9 wskazówek dietetycznych, które należy ignorować
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuWśród wskazówek dietetycznych, których nie należy wprowadzać w życie, wymienia się m.in. zakaz podjadania, wyeliminowanie z diety owoców, liczenie kalorii i niezwracanie uwagi na wartości odżywcze produktów. Wiele z nich nie tylko nie przynosi upragnionych rezultatów. Ich przestrzeganie może skutkować efektem przeciwnym do oczekiwanego. Których porad dietetycznych nie należy przestrzegać?
„Jedz produkty, które nie zawierają tłuszczów i cukru”
Jeżeli wyeliminujemy z jadłospisu pokarmy tłuszczowe, posiłki będą mniej sycące, a my szybciej odczujemy głód albo zjemy porcję o większej objętości. Jeśli na opakowaniu danego produktu znajduje się informacja, że nie zawiera on cukru, nie znaczy to, że jest zdrowy. Często w jego zastępstwie dodaje się tłuszcz lub sól.
„Nie oszukuj na diecie odchudzającej”
Co to oznacza? „Nie jedz produktów spoza ustalonego zdrowego jadłospisu”. Cheat meal jest wskazany, o ile nie odbywa się zbyt często (wprowadzamy go po 2 tygodniach diety, przeprowadzamy raz w tygodniu, nie może być to pierwszy ani ostatni posiłek dnia), by łatwiej było wytrwać w postanowieniach diety. Jeżeli zrobimy kilka odstępstw od głównych zasad odchudzania, nie wpłynie to negatywnie na naszą sylwetkę.
Zobacz też: 5 dziwnych, ale skutecznych trików dietetycznych
„Nie podjadaj między posiłkami”
Ta zasada dotyczy jedynie przekąsek niezdrowych i kalorycznych. Inaczej jest w przypadku warzyw, owoców czy tych produktów, które dostarczają cennych składników: białek, zdrowych tłuszczów i błonnika, na przykład marchewki z hummusem. Tego typu niewielkie objętościowo posiłki zapobiegają napadom głodu, utrzymując poziom cukru we krwi na stałym poziomie. Jeśli zrezygnujemy z przekąski między obiadem a kolacją, stężenie cukru spanie, a zatem wieczorem zjemy więcej niż potrzebujemy.
„Zrezygnuj z jedzenia owoców”
Nie ma potrzeby eliminowania owoców z diety, mimo że są bogate w cukry. Można je potraktować jako zdrowszy zamiennik słodyczy. Pamiętajmy, że owoce to źródło witamin i składników mineralnych, a także błonnika pokarmowego — składnika, który jest odpowiedzialny za spowolnienie tempa wchłaniania cukrów.
„Jedz wyłącznie produkty pochodzące z upraw ekologicznych”
Wiemy dobrze, że żywność ekologiczna jest zdrowa, gdyż do jej wyprodukowania nie używa się pestycydów czy antybiotyków. Dlaczego jednak nie należy po nią sięgać bez zastanowienia? Fakt, że dany produkt jest ekologiczny, nie oznacza, że jest niskokaloryczny. Pamiętajmy, że zdrowe ekosery, które są dostępne na sklepowych półkach, mają z reguły taką samą wartość energetyczną jak pozostałe tego typu produkty.
„Ważna jest tylko liczba kalorii, którą dostarcza produkt”
Przygotowując posiłki, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, ile kalorii dostarczają, ale również jakie cenne składniki zawierają: witaminy, składniki mineralne, zdrowe tłuszcze, błonnik. Kawałek awokado, którego wartość energetyczna wynosi 100 kcal, nie jest równy batonikowi o takiej samej kaloryczności. Ten pierwszy wspomaga odchudzanie i spala tłuszcz, drugi jest głównie źródłem cukrów i powoduje przyrost tkanki tłuszczowej.
„Dieta X skuteczna w każdym przypadku”
W przypadku jednej osoby sprawdzi się dieta dr Dąbrowskiej, innej osobie nadmiar kilogramów pomoże zgubić dieta 1000 kalorii, a u kolejnej zda egzamin dieta śródziemnomorska. Nie istnieje dieta odchudzająca idealna dla każdego, ponieważ w utracie masy ciała odgrywają rolę różne elementy takie jak: płeć, uwarunkowania genetyczne, tempo metabolizmu czy styl życia. To, że dieta X pomogła schudnąć koleżance, nie oznacza, że przyniesie również dobre rezultaty w naszym przypadku.
Zobacz też: 3 największe mity dietetyczne
„Sałatki odchudzają”
To stwierdzenie jest prawdziwe wyłącznie wtedy, gdy składniki sałatki są zdrowe i niskokaloryczne. Komponując posiłek, należy zwrócić uwagę na dodatki, które (oprócz warzyw i owoców) wzbogacają jego smak. Jeżeli uzupełnimy sałatkę o grzanki lub sos majonezowy, wzrośnie jej wartość energetyczna. Te pierwsze najlepiej zastąpić nasionami chia (są bogate w zdrowe tłuszcze, które pomagają organizmowi wchłonąć witaminy zawarte w warzywach), a majonez (łyżka dostarcza 166 kalorii) - sosem na bazie jogurtu naturalnego.
„Ćwiczenia powodują, że jemy więcej”
Regularny trening to recepta na szczupłą sylwetkę i zdrowy organizm. Wzmacnia kości i poprawia pracę układu krążenia. Co prawda, po wyczerpujących ćwiczeniach odczuwamy głód, ale nie oznacza to, że musimy go zaspokajać dużymi porcjami niezdrowej żywności. Po treningu warto zjeść posiłek złożony z białek i węglowodanów. Pomoże on zregenerować siły po ćwiczeniach, przyspieszy metabolizm, a także wzmocni organizm.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze