Ćwiczenia na kręgosłup zlikwidują ból pleców. 5 ćwiczeń na wzmocnienie kręgosłupa
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeĆwiczenia na kręgosłup pomagają nam lepiej funkcjonować na co dzień. Wystarczy 30 minut dwa razy w tygodniu, żeby pozbyć się bólu kręgosłupa. Jakie ćwiczenia na kręgosłup są najskuteczniejsze? Wzmacniające czy rozciągające? Sprawdź poniżej.
Czy ćwiczenia na kręgosłup pomagają?
Ćwiczenia na kręgosłup pomogą na bóle pleców, lędźwi, szyi, karku. Bóle pleców to choroba XXI wieku. Spowodowane są współczesnym stylem życia — spędzeniem większości dnia na siedząco, na niewygodnym krześle, z wysuniętą głową w kierunku monitora komputera czy telewizora. Mamy mało ruchu, często mamy nadwagę. Nasze ciało broni się przed tym, tworząc nienaturalne krzywizny oraz zwyrodnienia w kręgosłupie. Te przeciążenia towarzyszą nam latami, pogłębiając się.
Efekt to między innymi dyskopatia, przepuklina kręgosłupa, rwa kulszowa czy napięcia mięśni podrażniające nerwy - każda z tych dolegliwości jest bolesna i wyłącza nas z codziennego funkcjonowania na długie tygodnie. Leczenie zazwyczaj polega na konsultacjach u ortopedy, który skieruje na badania kręgosłupa: rezonans magnetyczny, RTG kręgosłupa, tomografię komputerową, a także na równoległej pracy z fizjoterapeutą.
Ćwiczenia na kręgosłup polecane są wszystkim, którzy chcą działać profilaktycznie i zapobiec problemom z kręgosłupem w przyszłości oraz tym, którzy mają problemy z kręgosłupem.
Jakie ćwiczenia na kręgosłup wybrać?
Jakie ćwiczenia na kręgosłup wybrać? Możesz pójść na ćwiczenia Zdrowy Kręgosłup, które są w wielu klubach fitness albo możesz zrobić ćwiczenia na kręgosłup w domu. Możesz włączyć ćwiczenia na kręgosłup na YouTube, wypróbować kilka różnych treningów i wybrać kilka ćwiczeń, które będą najskuteczniejsze dla ciebie.
Ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa — 5 najlepszych
Jeśli cierpisz na bóle pleców, zanim zaczniesz wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie kręgosłupa, skonsultuj się z ortopedą lub fizjoterapeutą. Specjalista wyjaśni, czy w twoim przypadku skuteczne będą ćwiczenia wzmacniające mięśnie, np. ćwiczenia na brzuch (mocny brzuch, to mocny kręgosłup) albo ćwiczenia na mięśnie głębokie, oplatające, stabilizujące kręgosłup, np. deska (plank) czy ćwiczenia rozluźniające, rozciągające. Poza tym, fizjoterapeuta doradzi, jakie ćwiczenia na kręgosłup szyjny, jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy, jakie ćwiczenia na kręgosłup piersiowy będą odpowiednie.
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club
Poniżej ćwiczenia na kręgosłup z treningu Zdrowy Kręgosłup.
1. Koci grzbiet — uklęknij, oprzyj się na wyprostowanych rękach, schowaj głowę między ramiona, podciągnij miednicę, staraj się zrobić koci grzbiet, następnie zrób wklęsły grzbiet, spójrz w górę
2. Uklęknij, wyciągnij prawą rękę przed siebie i lewą nogę w tył, wytrzymaj chwilę, wróć do klęku i powtórz na drugą stronę
3. Usiądź na piętach. Wychyl się do przodu, połóż wyprostowane ręce przed sobą, czoło oprzyj na podłodze. Wytrzymaj chwilę. Przenieś ręce w prawo, wytrzymaj, potem w lewo.
4. Usiądź po turecku. Wyprostuj się, przechyl głowę w stronę prawego ramienia, potem w stronę lewego ramienia. Powtórz kilka razy. Potem przechylaj głowę w przód, do klatki piersiowej i do tyłu.
5. Połóż się, zbliż kolana do klatki piersiowej, obejmij je ramionami. Rób kołyskę — przechylaj się na boki, to rozmasuje kręgosłup.
Ćwiczenia na kręgosłup po cesarce
Ćwiczenia na kręgosłup po cesarce są bardzo polecane — kobiety, które rodziły metodą cesarskiego cięcia, najczęściej kilka miesięcy po porodzie mają problem z bólem w odcinku lędźwiowym. Spowodowane jest to m.in. osłabionym kręgosłupem po ciąży, nieprawidłowym rozłożeniem ciężaru w ciele po 9 miesiącach z powiększającym się brzuchem i noszeniem dziecka w ramionach. Do tego blizna po cięciu szybko zaczyna tworzyć zrosty, jeśli nie wykonujemy specjalnego masażu blizny. Zrosty jakby "ściągają" powłoki brzuszne, co skutkujemy bólami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Ćwiczenia na kręgosłup po cesarce polegają na ćwiczeniach rozciągających plecy, a także na rozluźniającym masażu brzucha oraz na terapii blizny. Konieczna jest pomoc fizjoterapeuty, a zwłaszcza fizjoterapeuty urofizjologicznego, który pracuje z kobietami w ciąży i po porodzie.
Ćwiczenia McKenziego na kręgosłup
Ćwiczenia McKenziego na kręgosłup to popularna metoda na łagodzenie, a nawet wyleczenie bólów kręgosłupa, zwłaszcza powracającej rwy kulszowej. Metoda została opracowana przez Nowozelandczyka Roberta McKenziego w latach 50. XX wieku. Inna jej nazwa to: Mechaniczna Diagnoza i Terapia (MDT). McKenzie oparł swoją metodę na wiedzy na temat budowy kręgosłupa i zlokalizowania miejsca występowania bólu. Duża część metody McKenziego to samodzielna praca chorego i zaznajomienie z zasadami treningu funkcjonalnego, który uczy funkcjonowania na co dzień — schylania się, podnoszenia z podłogi, kucania bez nadwyrężania kręgosłupa.
Jak często ćwiczenia na kręgosłup powinniśmy robić?
Ćwiczenia na kręgosłup rób dwa, trzy razy w tygodniu. Ile ćwiczyć na kręgosłup? Wystarczy trening przez około 30 minut. Jeśli cierpisz na bóle kręgosłupa, starasz się dojść do sprawności po rwie kulszowej, to możesz pozycje rozluźniające robić codziennie.
MW
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze