Dieta kapuściana - efekty, jadłospis i przepis na zupę z kapusty
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta kapuściana zapewnia szybki spadek masy ciała, a jej zaletą jest to, że nie ma w niej miejsca na głodówkę. Jakie są zasady tej diety, jakie daje efekty i jak skomponować jadłospis, by właściwie ją stosować?
Dieta kapuściana — co to jest?
Dieta kapuściana jest popularną dietą odchudzającą, która zyskała rozgłos dzięki byłemu prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu — z tego powodu można również spotkać inne jej nazwy, czyli "dieta prezydencka" albo "dieta Kwaśniewskiego". Odpowiednio stosowana gwarantuje spory spadek masy ciała — nawet kilka kilogramów w ciągu tygodnia. Jest tania i niezwykle prosta w przygotowaniu. Podstawą diety kapuścianej jest przygotowana samodzielnie zupa z kapusty.
Dieta kapuściana — zasady
Zasady diety kapuścianej są proste — spożywa się głównie zupę z kapusty, ale można nieco urozmaicać to 7-dniowe menu wybranymi produktami. Dozwolone jest zjedzenie niewielkiej ilości świeżych owoców (jak truskawki, arbuz, melon, pomarańcze czy jabłka), a także warzyw (zakazane są tylko strąkowe).
Dodatkowo można pozwolić sobie na małą ilość nabiału, chudego mięsa i kaszy lub ryżu. Dużą zaletą tej diety jest brak głodówki — jeśli pojawia się uczucie głodu, można jeść zupę z kapusty w dowolnej ilości. I nie wolno zapominać o piciu wody — co najmniej 2 litry wody niegazowanej w ciągu doby. Podczas stosowania diety kapuścianej zakazane jest picie alkoholu, jedzenie cukru i produktów zawierających cukier, tłuszczów zwierzęcych oraz czerwonego mięsa.
Dieta kapuściana - efekty
Stosowanie diety kapuścianej przynosi niezwykle szybkie efekty w postaci utraty wagi — nawet 5–8 kg w tydzień. Nie jest to jednak 5 czy 7 kilogramów utraconej tkanki tłuszczowej, a jedynie pozbycie się wody, względnie złogów z organizmu. Niestety najczęściej bywa tak, że po zakończeniu tygodniowej diety błyskawicznie wraca się do wagi sprzed odchudzania. Mimo tego, że kapusta jest zdrowym warzywem, to nie powinna stanowić podstawy odżywiania.
Dlatego nie powinno się tej diety stosować dłużej niż 7 dni — po tygodniu zaleca się skorzystanie z innej diety niskokalorycznej. Zwolennicy diety kapuścianej podkreślają jej inne zalety — korzystnie wpływa na regulacje pracy układu pokarmowego, pomaga w oczyszczaniu jelit i działa moczopędnie.
Dieta kapuściana – przykładowy jadłospis
Dzień 1:
Śniadanie - zupa kapuściana wg przepisu
Drugie śniadanie - pomidory ze szczypiorem
Obiad - jabłko
Kolacja - zupa kapuściana wg przepisu
Dzień 2:
Śniadanie - sałatka z rukoli, papryki, pomidora, kilka młodych surowych marchewek, z cytryną i odrobiną oliwy
Drugie śniadanie - pomarańcza
Obiad - zupa kapuściana
Kolacja - 2 ziemniaki pieczone w mundurkach z dodatkiem masła
Dzień 3:
Śniadanie - zupa kapuściana wg przepisu
Drugie śniadanie - truskawki
Obiad - gotowane brokuły z kalafiorem
Kolacja - zupa kapuściana wg przepisu
Dzień 4:
Śniadanie - zupa kapuściana wg przepisu
Drugie śniadanie - koktajl z melona i kiwi
Obiad - gotowany kalafior
Kolacja - 2 szklanki odtłuszczonego mleka
Dzień 5:
Śniadanie - zupa kapuściana wg przepisu
Drugie śniadanie - jabłko lub pomarańcza
Obiad - 200 g gotowanego lub pieczonego indyka
Kolacja - 6 pomidorów
Dzień 6:
Śniadanie - zupa kapuściana wg przepisu
Drugie śniadanie - sok owocowy
Obiad - 200 g chudego gotowanego lub pieczonego mięsa
Kolacja - cukinia pieczona z bakłażanem
Dzień 7:
Śniadanie - zupa kapuściana wg przepisu
Drugie śniadanie - koktajl z arbuza i melona
Obiad - kasza z pieczonymi warzywami: cukinia, papryka, marchew
Kolacja - zupa kapuściana wg przepisu
Dieta kapuściana — przepis na zupę kapuścianą
Jest wiele przepisów na zupę kapuścianą, która będzie dozwolona przy stosowaniu tej diety. Większość z nich będzie spełniała wymogi diety, różnią się jedynie szczegółami takimi jak ilość warzyw czy przyprawy. Poniżej jeden z bardziej popularniejszych i sprawdzonych przepisów.
Składniki:
główka kapusty
2 duże cebule
1 seler
4 marchewki średniej wielkości
1 zielona papryka
2 puszki pomidorów
2 litry wody
oraz przyprawy: kminek, majeranek, pieprz, zioła, liść laurowy, ziele angielskie.
Sposób przyrządzenia:
Kapustę należy umyć i poszatkować, warzywa obrać i pokroić w kostkę. Następnie wszystko włożyć do dużego garnka i zalać wodą. Dodać ulubione przyprawy (bez soli) i gotować na wolnym ogniu. Mniej więcej po 15 minutach dodać pomidory z puszki. Całość dalej należy gotować do czasu aż warzywa staną się miękkie.
DD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze