Dieta przeciwgrzybicza - co to jest, co można jeść, a czego trzeba unikać? Zasady diety i przykładowy jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeDieta przeciwgrzybicza polega na ograniczaniu spożycia węglowodanów prostych. Co można jeść w czasie stosowania diety przeciwgrzybiczej, a czego należy unikać? Poznaj zasady diety i przykładowy jadłospis.
Dieta przeciwgrzybicza — co to jest?
Dieta przeciwgrzybicza polega na wyeliminowaniu cukru w postaci węglowodanów prostych i jego zamienników, takich jak: cukier brązowy, trzcinowy, miód, syrop z agawy i klonowy oraz suszone owoce. Jedyne dozwolone cukry to ksylitol i stewia. Dieta nie powinna zastępować podstawowej metody leczenia grzybicy, a należy ją traktować jako wsparcie leczenia, w którym najczęściej zalecane są leki przeciwgrzybicze. Specjaliści uznają dietę przeciwgrzybiczą jako skuteczny sposób na poprawę wyników leczenia.
Dieta przeciwgrzybicza — zasady
W diecie przeciwgrzybiczej unika się węglowodanów — najlepiej wyeliminować je całkowicie lub jeść ich jak najmniej. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie w posiłku węglowodanów od tłuszczów i białka. Węglowodany można zjeść jedynie w towarzystwie surowych i gotowanych warzyw.
Zaleca się picie dużej ilości wody, szczególnie przed jedzeniem, tak samo w trakcie i po zakończonym posiłku — płyny rozcieńczają soki trawienne. Ważne jest, by w diecie przeciwgrzybicznej spożywać dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwzapalnym. Szczególnie polecany jest olej siemienia lnianego i oliwa z oliwek, a także tran.
Dieta przeciwgrzybicza — co można jeść?
Dieta przeciwgrzybicza ma być pozbawiona możliwie największej ilości cukrów. W praktyce oznacza to ograniczanie spożycia węglowodanów prostych. Zaleca się jedzenie różnego rodzaju kasz (oprócz kaszy manny i kukurydzianej), komosy ryżowej, makaronu razowego i żytniego, ryżu brązowego i dzikiego oraz warzyw — np. papryki w każdym kolorze i sałat. Dozwolonym cukrem jest stewia i ksylitol.
Sprzymierzeńcami w diecie przeciwgrzybiczej są probiotyki, wspierające działanie układu odpornościowego. Należy zatem w jadłospisie uwzględnić kefiry, jogurty i maślanki. Zaleca się też jedzenie zgniecionego czosnku oraz dużej ilości kiszonek.
Z mięs zaleca się jedzenie jagnięciny, cielęciny, ryb i owoców morza. Ryby, które dostarczają cynku, kwasów omega-3, selenu oraz żelaza, działają przeciwgrzybiczo.
Dieta przeciwgrzybicza — czego nie można jeść?
Podczas stosowania diety przeciwgrzybicznej należy wyeliminować:
— ziemniaki,
— biały ryż,
— kaszę manną,
— kaszę kukurydzianą,
— białe pieczywo, bułki pszenne,
— makaron z białej mąki,
— płatki kukurydziane,
— gotowaną marchewkę,
— groszek,
— suszone owoce,
— cukier biały
— cukier trzcinowy,
— miód,
— laktozę,
— wieprzowinę,
— wołowinę,
— warzywa strączkowe,
— kawę,
— alkohol, piwo, wino,
— ketchup, sosy z torebki,
— soki owocowe.
Dieta przeciwgrzybicza — przykładowy jadłospis
Śniadanie: jajecznica ze szczypiorkiem
Drugie śniadanie: zupa pomidorowa z brązowym ryżem
Obiad: pierś z indyka pieczona w piekarniku z gotowanymi w wodzie szparagami
Podwieczorek: koktajl jabłkowo — morelowy z mlekiem migdałowym bez cukru
Kolacja: krewetki z sałatką z sałaty, ogórkiem zielonym i oliwkami
DD
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze