Dieta TLC - jedna z najzdrowszych diet na świecie. Dieta TLC - na czym polega?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuDieta TLC ma pozytywny wpływ na stan zdrowia człowieka. Dodatkowym efektem jej stosowania zaletą jest redukcja masy ciała. Dietę TLC należy praktykować długoterminowo, jej zasady są zbieżne ze zdrowym stylem życia. Dieta TLC - jedna z najzdrowszych diet na świecie. Poznaj jej założenia!
Co to jest dieta TLC? TLC — co to znaczy?
Skrót TLC oznacza Therapeutic Lifestyle Changes, czyli terapeutyczną zmianę stylu życia. Nie jest to zatem zwykła dieta odchudzająca, ale sposób życia i odżywiania się, który ma pozytywny wpływ na zdrowie. Została opracowana przez amerykańskich specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia, którzy zajmują się badaniami biomedycznymi z zakresu zdrowia.
Podstawowym celem stosowania diety TLC jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia ze strony układu krążenia, jednak może ją stosować każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie (nie tylko osoby, które znajdują się w grupie zagrożonej z powodu obciążeń genetycznych).
W związku z tym jest to dieta długoterminowa. Zmianę sposobu żywienia możemy wprowadzić na kilka lat, a nawet kontynuować przez całe życie. W przypadku diety TLC redukcja masy ciała jest skutkiem ubocznym — następuje w konsekwencji przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Co więcej, umożliwia utrzymanie stałej wagi, zatem nie wiąże się z efektem jo-jo.
Co jeść na diecie TLC?
Zdrowe odżywianie, które promuje dieta TLC, wiąże się z ograniczeniem jedzenia produktów kalorycznych na rzecz tych, które są bogate w błonnik pokarmowy (dzienna zaleca dawka to 24 gramy) i złożone węglowodany. Sycą one na dłużej, a my nie podjadamy między posiłkami i nie borykamy się z napadami wilczego głodu.
Jemy zatem produkty wartościowe i bogate w składniki odżywcze, takie jak:
- warzywa — 3 do 5 porcji dziennie,
- owoce — zarówno świeże, surowe, jak i suszone (4 porcje dziennie),
- produkty zbożowe z pełnego przemiału: brązowy ryż, kasze, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane (6–11 porcji każdego dnia),
- niskotłuszczowe lub beztłuszczowe mleko i jego przetwory (2–3 porcje),
- gotowane, pieczone, grillowane ryby i drób (dzienna porcja to 150 gramów),
- zioła świeże i suszone,
- tłuszcze z pestek, nasion i awokado.
Jemy 5 do 6 posiłków dziennie o niewielkiej objętości. Ich kaloryczność powinna odpowiadać dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na energię (co zależy od płci, wieku i BMI). Jeżeli oprócz poprawy stanu zdrowia chcemy schudnąć, możemy obniżyć okresowo (na miesiąc lub dwa) łączną kaloryczność o około 20 procent. Nie można zapominać o piciu 2 litrów wody dziennie.
Czego nie należy jeść na diecie TLC?
Z jadłospisu trzeba wyeliminować lub ograniczyć ilość produktów spożywczych, które są bogate w tłuszcze zwierzęce, tłuszcze trans (tłuszcze powinny stanowić 25–35 procent dziennego zapotrzebowania), przetworzonych, potraw smażonych, fast foodów, tłustych: ryb, mięs i nabiału, a także słodyczy.
Warto ograniczyć spożywanie soli (maksymalnie dziennie możemy przyjąć zawartość łyżeczki). Wszystkie te produkty sprzyjają rozwojowi chorób serca i podnoszą stężenie złego cholesterolu we krwi. Co więcej, osoby na diecie TLC muszą zrezygnować z palenia papierosów i ograniczyć spożywanie alkoholu.
Ćwiczenia — element diety TLC
Pomysłodawcy diety TLC zalecają trenować w regularnych odstępach czasu. Idealnie byłoby, gdybyśmy ćwiczyli codziennie. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy poświęcić na wysiłek fizyczny kilka dni w tygodniu.
Warto pamiętać, że im częściej i intensywniej będziemy ćwiczyć, tym lepiej. Dla stanu zdrowia korzystne są również regularne szybkie spacery lub jazda na rowerze przez pół godziny, czyli niezbyt intensywna aktywność fizyczna.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze