Produkty obniżające cholesterol
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPodwyższony poziom cholesterolu we krwi to problem, który współcześnie dotyka coraz więcej osób w różnym wieku. Każdy z nas z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że wysoki cholesterol niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Co jest przyczyną podwyższonego cholesterolu i jak go obniżyć?
Wysoki cholesterol — przyczyny
Największy wpływ na wysokie stężenie cholesterolu we krwi ma niezdrowy tryb życia. Mowa tu o spożywaniu niezdrowej żywności o małej ilości błonnika pokarmowego, obfitującej w tłuszcze, o spożywaniu fast foodów i innej przetworzonego jedzenia. Duże znaczenie w poziomie cholesterolu ma także aktywność fizyczna, a właściwie jej brak.
Przyczyną wysokiego cholesterolu, czyli hipercholesterolemii, są również uwarunkowania genetyczne dotyczące zaburzenia metabolizmu tłuszczy. Z podwyższonym cholesterolem częściej zmagają się pacjenci po 50. roku życia, chorujący na cukrzycę, oraz osoby, które palą papierosy i spożywają alkohol.
Podwyższony cholesterol może być również powiązany z chorobami nerek, niedoczynnością tarczycy oraz zespołem metabolicznym.
Wysoki cholesterol — objawy i skutki
Cholesterol to lipid wytwarzany w wątrobie, który pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Każdy z nas powinien regularnie kontrolować poziom trójglicerydów oraz cholesterolu HDL i LDL, ponieważ nadmiar tzw. złego cholesterolu LDL jest wysoce szkodliwy dla naszego zdrowia.
Zły cholesterol jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia wielu poważnych schorzeń. LDL odkłada się bowiem w ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe. Zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzi więc do zwiększenia ryzyka wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej, zawałów serca oraz udarów mózgu.
Wysoki cholesterol zazwyczaj nie daje żadnych specyficznych objawów, a najczęściej dowiadujemy się o nim, wykonując regularne profilaktyczne badania krwi. Niemniej jednak o podwyższonym poziomie cholesterolu może świadczyć m.in. dyskomfort w nogach spowodowany niewłaściwym przepływem krwi, skurcze łydek, czy też błyszcząca i naciągnięta skóra na stopach.
Dieta cholesterolowa — jak obniżyć cholesterol?
W obniżeniu cholesterolu ogromną rolę odgrywa przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Z diety należy wyeliminować produkty bogate w tłuszcze nasycone oraz produkty bogate w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które prowadzą do wzrostu stężenia złego cholesterolu. Ponadto w diecie cholesterolowej zaleca się ograniczenie tłuszczów typu trans, które powodują wzrost złego cholesterolu i jednocześnie obniżenie dobrego cholesterolu HDL.
Produkty, których należy unikać w diecie na obniżenie cholesterolu to m.in.:
* fast foody,
* przetworzona żywność,
* słodycze,
* gotowe dania,
* tłuste wędliny,
* tłuste mięsa,
* tłusty nabiał,
* wyroby cukiernicze,
* pieczywo pszenne,
* słodkie napoje,
* alkohol,
* cukier.
Co jeść na obniżenie cholesterolu?
Dieta na obniżenie cholesterolu powinna bazować na wielonasyconych kwasach tłuszczowych, sterolach roślinnych, błonniku pokarmowym oraz na witaminach o działaniu antyoksydacyjnym. Zaleca się także zwiększenie ilości spożycia błonnika pokarmowego do ok. 30–45 g dziennie w zależności od indywidualnego przypadku.
W diecie cholesterolowej nie może zabraknąć:
* produktów pełnoziarnistych,
* nabiału: chudego mleka, kefiru, jogurtu naturalnego, chudego twarogu,
* jaj,
* cynamonu,
* siemienia lnianego,
* oliwy z oliwek i oleju rzepakowego,
* ryb morskich,
* owsu,
* ryżu,
* herbaty,
* wody mineralnej,
* gorzkiej czekolady (o zawartości min. 70 proc. kakao),
* orzechów (włoskich, brazylijskich),
* roślin strączkowych.
W diecie na obniżenie cholesterolu należy także zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców obniżających cholesterol, takich jak:
* awokado,
* jabłka,
* winogrono,
* banany,
* truskawki,
* marchew
* ziemniaki,
* bakłażany,
* jagody.
Wysoki cholesterol a aktywność fizyczna
W walce z wysokim cholesterolem nie można również zapomnieć o aktywności fizycznej, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego organizmu w dobrej kondycji. Warto wdrożyć do swojej codzienności min. 30 minut aktywności fizycznej w ciągu dnia. Może być to dowolna aktywność: spacer, jazda na rowerze, joga, czy ćwiczenia aerobowe, które poprawiają naszą wydajność i wzmacniają pracę naszego serca.
WEG
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze