Owoc kaki (persymona). Dlaczego warto go jeść?
ALEKSANDRA MIŁOSZ • dawno temuZa ojczyznę owocu kaki uznaje się Chiny. To stamtąd dotarł do Japonii, a w XIX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych zaczęli go uprawiać kalifornijscy rolnicy. W dzisiejszych czasach persymona jest popularna we wszystkich rejonach świata, w których ciepły klimat stwarza odpowiednie warunki dla owocujących drzew, a więc w Azji Środkowej, południowej Europie, USA oraz w Korei Południowej. Te pomarańczowe owoce obrastają gałęzie drzew hurmy, które sięgają nawet ośmiu metrów.
Ten artykuł ma 3 strony:
Dzisiaj kaki można dostać w supermarketach, a nawet dyskontach. Za kilogram owoców trzeba zapłacić ok. 5 zł.
Persymona a zdrowie
Persymona to źródło błonnika oraz witamin A i C. Oprócz tego w jej składzie znajdziemy silne przeciwutleniacze takie jak epikatechina, kwas galusowy czy beta-karoten.
Zawiera też mnóstwo składników mineralnych: magnez, żelazo, fosfor, potas. Warto wiedzieć, że nie tylko owoc hurmy ma właściwości prozdrowotne. Chińczycy od zawsze używali liści kaki jako gorących okładów do leczenia podrażnionej i skaleczonej skóry.
Właściwości kaki
Dzięki dużej zawartości błonnika persymona doskonale wpływa na trawienie także ciężkostrawnych pokarmów, poprawia perystaltykę jelit i pomaga pozbyć się uciążliwych, nawracających zaparć.
Może być również spożywana przez osoby będące na diecie – chociaż w 100 g tego owocu znajdziemy 70 kalorii, to jego zjedzenie przyspieszy metabolizm.
Kaki zadba też o piękny wygląd naszej skóry. Bogactwo przeciwutleniaczy skutecznie hamuje procesy starzenia, utrzymując cerę gładką, jędrną i nawilżoną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze