Dieta o niskiej zawartości potasu - co można jeść?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzePotas, zaraz obok sodu, magnezu i wapnia jest jednym z głównych elektrolitów obecnych w ludzkich komórkach. Nasz organizm potrzebuje potasu do prawidłowego funkcjonowania. Trzeba jednak wiedzieć, że nie tylko niedobór potasu, ale zwłaszcza jego nadmiar, może powodować poważne konsekwencje dla zdrowia. Z tego powodu niektóre osoby zmuszone są stosować dietę niskopotasową. Co jeść na diecie o niskiej zawartości potasu?
Rola potasu w diecie
Potas jest jednym z najważniejszych makroelementów, który ma wpływ na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Przede wszystkim potas pełni ważną rolę w utrzymaniu gospodarki wodnej i zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Potas odpowiada również za prawidłowe ciśnienie krwi, pełni rolę w przewodnictwie nerwowym, jest istotny dla prawidłowej pracy mięśni, bierze udział w syntezie białek oraz w przemianach węglowych.
Ponadto potas jest niezbędny w procesie dotlenienia mózgu i naszych komórek. Odpowiada także za transport składników odżywczych do różnych komórek oraz utrzymuje prawidłowy poziom sodu w organizmie. Jaka jest norma potasu? Uznaje się, że dorosły człowiek powinien dziennie dostarczać od 3500 do 5000 mg według WHO.
Dla kogo dieta o niskiej zawartości potasu?
Nadmiar potasu może okazać się jeszcze groźniejszy niż jego niedobór. Z nadmiarem potasu (hiperkaliemią) mamy do czynienia w przypadku chorób związanych z nerkami. Dieta o niskiej zawartości potasu jest więc przeznaczona dla osób z ciężką lub umiarkowaną chorobą nerek. Dlaczego? Nadmiar potasu wydzielany jest wraz z moczem. Osoby, które cierpią na choroby nerek, mają upośledzoną czynność tych narządów, w związku z czym nie są one w stanie skutecznie regulować poziomu potasu w organizmie, co przyczynia się do jego nadmiaru.
Jakie są objawy podwyższonego poziomu potasu w organizmie?
* zmęczenie,
* nudności,
* wymioty,
* nieregularny puls,
* nieregularne bicie serca,
* osłabienie.
Wysokie stężenie potasu u osób z chorobami serca może więc prowadzić do zaburzeń czynności serca. W ciężkich przypadkach nadmiar potasu może także doprowadzić do całkowitego zatrzymania akcji serca, dlatego tak ważne jest stosowanie się do odpowiednio zbilansowanej diety o niskiej zawartości potasu.
Na czym polega dieta o niskiej zawartości potasu?
Jak już wspomnieliśmy, według Światowej Organizacji Zdrowia dzienne zapotrzebowanie na potas wynosi od 3500 do 5000 mg. Dieta o niskiej zawartości zaś definiowana jest jako dziennie spożycie potasu w zakresie od 2000 do maksymalnie 3000 mg. Co jeść, jeśli mamy wysoki potas? Prawie wszystkie produkty spożywcze zawierają potas, w związku z czym na pierwszy rzut oka ograniczenie potasu może wydawać się bardzo trudne.
W diecie niskopotasowej przede wszystkim powinniśmy unikać spożywania produktów o bardzo wysokiej zawartości potasu. Zamiast tego wybierajmy żywność o niskiej zawartości tego składnika, a także starajmy się ograniczyć spożycie potasu do niezbędnego minimum.
Istnieje również kilka sposobów na obniżenie zawartości potasu w jedzeniu. Mowa tu o metodzie podwójnego gotowania, która polega na moczeniu warzyw przed gotowaniem przez 30 minut, a następnie gotowaniu ich z kilkukrotną wymianą wody, oczywiście bez dodatku soli. Zaleca się również zmniejszyć ilość spożywanej soli na rzecz ziół i łagodnych przypraw. Kiepskim pomysłem będzie też używanie zamienników soli: octu czy musztardy. W diecie niskopotasowej należy dodatkowo ograniczyć spożywanie tłuszczu. Zamiast smażenia, wybierajmy gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, duszenie lub pieczenie. Z diety niskopotasowej niezbędne jest wykluczenie alkoholu i innych używek.
Ilość potasu w spożywanych produktach spożywczych oczywiście musi być dostosowana do poziomu potasu ustalonego przez lekarza na podstawie interpretacji stanu zdrowotnego danej osoby. Co więcej, dietę niskopotasową warto skonsultować z dietetykiem, by mieć pewność, że jest ona właściwie zbilansowana.
Jakich produktów unikać podczas diety o niskiej zawartości potasu?
W diecie niskopotasowej powinniśmy unikać produktów o wysokiej zawartości potasu lub ograniczyć ich spożycie, m.in.:
* kakao,
* morele suszone,
* owoce: morele, banany, jabłka, kiwi, brzoskwinie,
* fasola biała,
* orzechy archaidowe i włoskie,
* produkty zbożowe: kasza gryczana, kasza jęczmienna, płatki owsiane, płatki pszenne,
* warzywa: brokuły, buraki, pomidory, seler, dynia, natka pietruszki, ziemniaki,
* chleb żytni razowy,
* wołowina, wieprzowa, schab, mięso z piersi kurczaka,
* dorsz.
Jakie produkty są zalecane przy diecie o niskiej zawartości potasu?
Co jeść, jeśli masz wysoki potas? W diecie niskopotasowej należy zadbać o urozmaicenie codziennej diety w produkty o niskiej zawartości potasu, które jednocześnie będą mieć wiele składników odżywczych. Do żywności o niskiej zawartości potasu zaliczamy te, które zawierają poniżej 200 mg lub mniej na porcję. Są to m.in.:
* ser twarogowy,
* jaja kurze,
* ser gouda tłusty, ser brie, ser cheddar,
* biały makaron,
* białe pieczywo,
* biały ryż,
* owoce: jabłka, jeżyny, jagody, żurawina, mandarynki, maliny, truskawki, ananas,
* warzywa: gotowana marchew, kalafior, bakłażan, jarmuż, szparagi,
* krewetki, indyk, tuńczyk,
* zielona fasola.
WEG
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze