Warzywa strączkowe - przepisy na dania z roślin strączkowych
EWA RYCERZ • dawno temu • 6 komentarzySą bogate w pełnowartościowe białko, smaczne i zdrowe, ale spora część z nas unika ich jak ognia. Warzywa strączkowe, bo o nich mowa, to doskonałe składniki zup, sałatek i dań głównych. Niestety, wciąż nie są zbyt popularne. Czas to zmienić i rozpocząć modę na warzywa strączkowe - przepisy, dzięki którym strączki na stałe zagoszczą w twojej kuchni.
Dlaczego warto jeść fasolę, groch, soczewicę, ciecierzycę, bób czy soję? Te warzywa to źródło wysokiej jakości białka przede wszystkim — przez co cieszą się popularnością wśród wegan i wegetarian. Ale to nie wszystko. Warzywa te zawierają także sporo błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, są bogactwem wapnia, magnezu, potasu, żelaza i cynku. Do tego mogą je jeść osoby chore na cukrzycę, ponieważ charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Są więc bardzo dobrym składnikiem do przygotowywania sytych, smacznych i zdrowych posiłków.
Rośliny strączkowe — przepisy
Curry z ciecierzycą
Składniki:
- 5 ząbków czosnku ;
- 1 papryka czerwona;
- ½ kalafiora;
- 1 marchew;
- 1 łyżka oliwy z oliwek;
- 360g ciecierzycy konserwowej
- szczypta papryki chili;
- szklanka bulionu warzywnego.
Podsmaż cebulę, czosnek i papryczkę chili. Dodaj marchew, pieczarki i kalafior. Mieszaj przez kilka minut, aż warzywa nieco zmiękną. Dodaj bulion warzywny, pokrojoną w kostkę paprykę, ciecierzycę i przyprawy. Gotuj pod przykryciem przez około 10 minut, aż warzywa będą miękkie. Dopraw do smaku.
Sałatka z ciecierzycą
Składniki:
- pół puszki ciecierzycy konserwowej;
- jedna czerwona cebula;
- kilka czerwonych winogron;
- rukola;
- pokrojone orzechy włoskie;
- kilka ziarenek granatu.
Do miski wsyp ciecierzycę, pokrojoną w piórka cebulę połówki i rukolę. Delikatnie wymieszaj. Wyłóż na talerz i posyp orzechami i granatem.
Zupa krem z białej fasoli
Składniki:
- 1 litr bulionu warzywnego z warzywami (marchew, pietruszka, seler);
- pół kilograma białej fasoli;
- sól;
- pieprz;
- majeranek.
Fasolę namocz na noc. Po tym czasie odcedź i gotuj do miękkości. Przygotuj bulion. Wsyp ugotowaną fasolę do bulionu i dokładnie zblenduj. Niewielką ilość fasoli zostaw do dekoracji. Przypraw do smaku i posyp świeżym majerankiem.
Pomidorowa z soczewicą
Składniki:
- litr bulionu łącznie w warzywami;
- pomidory świeże lub z puszki;
- szklanka soczewicy czerwonej;
- cebula;
- 2 ząbki czosnku;
- natka pietruszki;
- papryka czerwona;
- sól, pieprz, ulubione przyprawy.
Do gorącego bulionu dodaj pomidory pokrojone w kostkę. Jeśli wybierzesz świeże – obierz je ze skórki. Do bulionu wrzuć surową soczewicę. Posmaż na oleju cebulę i czosnek i dodaj. Paprykę pokrój w kosteczkę, wrzuć do zupy i wymieszaj. Gotuj aż warzywa zmiękną. Dla lepszej konsystencji możesz dodać sosu pomidorowego lub zagęścić całość mąką ziemniaczaną lub masłem. Dopraw solą i pieprzem. Posyp natką pietruszki.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze