Metoda McKenziego na bóle kręgosłupa
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzePrzyczyn bólu kręgosłupa jest wiele – może być to uraz mechaniczny, nieprawidłowa postawa ciała. To właśnie ustalenie powodu dolegliwości bólowych stanowi istotę metody McKenziego, która zakłada nie tylko uśmierzanie bólu, ale wyeliminowanie przyczyny tej przypadłości i zapobieganie jej nawrotom.
Czym jest metoda McKenziego?
Metoda McKenziego to jeden ze sposobów leczenia bólu kręgosłupa (i stawów obwodowych) opracowany w latach 60. ubiegłego wieku. Jej autor – Robin McKenzi – był fizjoterapeutą. Terapia ta wyróżnia się na tle pozostałych metod. Na czym polega różnica?
Metoda McKenziego obejmuje ustalenie przyczyny bólu i jej wyeliminowanie. Ponadto prowadzone sa działania profilaktyczne, która mają na celu przeciwdziałanie nawrotom tej przypadłości. Rezultaty zastosowania metody McKenziego są trwałe. Stosuje się jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego.
Warto zaznaczyć, że pozostałe metody leczenia bólu kręgosłupa skupiają się na zmniejszeniu dolegliwości. Rozpoznanie jej powodu nie jest ich celem. Takie podejście skutkuje tym, że bardzo często przypadłość ta powraca.
Na czym polega metoda McKenziego?
Aby dopasować odpowiednią technikę leczenia do konkretnego pacjenta, w pierwszej kolejności wykonuje się szereg czynności, które mają na celu ustalenie zespołu zaburzeń kręgosłupa. Koniecznie jest określenie, czy jest to zespół strukturalny, dysfunkcyjny czy posturalny.
O zespole strukturalnym mówimy w odniesieniu do zmian w obszarze dysków, o dysfunkcyjnym, gdy nastąpi uszkodzenie mechaniczne (przykurcz, zrost) tkanek kręgosłupa. Jego przyczyną może być niewłaściwa pozycja w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów (pochylony tułów zamiast wyprostowanych pleców).
Natomiast jeżeli dojdzie do utraty elastyczności i ruchomości kręgosłupa, mamy do czynienia z zespołem posturalnym. W tym przypadku powodem może być nieprawidłowa pozycja ciała podczas siedzenia, która powoduje przeciążenie.
Celem przypisania pacjenta do jednego z trzech zespołów lekarz przeprowadza z nim szczegółowy wywiad na podstawie protokołu diagnostycznego. Odbywają się również testy ruchowe, które pozwalają ustalić źródło bólu kręgosłupa.
Techniki leczenia metodą McKenziego:
- w zespole strukturalnym – ruch, który wprowadzi na swoje miejsce uszkodzone tkanki dysku i złagodzi ból,
- w zespole dysfunkcyjnym – ruchy przeciwne do tego, który spowodował uraz,
- w zespole posturalnym – ćwiczenia na kręgosłup, które eliminują ograniczenia ruchomości i pomagają zachować prawidłową postawę ciała.
Oprócz sesji z fizjoterapeutą pacjent jest zobligowany ćwiczyć samodzielnie w domu (ćwiczenia w pozycji leżącej, wielokrotnie powtarzane, w różnych płaszczyznach, w konkretnym kierunku, niebolesne).
Profilaktyka w ramach metody McKenziego obejmuje kontynuowanie wykonywania indywidualnie opracowanych ćwiczeń zaleconych przez specjalistę, ale z mniejszą częstotliwością, jak również opanowanie nowych sposobów wykonywania codziennych czynności.
Przykład ćwiczeń McKenziego na kręgosłup
Ćwiczenie pierwsze
Kładziemy się na brzuchu na macie do ćwiczeń. Zginamy ręce w łokciach, układając dłonie po dwóch stronach klatki piersiowej. Następnie unosimy tułów, opierając się na wyprostowanych rękach. W tej pozycji wytrzymujemy około 2 sekund i wracamy do wyjściowej. Powtarzamy 10-krotnie.
Ćwiczenie drugie
Kładziemy się na boku. Unosimy jedną rękę i nogę (te, które nie mają styczności z podłogą) kilka centymetrów nad powierzchnią podłoża. Należy wyobrazić sobie, że głowa jest na godzinie 12, zaś stopy – na 6. Następnie kierujemy uniesioną i wyprostowaną nogę na godzinę 5, z kolei rękę na 11. Wytrzymujemy kilka sekund, odpoczywamy i powtarzamy ćwiczenie 5 razy.
Ćwiczenie trzecie
W pozycji leżącej na brzuchu układamy dłonie na wysokości głowy. Wraz z wdechem unosimy górną część tułowia, opierając się na wyprostowanych w łokciach rękach. Wytrzymujemy 10 sekund, wracamy do pozycji startowej i powtarzamy ćwiczenie 10 razy.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze