Dla kogo kasza bulgur? Właściwości i wartości odżywcze
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzKasza bulgur powstaje z pszenicy durum, a jej wartości odżywcze i właściwości zdrowotne doceniane były już ponad 4000 lat. Obecnie stanowi ona element codziennego jadłospisu nie tylko w krajach Bliskiego Wschodu, ale niemal na całym świecie. Ten rodzaj kaszy może być natomiast używany zarówno jako dodatek, jak i główny składnik dań. Jakie właściwości zdrowotne ma kasza bulgur?
Czym jest kasza bulgur?
Kasza bulgur wywodzi się z Bliskiego Wschodu, z Turcji. Uprawniana jest ona tam od 4 tysięcy lat i do tej pory stanowi niezbędny element diety mieszkańców Bliskiego Wschodu. Występuje ona w trzech odmianach: drobnoziarnistej, średnioziarnistej i gruboziarnistej, przy czym każda z nich pasuje do innego rodzaju dań.
Jak powstaje kasza bulgur?
Kasza bulgur otrzymywana jest z pszenicy durum, która w porównaniu do tradycyjnej pszenicy zawiera o wiele więcej cennych wartości odżywczych. Nie bez powodu nazywana jest ona najbardziej wartościową odmianą pszenicy.
Kasza bulgur pozyskiwana jest natomiast z gotowanych, wysuszonych i zgniecionych ziaren pszenicy durum. W zależności od stopnia zagniecenia uzyskiwane są następnie jej trzy, wcześniej wymienione rodzaje.
Wartości odżywcze kaszy bulgur
W 100 gramach ugotowanej kaszy bulgur znajduje się:
83 kcal,
3,08 g białka,
0,24 g tłuszczu,
18,58 g węglowodanów,
4,5 g błonnika.
Kasza bulgur ma również niski indeks glikemiczny wynoszący IG=46, w związku z czym jest ona bezpieczna do spożywania przez diabetyków.
W kaszy znajdziemy również liczne witaminy i minerały:
potas — wspomagający układ krwionośny,
magnez — wpływający na prawidłową pracę układu nerwowego,
kwas foliowy — wpływający na prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu, zmniejszający napięcie nerwowe,
witaminy z grupy B — usprawniające procesy poznawcze, wspomagające wywarzanie neuroprzekaźników, wzmacniające pracę układu nerwowego.
Ponadto kasza bulgur jest bogata w cynk, wapń, fosfor, witaminy E, K, miedź oraz mangan.
Właściwości zdrowotne kaszy bulgur
Ze względu na bogactwo witamin i minerałów, regularne spożywanie kaszy bulgur niesie za sobą korzystne działanie dla naszego organizmu. Wśród najważniejszych właściwości zdrowotnych wymienia się:
Poprawa trawienia
Za sprawą wysokiej zawartości błonnika, włączenie kaszy bulgur do codziennego jadłospisu wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Między innymi zapobiega ona zaparciom i wzdęciom, poprawia perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii oraz odpowiada za obniżenie poziomu złęgo cholesterolu LDL.
Poprawa działania układu krwionośnego
Dzięki wysokiej zawartości potasu, wapnia, magnezu oraz sodu spożywanie kaszy bulgur ma również znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Potas obniża ciśnienie krwi, wapń jest niezbędny do skurczu serca, magnez rozszerza tętnice i może stanowić skuteczne narzędzie w profilaktyce przeciwzawałowej.
Przeciwdziała niedokrwistości
Kasza bulgur jest bogata w żelazo oraz kwas foliowy, czyli składniki, które skutecznie zapobiegają niedokrwistości (anemii). Żelazo jest bowiem niezbędne do właściwego działania układu krążenia.
Reguluje układ nerwowy
W kaszy bulgur znajdują się witaminy z grupy B oraz magnez, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Oddziałują one na jego regulację, pozwalają ukoić system nerwowy i zmniejszyć napięcie nerwowe za sprawą kwasu foliowego. Kaszę bulgur warto więc włączyć w dietę osób żyjących w ciągłym stresie i napięciu.
Odpowiednia dla diabetyków i osób na diecie
Ze względu na to, że kasza bulgur ma niski indeks glikemiczny, nie powoduje ona nagłych wzrostów cukru we krwi, a tym samym bez obaw może być ona spożywana przez osoby chorujące na cukrzycę.
Kasza bulgur zapewnia również na dłużej uczucie sytości, dzięki temu, że pozyskiwana jest z pszenicy durum i zawiera duże ilości błonnika. Z tego powodu dobrze sprawdzi się jako składnik diety odchudzającej.
Kto nie może jeść kaszy bulgur?
Kasza bulgur otrzymywana jest z pszenicy, co oznacza, że zawiera gluten. W związku z tym nie może być ona spożywana przez osoby cierpiące na alergię na gluten lub chore na celiakię. Poza tym niektóre odmiany kaszy (średnioziarnista i gruboziarnista) nie są polecane osobom zmagającym się z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze