Kwaśny smak w zdrowej diecie. Szczaw - właściwości. Zupa szczawiowa na diecie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeCzy szczaw jest zdrowy, czy zupa szczawiowa jest zdrowa? Szczaw powinien być elementem zdrowej diety ze względu na zawartość witamin i minerałów. Należy go jednak spożywać z umiarem, gdyż nadmiar szczawiu prowadzi do wypłukania wapnia z organizmu, a ponadto może przyczynić się do schorzeń układu moczowego.
Charakterystyka szczawiu
Szczaw to warzywo liściaste, roślina, która w Polsce występuje powszechnie. Można go spotkać na łąkach i przy drogach. Wyróżnia się podłużnymi liśćmi i niewielkimi kwiatami o czerwonym zabarwieniu (które kwitną od maja do czerwca). Znanych jest kilka odmian szczawiu: zwyczajny, lancetowaty, kędzierzawy i tępolistny (chwast).
Szczaw łąkowy jest drobniejszy i bardziej kwaśny. Natomiast ten, który rośnie w ogrodzie, jest delikatniejszy, bardziej soczysty, ma większe liście. Jest to roślina wieloletnia.
Rośliny tej nie można jednak jeść w nadmiarze, gdyż wypłukuje z organizmu wapń, czyni go nieprzyswajalnym, co może prowadzić do odwapnienia kości. Zawarte w nim szczawiany mogą odkładać się w przewodzie moczowym i doprowadzić do kamicy. Optymalna ilość szczawiu to 50–100 gramów w potrawie uzupełnionej o jajko, śmietanę, mleko, aby wyrównać straty wapnia.
Właściwości szczawiu
Szczaw to liściaste warzywo zielone, które jest bogate w:
- witaminy: C, A, z grupy B,
- kwas foliowy,
- niacynę,
- minerały: magnez, wapń, krzem, cynk, potas, fosfor, sód i żelazo,
- flawonoidy, antyoksydanty uwalniające od wolnych rodników.
Dlaczego warto jeść szczaw?
Szczaw wykazuje właściwości prozdrowotne wykorzystywane od wieków przez zielarzy, jest używany również w kosmetyce, ponieważ:
- wspomaga odporność,
- leczy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład biegunkę,
- pobudza perystaltykę jelit,
- działa przeciwstarzeniowo na skórę, nawilżając ją,
- przyspiesza proces gojenia się ran i owrzodzeń w jamie ustnej (korzeń szczawiu jako składnik naparu warzywnego),
- przyspiesza czas zrastania się kości,
- łagodzi zatrucia pokarmowe,
- pomaga likwidować przebarwienia na powierzchni skóry,
- łagodzi kaszel i katar (jako składnik syropów),
- zwalcza stan zapalny dróg oddechowych,
- pobudza proces trawienia spożytych pokarmów,
- wzmacnia apetyt (w postaci naparu z liści lub soku z surowego szczawiu),
- ma działanie moczopędne,
- wspomaga funkcjonowanie wątroby (jako składnik herbaty),
- służy do odtruwania organizmu (jako lek homeopatyczny).
Z jedzenia potraw ze szczawiem powinni zrezygnować chorzy na reumatyzm. Przeciwwskazaniem do spożywania tego zielonego warzywa jest choroba nerek.
Szczaw w zdrowej kuchni. Zupa szczawiowa — właściwości
Szczaw jako składnik dań wykorzystywano już w starożytności. W staropolskiej kuchni podawano go w postaci szczawiówki — kwaskowatej zupy. Dziś również jedną z najpopularniejszych form podania jest zupa szczawiowa przygotowywana z posiekanych liści z dodatkiem śmietany (nie należy jej jeść w nadmiarze, gdyż może powodować dolegliwości ze strony układu trawiennego).
To warzywo liściaste można wykorzystać również do przygotowania sałatki - wystarczy je wypłukać i oddzielić twarde łodygi. Kwaśny smak szczawiu współgra z drobiem i rybami. Sprawdza się jako składnik sosów i farszów.
Co ważne, dań z wykorzystaniem szczawiu nie powinniśmy przygotowywać w garnkach z aluminium, gdyż zachodzi wówczas reakcja chemiczna, której efektem jest kwas szczawiowy — niekorzystny dla zdrowia.
Zupa szczawiowa serwowana z jajkiem — przepis
Składniki:
- marchew,
- korzeń pietruszki,
- 300 gramów szczawiu,
- 2 litry wywaru z jarzyn,
- szklanka śmietany 18%,
- łyżeczka mąki,
- woda,
- jajko.
Sposób przygotowania: do bulionu dodajemy starte na tarce marchew i pietruszkę oraz pokrojony szczaw. Gotujemy je do momentu, aż staną się miękkie. Śmietanę łączymy z mąką i odrobiną wody. Miksturę dodajemy do zupy. Mieszamy, aż się zagotuje. Zupę szczawiową podajemy z ugotowanym na twardo jajkiem.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze