Kolorowo, smacznie i zdrowo - kwiaty jadalne w diecie
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 4 komentarzeZbieramy je na polach, łąkach i w ogrodach. Cieszą oko i stanowią piękną dekorację mieszkania. Kwiaty, bo o nich mowa, kochają chyba wszyscy. A gdyby tak dodać je do przyrządzanej potrawy lub udekorować nimi ciasto?
Lista kwiatów jadalnych jest bardzo długa. Większość z nich uważana jest za chwasty lub rośliny na tyle pospolite, że nie warto bliżej się im przyglądać. A szkoda, bo wraz z płatkami kwiatów możemy dostarczyć organizmowi wiele potrzebnych mu witamin i składników odżywczych. A walor estetyczny takiej potrawy jest nie do przecenienia.
Mniszek lekarski
To prawdziwa bomba witamin. Uważa się go za pospolity chwast, tępi na szeroką skalę. A szkoda, bo syrop z mniszka lekarskiego, ale i same kwiaty dostarczają wielu witamin z grupy B, witaminy C, A i D. Sporo w nich również potasu, magnezu i beta-karotenu. Mniszek lekarski (potocznie zwany dmuchawcem, mleczem) doskonale sprawdza się przy dolegliwościach trawiennych, wspomaga pracę układu pokarmowego, a przy tym działa moczopędnie (oczyszczająco).
Mniszek lekarski doskonale komponuje się ze szczypiorkiem, rzeżuchą, rzodkiewką, parmezanem, ugotowanym na twardo jajkiem. Z takich składników warto przygotować lekką sałatkę.
Nasturcja
Ma żółto-pomarańczowe kwiaty, które bardzo długo kwitną (od początku lata aż do pierwszych przymrozków). Kuszą pięknym zapachem, ale i specyficznym smakiem: kwiaty nasturcji są ostre, lekko pikantne (podobne w smaku do rzeżuchy). Można doprawić nimi sałatkę, zapiekankę, pasztety, kanapkę. I z pewnością warto to zrobić, bo oprócz dobrego smaku, dostarczymy organizmowi sporą dawkę błonnika, olejków eterycznych, soli mineralnych i witamin.
Bratek polny (fiołek trójbarwny)
Stanowi doskonałą dekorację, która nie tylko ładnie wygląda, ale i bardzo dobrze smakuje. Płatki bratka polnego można dodać do surówki, sałatki, a nawet zupy. To wzmocni nie tylko walory smakowe potrawy, ale i jej właściwości prozdrowotne. Bratek zawiera bowiem sporą porcję witaminy C. Wiele w nim również substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na układ krwionośny. Kuracja fiołkiem trójbarwnych złagodzi trądzik i poprawi wygląd skóry twarzy.
Stokrotka
Bukiet ze stokrotek cieszy oko, ale i podniebienie. Jeść można płatki, pączki i młode liście, które są doskonałym dodatkiem do sosów, zup, masła ziołowego, past i omletów.
Stokrotki to skarbnica witaminy C, białka, soli mineralnych i flawonoidów. W medycynie ludowej stosuje się je w czasie przeziębień i grypy (ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne).
Nagietek
Kwiaty nagietka z kolei dodadzą smaku sosom, bulionom i sałatkom. Niektórzy kucharze zastępują nimi szafran, jedną z najdroższych przypraw świata. Płatkami nagietka można barwić ryż.
Nagietki dostarczają organizmowi fitosteroli, flawonoidów i beta-karotenu. Działają moczopędnie, napotnie i rozkurczowo.
Kwiaty jadalne mają jeszcze jedną cechę: są niskokaloryczne. Można więc stosować je, będąc na diecie odchudzającej. Będzie to stanowić dobre urozmaicenie posiłków, jak również uzupełnienie potrzebnych składników odżywczych.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze