Dieta na płaski brzuch - co to jest i jakie są jej zasady? Przykładowy jadłospis i przepisy
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta na płaski brzuch opiera się o odpowiednie produkty i sposób przyrządzania dań. Ważna jest odpowiednia ilość błonnika i dobre tłuszcze. Jakie jeszcze są zasady diety i jak wygląda jadłospis? Poznaj przepisy, które pomogą w utrzymaniu płaskiego brzucha.
Dieta na płaski brzuch — co to jest?
Dieta na płaski brzuch ma, jak każda inna dieta, swoje zasady — zaleca jedzenie pięciu posiłków, w regularnych odstępach czasu, bogatych w warzywa, owoce i chude mięso. Nie wyklucza całych grup produktów, a jedynie niezdrową żywność i warzywa strączkowe. Płaski brzuch pomoże uzyskać odpowiednia dawka ruchu - codzienna porcja aktywności fizycznej jest w tym przypadku niezbędna. Dieta nie zakłada głodówek ani wielkich wyrzeczeń, jest lekka i realna.
Dieta na płaski brzuch — zasady
Dieta na płaski brzuch powinna opierać się na kilku zasadach — tak samo ważne jest w tym przypadku właściwe odżywianie, jak odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Jeżeli chodzi o jedzenie, to zaleca się dużą podaż produktów zawierających błonnik oraz jedzenie lekkostrawnych dań, najlepiej przyrządzanych na parze, gotowanych, duszonych, pieczonych w piekarniku lub grillowanych. Trzeba unikać produktów wzdymających, powodujących wzdęcia.
Drugą ważną kwestią jest aktywność fizyczna i nie chodzi tu o robienie kilku serii brzuszków w ciągu dnia. W celu utrzymania szczupłej sylwetki i płaskiego brzucha powinno się poświęcić codziennie przynajmniej 30 minut na aktywność fizyczną — może to być jazda na rowerze, lekki bieg, aerobik lub spacery w dość szybkim tempie. Jeszcze lepiej zadziałają ćwiczenia, które podkręcą metabolizm i pomogą spalić tkankę tłuszczową — czyli np. aerobik, bieganie ze zmiennym tempem, pływanie różnymi stylami.
Ważne jest regularne spożywanie posiłków — najlepiej pięciu w ciągu dnia, z podobnymi przerwami między posiłkami. Dzięki temu nie dochodzi w organizmie do napadów wilczego głodu i przejadania się, a co za tym idzie — uczucia ciężkości. Należy odżywiać się zgodnie z zasadą — jemy mniej, a częściej.
Dieta na płaski brzuch — co można jeść?
Dieta na płaski brzuch zaleca jedzenie dużej ilości warzyw — szczególnie surowych, gotowanych, bądź przyrządzonych w piekarniki lub na grillu. Raczej nie wchodzą w to warzywa strączkowe — te spożywa się sporadycznie, z uwagi na ich właściwości wzdymające. Owoce są jak najbardziej dozwolone, rekomenduje się grejpfruty, borówki, jabłka i kiwi. Z węglowodanów dobre są kasze, pełnoziarniste makarony, dziki ryż. Najlepsze mięso na płaski brzuch to drób i ryby — oczywiście również w postaci gotowanej lub grillowanej, bez panierek i smażenia w głębokim tłuszczu.
Podczas diety można jeść nabiał — raczej ten z mniejszą ilością tłuszczu — typu jogurt, chudsze sery białe, twarogi, mleko oraz jajka. Dozwolone są też ryby wędzone, tuńczyk i sardynki. Z tłuszczów najlepiej wybierać oleje roślinne, np. rzepakowy czy oliwę z oliwek. Odradza się jedzenie produktów wysoko przetworzonych, słodyczy, słodkich napojów, piwa, fast foodów.
Dieta na płaski brzuch — przykładowy jadłospis
Śniadanie: owsianka z owocami i masłem orzechowym
Składniki:
5 łyżek płatków owsianych
6 truskawek
1/3 szklanki borówek
1 szklanka mleka o obniżonej zawartości tłuszczu
1 łyżka masła orzechowego
Sposób przygotowania:
Wlej mleko do garnka i wsyp płatki. Gotuj na małym ogniu, dość często mieszając. Po zagotowaniu wlej do miseczki i dodaj pokrojone owoce. Na końcu dodaj masło orzechowe.
Drugie śniadanie: kanapki z hummusem i awokado
Składniki:
— chleb gryczany (2 kromki)
— 3 łyżki hummusu
- ¼ awokado
— przyprawy — pieprz, sól
Sposób przygotowania:
Dwie kromki chleba posmaruj dość grubą warstwą hummusu, połóż na to pokrojone w plasterki i obrane awokado. Całość dopraw solą i pieprzem.
Obiad: dorsz pieczony z kaszą bulgur i mizeria z jogurtem
Składniki:
— 150 g dorsza
— 150 g ugotowanej kaszy bulgur
— ogórek zielony
— 1/3 jogurtu naturalnego
— przyprawy — pieprz, sól, przyprawa do ryby
Sposób przygotowania:
Dorsza umyj i dopraw ulubionymi przyprawami. Zawiń w folię i piecz w piekarniku 20 minut w temperaturze 160 stopni. W tym czasie zagotuj kaszę bulgur zgodnie z przepisem na opakowaniu. Następnie obierz ze skórki ogórek zielony, pokrój go na plasterki i polej jogurtem. Dodaj soli i pieprzu, po czym całość wymieszaj. Po upieczeniu się ryby wyjmij ją na talerz (odwijając z folii), dodaj kaszę i mizerię.
Podwieczorek: jogurt naturalny z owocami
Składniki:
— jogurt naturalny
— pół szklanki malin
— 1 duża łyżka płatków migdałowych
Sposób przygotowania:
Opakowanie małego jogurtu naturalnego wlej do miski i wymieszaj z malinami. Na wierzch posyp płatkami migdałów.
Kolacja: Placki z cukinii z fetą i pomidorkami cherry
Składniki:
— 100 g cukinii,
— 60 g mąki orkiszowej lub jaglanej,
— 5–6 sztuk pomidorków cherry
— jedno jajko,
— 5 g oliwy,
— 25 g sera feta,
— przyprawy: natka pietruszki, pieprz czarny, sól,
— woda – 6 łyżek (dodać więcej, gdyby ciasto było za gęste).
Sposób przygotowania:
Cukinię umyj i razem ze skórką zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Lekko odciśnij nadmiar soku. Dodaj drobno pokrojoną natkę, pomidorki cherry przekrojone na pół, następnie roztrzepane jajko, wodę, oliwę oraz sól i pieprz. Wymieszaj całość i wsyp mąkę. Połącz wszystkie składniki i zacznij smażyć placki, najlepiej bez użycia tłuszczu, na samej patelni. Podaj z dodatkiem pokruszonej fety.
DD
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze