Bezpieczne odchudzanie

Dieta, która oprócz uwolnienia nas od zbędnych kilogramów, nie powoduje kłopotów ze zdrowiem, jest bezpieczna. Odchudzanie bowiem może negatywnie wpływać na zdrowie. Bezpieczna i racjonalna dieta powinna brać pod uwagę indywidualne upodobania żywieniowej osoby, która się odchudza. Do przyjemności nie należy spożywanie nielubianych produktów i może to prowadzić do podjadania. Racjonalna i bezpieczna dieta to bardzo często także tania dieta. Najczęściej wystarczy wprowadzić kilka zmian w sposobie żywienia, by zgubić zbędne kilogramy. Trzeba jednak uważać, aby nie pojawił się efekt jo-jo. Dlatego warto odchudzać się z głową.

123RF

Jak odchudzać się bezpiecznie?

Podstawową zaletą bezpiecznej diety jest to, że najczęściej jest zdrowa i tania. Ale zanim podejmiemy próbę odchudzania, powinniśmy sprawdzić, czy jest nam to potrzebne. Może się bowiem okazać, że nasza waga jest prawidłowa i odchudzanie jest zbyteczne. Aby to ustalić, użyjemy wskaźnika BMI, czyli Body Mass Index. Prawidłowy ciężar ciała mieści się w granicach 18,5–24,9 kg/m². Jeśli mieścimy się w tym przedziale, dieta jest zbyteczna.

Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć?

Tylko niektóre odchudzające się osoby robią to dobrze i starają się, aby dieta była bezpieczna. Większość stara się zrzucić jak najwięcej kilogramów i nie zastanawia się, czy wybrany sposób odchudzania jest dobry. Na szczęście, można skorzystać ze sprawdzonych sposobów na odchudzanie. Można użyć takiej diety, która jest bezpieczna i chroni przed pojawieniem się efektu jo-jo. Jest też tania. Bo tania dieta może być dobrą dietą.

Odchudzanie – jak to robić dobrze?

Zdrowe i bezpieczne odchudzanie to podstawa, jeśli chcemy stracić zbędne kilogramy, utrzymać wagę po zakończeniu diety i cieszyć się dobrym zdrowiem. Dlatego, aby dobrze się odchudzać, pamiętaj o kilku kwestiach.

Diety odchudzające


  • Sposób odchudzania należy wybrać z pomocą dietetyka. Fachowa pomoc przy wybieraniu diety skutkuje tym, że efekty pojawiają się szybciej, gdyż dieta jest dobrana ściśle do naszego organizmu. Posiłki powinny być przygotowywane z uwzględnieniem zasad prawidłowego żywienia i powinny zawierać niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  • To, że się odchudzamy, nie oznacza, że nasze posiłki mają być monotonne. One muszą być urozmaicone. Musimy uwzględniać w jadłospisie poszczególne grupy produktów spożywczych. Powinniśmy jeść warzywa, owoce, nabiał, mięso, ryby, pieczywo razowe, kasze itd.

  • Posiłki powinny być spożywane regularnie w odstępach 3–4 godzin. Pięć posiłków dziennie to optymalna liczba. Nie należy rezygnować z żadnego posiłku i dzień zawsze rozpoczynać od śniadania. To sprawi, że odchudzanie będzie bezpieczne, skuteczne, a my nie będziemy głodni.

  • Wyeliminuj z diety tłuszcze zwierzęce, które są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych i zawierają także cholesterol. Ogólnie należy ograniczyć spożywanie tłuszczów i jeść chude mięso i wędliny dobrej jakości. Nie można zapominać o rybach.

  • Należy dążyć do całkowitego wyeliminowania cukrów prostych, czyli zrezygnować z białego cukru i słodyczy. Jest to bardzo trudne, lecz daje wymierne korzyści.

  • Warto ograniczyć spożywanie soli. Odpowiada ona za powstawanie nadciśnienia i zatrzymuje wodę w organizmie.

  • Należy pić dużo płynów, nawet do dwóch litrów dziennie. Idealna jest niegazowana woda mineralna, herbaty ziołowe, herbata zielona, świeżo wyciskane soki warzywne. Należy unikać słodzonych napojów gazowanych.

  • Dieta powinna być bogata w błonnik. Pęcznieje on w żołądku, dzięki czemu zwiększa uczucie sytości. Działa też regulująco na układ pokarmowy i zapobiega zaparciom. Doskonałym i naturalnym źródłem błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nasiona roślin strączkowych.

  • Dieta bez ćwiczeń nie ma prawa bytu. Dlatego podczas odchudzania należy zwiększyć aktywność fizyczną. Ważne jest systematyczne dostarczanie organizmowi ruchu. Mogą to być codzienne spacery, jazda na rowerze, wizyta na siłowni. Regularny wysiłek sprawia, że zwiększa się przemiana materii i szybciej spalana jest tkanka tłuszczowa.

  • Należy poznać przyczyny powstawania efektu jo-jo i do niego nie dopuścić. Tylko odpowiednio wolne tracenie kilogramów, do jednego tygodniowo, pozwala na uniknięcie tego efektu. Jeśli będziemy chudli w szybszym tempie, staniemy się bardzo podatni na efekt jo-jo.

Zobacz też: 4 odchudzające triki, bardziej pomocne niż "jedz mniej i ćwicz więcej”

Odpowiednio przygotowana i dobrana do potrzeb naszego organizmu dieta pozwala na bezpieczne pozbycie się kilogramów. Należy pamiętać, że skłonności do tycia będą nam zawsze towarzyszyły. Dlatego ważna jest całkowita zmiana przyzwyczajeń. W żadnym wypadku nie powinniśmy wracać po zakończeniu diety do starych nawyków żywieniowych. Nie możemy pozwolić sobie na luksus podjadania i niekontrolowanego jedzenia. Zdrowa dieta to styl życia. Zdrowa dieta to tania dieta. Kiedy nie będziemy podjadali pomiędzy posiłkami, zrezygnujemy ze słodkich napojów, zauważymy, że wydajemy mniej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Przekąski, które zmniejszają apetyt Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Skuteczne tabletki na odchudzanie Alkohol na diecie – można czy nie? Sposoby na poprawę metabolizmu Zmiana nawyków żywieniowych a odchudzanie Sposoby na przyspieszenie odchudzania Zielona kawa na odchudzanie Środki wspomagające odchudzanie Zapomnij o efekcie jo-jo W czym tkwi tajemnica tabletek odchudzających? Wpływ wody na odchudzanie Wpływ kofeiny na odchudzanie Poznaj prawdę na temat diet i odchudzania Wybierz odpowiednie tabletki na odchudzanie Owoce, które pomogą ci schudnąć Zaburzenia flory bakteryjnej a odchudzanie Odchudzanie a depresja Najlepsze suplementy odchudzające Zasady zdrowego odchudzania, których musisz przestrzegać Mniej jedz, więcej się ruszaj – główna zasada odchudzania

Popularne w tym tygodniu:

Woda ananasowa na odchudzanie i dla zdrowszej tarczycy!