Arginina dla sportowców. Naturalne źródła, efekty stosowania i skutki uboczne

L-arginina to aminokwas endogenny i egzogenny. Jest produkowany przez organizm człowieka. Występuje w produktach białkowych i w suplementach dla sportowców przyjmowanych celem podniesienia wydolności organizmu. Skutkiem ubocznym stosowania L-argininy są problemy ze zdrowiem. Dotyczy to długotrwałej suplementacji produktami z tym składnikiem.

Suplementy z argininą

Suplementy z argininą (123RF)

Co to jest L-arginina?

L-arginina to nazwa substancji, która podnosi wydolność organizmu, poprawia jego zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego i zwiększa syntezę białek. Ponadto wykazuje właściwości prozdrowotne. To substrat tlenku azotu — cząsteczki życia. Arginina jest potrzebna do prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych.

To aminokwas, który powstaje w organizmie człowieka z innych związków, a kiedy wraz z wiekiem lub w czasie choroby zdolność jego syntezy spada, jest dostarczany do niego wraz z pożywieniem.

Jeżeli odnotuje się niedobór tej potrzebnej substancji, konieczne jest dostarczanie jej z zewnątrz. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej ilości argininy w organizmie to rezultat stosowania nieodpowiedniej diety, to znaczy ubogiej w produkty białkowe.

Aminokwas ten jest także składnikiem suplementów dla sportowców, które dodatkowo zawierają witaminy i składniki mineralne. Wedle zaleceń, stosuje się je 3 razy w ciągu dnia — przed treningiem i po nim oraz przed snem.

Dzienna dopuszczalna dawka L-argininy wynosi od 0,4 do 6 gramów. Największe zapotrzebowanie na ten aminokwas wykazują, oprócz intensywnie trenujących sportowców, dzieci, osoby starsze i borykające się z nadwagą.

Suplementy dla sportowców

Naturalne źródła L-argininy

L-arginina znajduje się przede wszystkim w produktach białkowych. Powszechnie dostępnymi źródłami tej substancji są między innymi:

  • twaróg,
  • mleko,
  • jogurty,
  • mięso — wołowe, wieprzowe i drobiowe,
  • ryby, takie jak łosoś czy tuńczyk,
  • jajka,
  • soczewica.

Efekty stosowania suplementów dla sportowców z L-argininą

Arginina przyspiesza regenerację organizmu po wysiłku, retencję azotu, syntezę hormonu wzrostu oraz wytrzymałość na intensywny i duży wysiłek. Efekty te są widoczne jedynie na skutek jednorazowego podania. Ponadto są one chwilowe, nie utrzymują się przez długi czas po przyjęciu suplementu. Ze względu na skutki uboczne celem ich zachowania nie można stosować L-argininy przez dłuższy czas.

W przypadku sportowców zaleca się przyjmować L-argininę raczej dożylnie zamiast w postaci tabletek. Dlaczego? Wedle badań, doustne przyjmowanie tego składnika ma niewielki wpływ na efekty, natomiast dożylne podanie argininy powoduje, że podnosi się stężenie hormonu wzrostu.

Warto pamiętać o dziennej zalecanej dawce, zwłaszcza że producenci suplementów dla sportowców z L-argininą rekomendują podaż tego składnika na poziomie 15 gramów na dobę, co znacząco przewyższa zapotrzebowanie. Co istotne, duże dawki tego aminokwasu mogą utrudniać absorbcję pozostałych.

Skutki uboczne przyjmowania L-argininy

Suplementy dla sportowców


Jeżeli zastosujemy L-argininę jednokrotnie, zaobserwujemy widoczne efekty, natomiast przyjmowanie suplementów z tym składnikiem długoterminowo (bez czasu na przerwy), może mieć niekorzystny wpływ na stan organizmu. O jakich skutkach ubocznych mowa?

Przede wszystkim nadmiar L-argininy w organizmie sprawia, że wzrasta poziom tlenku azotu, a jego działanie zmienia się z pozytywnego na negatywne. Wówczas dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, a także przerostu lewej komory mięśnia sercowego. Ryzyko wystąpienia zawału serca rośnie.

Niekorzystny wpływ nadmiaru L-argininy na organizm obserwuje się również w innych obszarach — spada odporność, problemy gastryczne przybierają na sile, a skóra na ciele staje się przesuszona.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Aerobiczna szóstka Weidera Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu 8 sposobów, by szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze Imbir najlepszy na ból mięśni Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity