Zapotrzebowanie na błonnik - ile błonnika dziennie?
EWA RYCERZ • dawno temu • 1 komentarzBłonnik pokarmowy - inaczej włókno pokarmowe - znajdziemy tylko i wyłącznie w roślinach. Błonnik ma doskonały wpływ na zdrowie - m.in. reguluje funkcjonowanie przewodu pokarmowego i wspomaga pracę jelit. Często zadawane jest pytanie o dziennie zapotrzebowanie na błonnik. Z poniższego tekstu dowiecie się, ile błonnika dziennie należy zjadać.
Błonnik pokarmowy nie jest źródłem energii, nie jest przyswajalny oraz nie ulega wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Ma jednocześnie ogromny i zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.
Jakie są najlepsze źródła błonnika? Otręby pszenne, fasola biała, soja, groch, figi suszone, migdały, płatki żytnie oraz pszenne, a także morele suszone i śliwki suszone.
Zapotrzebowanie na błonnik — dzienne zapotrzebowanie na błonnik
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia osoba dorosła powinna spożywać dziennie około 25–40 g błonnika. Więcej powinni jeść mężczyźni, mniej kobiety.
Jak wynika z badań, w Polsce spożycie błonnika nie mieści się w tych granicach. 20 g — tyle błonnika dziennie zjada przeciętny Polak. To za mało.
Aby obliczyć jego indywidualne zapotrzebowanie, wystarczy przyjrzeć się poniższemu wzorowi.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze