Fazy diety białkowej
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuDieta białkowa to inaczej dieta Dukana, która polega na spożywaniu dużych ilości produktów białkowych. Wyróżnia się cztery jej fazy: uderzeniową, naprzemienną, utrwalania i ostatecznej stabilizacji. Ostatni poziom diety należy stosować już do końca życia, co ma zapewnić utrzymanie wagi ciała.
Co to jest dieta białkowa?
Dieta białkowa bazuje na spożywaniu dużych ilości produktów białkowych, które mają zagwarantować utratę zbędnych kilogramów i poprawę odporności organizmu. W trakcie miesiąca stosowania się do zasad diety białkowej można stracić na wadze nawet 4 kilogramy. Inna nazwa tego sposobu odżywiania się to dieta Dukana (od nazwiska jej pomysłodawcy, francuskiego lekarza Pierre’a Dukana). Idea diety białkowej obejmuje przejście przez 4 fazy, które umożliwiają zredukowanie masy ciała u osób z nadwagą i otyłością, a także utrzymanie właściwej wagi. Dieta Pierre’a Dukana nie wiąże się z głodówkami i rezygnowaniem z posiłków. Ze względu na wystarczające porcje posiłków i regularne, częste ich spożywanie żołądek nie jest pusty, a my nie odczuwamy głodu. Istotą diety białkowej jest również przyjmowanie dużych ilości płynów – głównie wody, która zadba o nawodnienie organizmu i oczyszczenie go z substancji toksycznych.
Etapy diety Dukana
Wyróżnia się cztery fazy diety białkowej: uderzeniową, naprzemienną, utrwalania i ostatecznej stabilizacji. Pierwszy poziom diety Dukana wymaga samozaparcia, ponieważ jemy wyłącznie wtedy, gdy odczuwamy głód, a wachlarz możliwości jest ograniczony. Można spożywać chude mięso drobiowe, chudą wołowinę, owoce morza i ryby. Ponadto dopuszczalne są jaja, nabiał i produkty konserwowe. Każdego dnia należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody.
W fazie uderzeniowej diety Dukana nie wykonujemy intensywnych ćwiczeń odchudzających. Można natomiast rozpocząć suplementację, która uzupełni niedobór witamin. Długość pierwszej fazy diety białkowej zależy od tego, ile kilogramów chcemy stracić na wadze (nie powinna trwać dłużej niż 10 dni).
Faza naprzemienna diety Dukana jest mniej rygorystyczna niż faza uderzeniowa. Nadal obowiązuje nas lista produktów zalecanych na pierwszym etapie, ale możemy spożywać również warzywa (takie jak: pomidory, sałata, szparagi, cebula, szpinak) na przemian z produktami białkowymi do momentu uzyskania zaplanowanej wagi ciała. Następnie jeszcze przez 5 dni należy spożywać produkty bogate w białko. W fazie równomiernej utraty wagi nadal należy pić 1,5 litra wody dziennie.
Kiedy uzyskamy zaplanowaną wagę ciała, możemy przejść do realizacji założeń fazy utrwalania, której długość zależy od liczby utraconych kilogramów (1 kilogram potrzebuje 10 dni utrwalania). Na tym etapie diety białkowej jemy produkty zalecane w fazie uderzeniowej, a dodatkowo wzbogacamy jadłospis o brązowy ryż, kaszę kuskus i makaron pełnoziarnisty, na które możemy pozwolić sobie raz w tygodniu. Jeden na 7 dni to powrót do fazy uderzeniowej. W tym dniu jemy wyłącznie produkty białkowe.
Faza ostatecznej stabilizacji powinna trwać przez kolejne lata życia. Należy jadać regularnie i unikać słodyczy. Warto ograniczyć spożywanie alkoholu i tłuszczu, wzbogacić dietę o chude mięso i nabiał. Warto jeden dzień w tygodniu przeznaczyć na stosowanie zasad pierwszej fazy diety białkowej, a zatem jeść jedynie produkty białkowe. Zmiana nawyków żywieniowych umożliwi utrzymanie wagi ciała.
Dieta białkowa – wady i zalety
Plusy diety Dukana:
- szybka utrata wagi ciała,
- duża mobilizacja do kontynuowania diety odchudzającej ze względu na stosunkowo szybkie efekty.
Minusy diety białkowej:
- zaburzenie pracy nerek i wątroby ze względu na spożywanie dużych ilości produktów białkowych,
- ryzyko wystąpienia niewydolności nerek i wątroby,
- możliwość wystąpienia zaparć,
- ryzyko odwodnienia organizmu,
- zwiększenie ryzyka rozwoju osteoporozy,
- po zakończeniu diety Dukana często obserwuje się efekt jo-jo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze