Helicobacter pylori - dieta, która łagodzi objawy choroby. Co jeść?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuHelicobacter pylori to bakteria, która może doprowadzić do poważnych problemów z żołądkiem. W leczeniu, oprócz środków farmakologicznych, dobre efekty przynosi odpowiednia dieta. Co jeść i jak skomponować jadłospis przy zakażeniu Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori dieta – co to jest?
Helicobacter pylori to infekcja dotycząca głównie przewodu pokarmowego. Wśród objawów zakażenia tą bakterią wymienia się: wzdęcia, biegunki, wymioty, bóle brzucha, gorączkę, zgagi, odbijanie, utratę apetytu. Jeśli pacjent nie podejmie się leczenia, może ponieść poważne konsekwencje dla zdrowia, takie jak m.in. choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka, a nawet nowotwór (żołądka, przełyku lub jelit),
Infekcja spowodowana bakterią Helicobacter pylori wymaga stosowania odpowiedniej diety. Dzięki niej można możliwy jest szybszy powrót do zdrowia. Właściwie odżywianie wspiera leczenie farmakologiczne. Za pomocą diety łagodzi się także bolesne objawy i dolegliwości.
Helicobacter pylori dieta — zasady
Stosując dietę leczniczą, należy dbać o regularność spożywania posiłków. Niewskazane jest doprowadzenie do głodu, unikać należy także przejedzenia — w obu przypadkach dochodzi do zbyt dużej produkcji przez żołądek kwasu solnego. Zaleca się, by posiłki jeść mniej więcej co 3 godziny, co daje około 4–6 posiłków w ciągu doby. Posiłki powinny być niewielkiej objętości, a spożywane powoli i spokojnie. Jeśli chodzi o przyrządzanie dań, to wybierać powinno się gotowanie, duszenie, pieczenie.
Bardzo duże znaczenie w przypadku diety ma także nawodnienie — powinno się pić 1,5 — 2,5 litrów wody dziennie. Pić należy między jedzeniem, nie w czasie konsumpcji — najlepiej na 30 minut przed jedzeniem i 1 h po spożyciu posiłku. Oprócz wody dobrym napojem jest zielona herbata lub zioła, np. rumianek. Wszystkie napoje powinny być w temperaturze pokojowej — ani zimne, ani zbyt gorące.
Helicobacter pylori dieta — jadłospis, czyli co można jeść?
Co można jeść przy zakażeniu H. pylori? W diecie zaleca się jedzenie produktów bogatych w białko. To właśnie one mają za zadanie wiązać nadmiar soku żołądkowego. Poleca się jajka, jogurty, mleko, słodką śmietanę. Mięso powinno być chude, tak samo wędliny. Dobre będą także sucharki, kasza manna, biszkopty. Najlepsze tłuszcze w takiej diecie to olej roślinny i siemię lniane. Zaleca się też warzywa i owoce.
Wśród produktów neutralizujących bakterię H. pylori znajdują się: zielona herbata, sok żurawinowy, ryby i orzechy włoskie (bogate w tłuszcze omega-3) oraz czosnek i cynamon. Inne zalecane przyprawy to: sól, cukier, sok z cytryny, pieprz ziołowy, natka pietruszki, bazylia, zioła prowansalskie, wanilia, tymianek oraz koperek.
DD
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze