Rola silnej woli w odchudzaniu

Każdy, kto stosował dietę, musiał przechodzić przez momenty kryzysowe. Utrzymać stałą motywację do odchudzania nie jest łatwo. Na dodatek zewsząd bombardują nas pokusy. Jednak nie warto się poddawać i nie należy przerywać diety. Jeśli tak zrobimy, będziemy tego żałowali, a kilogramy powrócą ze zdwojoną siłą. Pomocna może być świadomość, że każdy, kto się odchudza, zmagał się z kryzysem. Wiedzą o tym nie tylko odchudzający się, ale także ci, którzy pomagają się odchudzać, jak np. Konrad Gaca. Odchudzanie jest trudne, ma swoje momenty kryzysowe, ale warto w nim wytrwać.

123RF

Co odpowiada za utrudnianie odchudzania?

Podczas odchudzania każdy miewa gorsze chwile. To całkowicie normalne. Może się nam wydawać, że nie daje ono żadnych efektów, że męczymy się na darmo, że nie ma sensu. Z gorszymi chwilami stykają się wszyscy. Nawet takie osoby jak Anna Lewandowska, Ewa Chodakowska, Konrad Gaca. Odchudzanie już takie jest. Aby walczyć z momentami kryzysowymi, warto wiedzieć, skąd się biorą.

Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć?

Może za nie odpowiadać:

  • źle dobrana dieta – jeśli dieta będzie źle dobrana, to szybko nas zniechęci. Musi ona pasować do naszego stylu życia. Nie możemy myśleć o diecie jak o obowiązku. Dobra dieta to taka, którą można utrzymać przez cały czas i nie popadać we frustrację,
  • zbyt duże i nierealne oczekiwania – skuteczne odchudzanie to długotrwały proces. Nie można zrzucić w tydzień dziesięciu kilogramów. Powinniśmy stawiać przed sobą racjonalne cele. Najlepiej sprawdza się metoda małych kroczków. Dzięki niej możemy cieszyć się naszymi małymi celami. Przecież nawet utrata kilograma lub dwóch jest wielkim osiągnięciem. Dlatego może być doskonałym celem,
  • brak ćwiczeń – dieta musi być połączona z ćwiczeniami. Bez aktywności fizycznej odchudzanie będzie bardzo żmudne i efekty będą pojawiały się później. Nawet prosta aktywność, taka jak: spacery, jazda na rowerze, jazda na rolkach, gra w piłkę, czy nawet sprzątanie w domu, skutecznie wspomaga odchudzanie. Aktywność powinna być wprowadzana stopniowo. Nie można od razu rzucać się na głęboką wodę. Wraz z postępami i lepszą kondycją można wydłużać intensywność i czas trwania ćwiczeń,
  • zgubne pokusy – jeśli niezdrowe przekąski mamy pod ręką, jesteśmy narażeni na to, że po nie sięgniemy. Najlepiej nie trzymać słodyczy w domu, gdyż możemy nie być w stanie się im oprzeć. Jeśli zauważysz postępy w odchudzaniu, nigdy nie nagradzajmy się słodyczami. Lepiej kupić sobie jakiś mały drobiazg,
  • pozorny brak postępów – na początku bardzo często waga spada tylko odrobinę. Jest to bardzo frustrujące, bo może się wydawać, że nic się nie zmienia. Warto jednak wytrwać, gdyż z czasem waga zacznie spadać znacznie szybciej. Wystarczy tylko przestrzegać diety i treningów.

Jak wymodelować sylwetkę?


Jak przetrwać kryzys?

To, że kryzys podczas odchudzania się pojawi, jest niemal pewne. Dlatego warto odpowiednio wcześniej poznać zasady, które pozwolą na jego przetrwanie i zminimalizowanie szkód, jakie może poczynić.

Jedyną drogą rozwoju jest ciągłe podnoszenie poprzeczki. Jedyną miarą sukcesu jest wysiłek, jaki włożyliśmy, aby go osiągnąć.

Bruce Lee, aktor i mistrz sztuk walki
  • Nie należy myśleć ciągle o jedzeniu. Myślenie o kolejnych posiłkach rodzi tylko frustrację. Zamiast tego lepiej zająć się czymś innych. Poćwiczyć, iść na spacer, obejrzeć film.
  • Zadbaj o to, aby dieta była smaczna i kolorowa. Posiłki muszą być dietetyczne, ale powinny być smaczne. Należy używać ziół i przypraw. Czosnek potrafi sprawić, że nawet zwykła, dietetyczna potrawa smakuje rewelacyjnie.
  • Zadbaj o ruch. Aktywność fizyczna to podstawa. Jeśli lubisz sport, uprawiaj go regularnie. Znajdź sobie jakieś zajęcie, które dostarczy ci odpowiedniej dawki ruchu. Aktywność fizyczna nie tylko ułatwia utratę zbędnych kilogramów, ale także sprawia, że organizm wydziela więcej hormonów szczęścia.
  • Nie odmawiaj sobie wszystkiego. Dobra dieta to taka, która pozwala na jedzenie tego, co lubisz. Jedynym warunkiem jest to, aby posiłki były niewielkie. Jedno ciastko w tygodniu nie jest niczym strasznym. Ważne jest, aby zachować umiar.
  • Kiedy dopada cię głód, wypij szklankę wody niegazowanej. Dzięki temu głód będzie mniejszy. Jedz wtedy, kiedy głód zacznie ci dokuczać.

Jak zmienić swoje życie?

O tym, czy wybrana przez nas dieta będzie skuteczna, w dużej mierze decyduje silna wola i motywacja. Aby dieta była skuteczniejsza, powinna być ułożona według naszych oczekiwań i potrzeb. Warto też postarać się o coś, co będzie bardzo mocną motywacją i pozwoli nam dążyć do upragnionego celu. Każdy z nas może wypracować własne sposoby na radzenie sobie z kryzysem podczas odchudzania. Ważne jest, aby nie stracić z oczu głównego celu oraz to, by motywacja była na pierwszym miejscu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Cała prawda o diecie Dukana Sauna sposobem na odchudzanie Skuteczna i szybka dieta Bieganie a odchudzanie Skuteczne diety gwiazd Skuteczne tabletki na odchudzanie Alkohol na diecie – można czy nie? Sposoby na poprawę metabolizmu Zmiana nawyków żywieniowych a odchudzanie Sposoby na przyspieszenie odchudzania Zielona kawa na odchudzanie Środki wspomagające odchudzanie Zapomnij o efekcie jo-jo W czym tkwi tajemnica tabletek odchudzających? Wpływ wody na odchudzanie Wpływ kofeiny na odchudzanie Poznaj prawdę na temat diet i odchudzania

Popularne w tym tygodniu:

Woda ananasowa na odchudzanie i dla zdrowszej tarczycy!