikę i sprawia, że wzajemnie się motywujemy.

Skuteczne odchudzanie wymaga zmian w diecie, poziomie aktywności fizycznej. Jednak bez odpowiedniego nastawienia nie będzie ono skuteczne. To właśnie nastawienie jest kluczem do sukcesu, czyli do szczupłej i zdrowej sylwetki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Rola regularnych posiłków w odchudzaniu Cała prawda o słodzikach Rola silnej woli w odchudzaniu Cała prawda o diecie Dukana Sauna sposobem na odchudzanie Skuteczna i szybka dieta Bieganie a odchudzanie Skuteczne diety gwiazd Skuteczne tabletki na odchudzanie Alkohol na diecie – można czy nie? Sposoby na poprawę metabolizmu Zmiana nawyków żywieniowych a odchudzanie Sposoby na przyspieszenie odchudzania Zielona kawa na odchudzanie Środki wspomagające odchudzanie Zapomnij o efekcie jo-jo

Popularne w tym tygodniu:

Woda ananasowa na odchudzanie i dla zdrowszej tarczycy!