Dlaczego warto jeść kolendrę?
SYLWIA STACHURA • dawno temuAromatyczne zioło pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego przypomina natkę pietruszki, jednak smakuje zupełnie inaczej. Kolendra jest popularna w kuchni azjatyckiej, indyjskiej, meksykańskiej, a także gruzińskiej. Jej charakterystyczny smak i zapach sprawił, że stała się jednym z najpopularniejszych ziół. Niektórzy zadają pytanie: czy kolendra jest zdrowa? Znane są liczne właściwości kolendry. Poniżej dowiecie się, dlaczego warto jeść kolendrę.
Kolendra to nie tylko zielona nać, ale również aromatyczne owoce. Po ususzeniu powstaje z nich korzenna przyprawa, która jest składnikiem curry czy garam masala. Zarówno świeże zioło, jak i zmielone nasiona mają wiele prozdrowotnych właściwości. Roślina od wieków była wykorzystywana w medycynie ludowej. Dlaczego warto przyprawiać potrawy kolendrą?
Zobacz też: Zioła pomocne w walce ze zbędnymi kilogramami
Wartości odżywcze kolendry
Ziele kolendry praktycznie nie ma kalorii, ale za to obfituje w witaminy. Warto wiedzieć, że 100 gramów kolendry pokrywa 225 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A i 258 proc. na witaminę K. Świeże listki zawierają też dużo witaminy C.
Kolendra jest źródłem minerałów, zwłaszcza żelaza i manganu. Znajdują się w niej również przeciwutleniacze (m.in. luteina i zeaksantyna), czyli substancje, które chronią przed chorobami i opóźniają procesy starzenia. Posypując nią potrawy, dodajemy im nie tylko wyrazistego smaku, ale również serwujemy sobie dawkę prozdrowotnych składników.
Na problemy żołądkowe
Olejki eteryczne znajdujące się w kolendrze pobudzają produkcję soków żołądkowych, a przez to ułatwiają trawienie i przyspieszają perystaltykę jelit. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym zioło polecane jest przy zatruciach pokarmowych, wzdęciach, niestrawności oraz biegunce.
Naukowcy z Uniwersytetu Beira Interior w Portugalii wykazali, że olej z kolendry siewnej niszczy bakterie E. coli, gronkowca złocistego oraz Salmonelli. Warto sięgnąć więc po niego podczas choroby, by szybciej pozbyć się drobnoustrojów i wrócić do formy. Można go też stosować profilaktycznie, aby nie dopuścić do zakażenia bakteriami wywołującymi problemy z układem pokarmowym.
Zapobieganie chorobom układu krążenia
Dzięki zawartości kwasu linolowego, oleinowego i palmitynowego kolendra pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Redukuje stężenie złego cholesterolu LDL, który odpowiada za wiele chorób układu krążenia (m.in. miażdżycę). Poza tym, jedząc regularnie kolendrę, można podnieść poziom dobrego cholesterolu HDL.
Badania wykazały, że zioło sprawdza się również u osób z nadciśnieniem. Dzięki składnikom znajdującym się w zielonych listkach można obniżyć ciśnienie, a przez to zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu.
Naturalne oczyszczanie — nasiona kolendry na odchudzanie
Kolendra zasłynęła jako produkt, który pomaga w usuwaniu toksycznych metali ciężkich z organizmu. Likwiduje też stany zapalne, wzmacnia odporność, usuwa oznaki zmęczenia. Wszystko to zasługa właściwości oczyszczających.
Regularne spożywanie kolendry pomaga pozbyć się szkodliwych substancji i odzyskać dobre samopoczucie. W jaki sposób przeprowadzić detoks? Należy sięgnąć po świeże liście i codziennie dodawać je do potraw. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do koktajli. Z zioła można też wyciskać sok, który jest bombą antyoksydantów. Efekty oczyszczania będą widoczne po miesiącu kuracji.
Zioło na uspokojenie
Stosujesz melisę, aby się zrelaksować i nie mieć problemów z zasypianiem? Możesz zamienić ją na kolendrę. Olejek eteryczny z tej rośliny działa uspokajająco, pomaga się odprężyć i ułatwia zasypianie. Po ciężkim dniu w pracy warto sięgnąć np. po sok z dodatkiem kolendry. Zioło zmniejsza napięcie mięśniowe, redukuje stres i koi nerwy.
Kolendra w kuchni
Warto mieć w kuchni doniczkę z kolendrą. Zioło można wtedy często dodawać do potraw. Kolendra jest bardzo łatwa w uprawie — wystarczy postawić ją w słonecznym miejscu i regularnie podlewać. Idealnie pasuje do ostrych dań meksykańskich oraz bardzo aromatycznych posiłków orientalnych. Warto wiedzieć, że podczas gotowania liście tracą część wartości. Najlepiej posypywać więc natką gotowe potrawy tuż przed podaniem.
Koniecznie dodaj kolendrę do zielonych szejków, zamiast szpinaku czy jarmużu. Na pewno podkreśli smak owoców i warzyw, a przy okazji dostarczy wielu cennych składników. W kuchni nie może też zabraknąć nasion kolendry. Ich ostry, korzenny smak idealnie komponuje się z daniami kuchni indyjskiej. Mielona kolendra pasuje do mięs, ryb i dań warzywnych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze