Fioletowe warzywo - dlaczego warto jeść fioletowe warzywa i owoce?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuZielone warzywa i owoce nie są chwalone bez powodu, jednak nie można zapominać o produktach spożywczych w kolorze fioletowym. Czym jest fioletowe warzywo albo fioletowy owoc? W zdrowej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim: jagody, śliwki, żurawina, bakłażan albo czerwona kapusta, czyli artykuły szczególnie bogate w przeciwutleniacze. Sprawdź, dlaczego warto postawić na fioletowe jedzenie.
Fioletowe warzywa
Do grona fioletowych warzyw zalicza się nie tylko te w tym kolorze, ale również o zabarwieniu czerwonym, granatowym i czarnym. Są to:
- czerwona kapusta,
- bakłażan,
- czerwona cebula,
- buraki.
Fioletowe odmiany mają też zielone warzywa. W ogródku można uprawiać fioletowe brokuły, jarmuż, sałatę, fasolkę szparagową, a ponadto fioletowe ziemniaki, pomidory i kalafiory.
Fioletowe owoce
W grupie fioletowych owoców, podobnie jak w przypadku warzyw, znajdują się te czerwone, czarne, granatowe i fioletowe. Często mówi się na nie ciemne owoce. A zatem są to:
- jeżyny,
- czerwone winogrona,
- aronia,
- jagody,
- borówki amerykańskie,
- śliwki,
- czarna porzeczka,
- żurawina.
Wspomniane owoce najlepiej jeść na surowo. Borówki czy jagody można skropić sokiem z cytryny - witamina C uchroni barwnik przed zniszczeniem i ułatwi przyswajanie przeciwutleniaczy.
Antocyjany — wspólny mianownik fioletowych warzyw i owoców
Są to naturalne, ale nietrwałe (nie lubią długotrwałej obróbki w wysokiej temperaturze) barwniki i przeciwutleniacze, które chronią przed wirusami i bakteriami oraz odpowiadają za intensywne zabarwienie owoców i warzyw. Mogą przyjmować kolor od czerwonego po fioletowy (jest to uzależnione od pH soku komórkowego).
Antocyjany zwiększają ukrwienie, dotlenienie i odżywienie mózgu. Poprawiają pamięć i sprzyjają koncentracji uwagi. Fioletowe warzywa i owoce powinny jeść osoby prowadzące stresujący tryb życia.
Rośliny bogate w antocyjany mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Wykazują one działanie przeciwzapalne, wyłapują również wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się (dzięki nim wyglądamy młodziej i dłużej cieszymy się zdrowiem). Warto zapamiętać: im ciemniejszy kolor ma warzywo lub owoc, tym więcej przeciwutleniaczy zawiera.
Co więcej, antocyjany hamują proces zlepiania się płytek krwi. Niektóre wyniki badań dowodzą, że te naturalne barwniki biorą udział w samozniszczeniu komórek nowotworowych (zwłaszcza tych atakujących jelito grube).
Borówki poleca się jeść osobom z problemami ze wzrokiem, natomiast żurawinę spożywa się celem zapobiegania infekcjom układu moczowego. Osoby z nadciśnieniem powinny pić sok z aronii. Warzywa i owoce z grupy fioletowej zapobiegają miażdżycy i chorobom ze strony układu krążenia.
Oprócz antocyjanów fioletowe warzywa i owoce zawierają też indole i kwas elagowy. Pierwszy składnik znajdziemy w czerwonej kapuście i fioletowym kalafiorze. Odpowiada za spowolnienie metabolizmu substancji rakotwórczych. Aby idole pozostały w warzywach, warto je gotować na parze. Natomiast źródłem kwasu elagowego są jagody. Przeciwdziała on rozwojowi raka piersi.
Fioletowe owoce i warzywa na szczupłą sylwetkę
Okazuje się, że fioletowe warzywa i owoce sprzyjają utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Wyniki, które uzyskano w ramach amerykańskiego Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia, wykazały, że osoby, które często jedzą warzywa i owoce o ciemnej barwie, są mniej zagrożone wystąpieniem wysokiego ciśnienia krwi.
Co więcej, w ich przypadku ryzyko obniżonego poziomu dobrego cholesterolu jest niskie. Rzadziej borykają się one również z nadwagą i otyłością.
Jak zwiększyć liczbę fioletowych produktów w codziennym menu?
Aby jeść więcej fioletowych warzyw i owoców, warto wprowadzić kilka zmian:
- Przygotowując tradycyjną surówkę z kapusty, zastąpmy tę białą główką czerwonej;
- W sklepie zamiast zielonych winogron wybierajmy czerwone (są słodsze i zdrowsze);
- Do sałatek dodajmy czerwoną cebulę zamiast białej - potrawa będzie też ładniej prezentowała się na talerzu;
- Warto jeść fioletowe owoce na śniadanie - borówki lub jagody można dodać do muesli i jogurtu naturalnego;
- Przygotowujmy leśne smoothie z jagód, jeżyn i malin (z lub bez dodatku mleka).
Ze względu na to, że organizm nie potrafi magazynować antocyjanów, powinniśmy każdego dnia jeść pół szklanki fioletowych warzyw i owoców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze