Trądzik a aktywność fizyczna. Najczęstsze problemy ze skórą osób, które trenują
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 6 komentarzyWylewasz siódme poty na siłowni, aby mieć piękne i zgrabne ciało? Przerzucasz tony "żelastwa", aby twoje mięśnie były coraz większe? Niestety, przy okazji możesz nabawić się problemów ze skórą. Pot, sebum i zanieczyszczenia sprawiają, że cera staje się podatna na wypryski i zaskórniki. Krosty po jeździe na rowerze? Odparzenia między udami? Trądzik a aktywność fizyczna - to także znany temat. Jak się przed tym bronić?
Trądzik na plecach — pot a trądzik
Bolesne krostki na plecach to zmora aktywnych fizycznie osób. Pot zatyka pory skóry, przez co tworzą się pryszcze i zaskórniki, których trudno się pozbyć.
Co można zrobić? Po każdym treningu umyj plecy łagodnym środkiem zawierającym kwas salicylowy. Kosmetyk oczyści skórę, usunie bakterie i nadmiar sebum, dzięki czemu można zapobiec tworzeniu się niedoskonałości.
Wypryski na pośladkach, krostki na pośladkach po rowerze
Małe, czerwone krostki na pupie to zwykle objaw zapalenia mieszków włosowych. Z problemem najczęściej borykają się miłośnicy jazdy na rowerze. Pot, obcisłe spodenki i kontakt z siodełkiem sprawiają, że łatwo nabawić się bolesnych wyprysków.
Jak sobie radzić ze wstydliwym problemem? Po pierwsze, skórę na pośladkach można myć specjalnym żelem zawierającym nadtlenek benzoilu. Jeśli krostki nie znikają, należy udać się do dermatologa, który przepisze maść z antybiotykiem. Nie wolno wyciskać krostek – może się to skończyć nieestetycznymi przebarwieniami na skórze.
Odciski i modzele na stopach
To częsty problem biegaczy – zgrubienia skóry tworzą się pod wpływem powtarzalnego ucisku. Żółty i twardy naskórek z czasem zaczyna sprawiać ból podczas biegania, a nawet zwykłego chodzenia.
Jak uniknąć bolesnych odcisków, które wywołują dyskomfort? Przede wszystkim zadbać o to, by buty sportowe były wygodne i dobrze dobrane. W ten sposób zmniejszymy ryzyko tworzenia się nagniotków.
Jeśli zauważymy, że skóra rogowacieje, ma ciemny kolor i jest twarda, zajmijmy się stopami. Na początek moczenie w ciepłym naparze z rumianku, następnie peeling stóp oraz usuwanie skóry przy pomocy tarki. Problematyczne miejsca warto posmarować kremem z alantoiną albo mocznikiem. W aptece można kupić specjalne środki na nagniotki z kwasami, które złuszczają i zmiękczają naskórek.
Zobacz też: Jakich kosmetyków potrzebuje sportowiec?
Otarcia i odparzenia skóry
Podczas intensywnych treningów może dojść do poważnych podrażnień skóry. Najbardziej narażony jest naskórek w pachwinach i między udami – ocieranie się obcisłych ubrań przez dłuższy czas wywołuje otarcia. Skóra piecze, boli, jest zaczerwieniona. Co wtedy robić?
Osoby, które mają skłonności do odparzeń powinny przed wysiłkiem fizycznych stosować zasypki. W podręcznej apteczce warto mieć maść z alantoiną, która przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia skóry.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze