Wartości odżywcze jajek

Będąc na zdrowej diecie powinniśmy uzupełniać także zapotrzebowanie na białko, w które obfitują m.in. jajka. Znajdujące się w nich wartości odżywcze przyczyniają się do poprawy widzenia, obniżają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz chorób serca (jedzone w umiarze). Warto dodać, iż to bogate źródło składników odżywczych, na długi czas wywołuje uczucie sytości.

Zdrowe i lekkie przepisy


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

OWOC ŻYCIA - czy wiesz jaki to ? Tych produktów nie jedz przed treningiem Dlaczego nie należy smażyć ryby na oleju słonecznikowym? Wyjaśniamy Kilka słów o mrożonych owocach i warzywach W końcówce banana kryją się pasożyty? (WIDEO) Objawy, które mogą świadczyć o alergii na alkohol Moje śniadanie mistrzów Kawa grzybowa — nowość wśród superfoods Pijesz wino w dużych ilościach? Widać to na twojej twarzy Sygnały świadczące o tym, że organizm jest przepełniony toksynami Regulamin konkursu "DIETA MIND" Jak pozbyć się soli z potraw bez utraty smaku?

Popularne w tym tygodniu:

Ile owoców dziennie? Czy można je zjadać w dowolnych ilościach? Cholesterol. Co jeść przy wysokim poziomie cholesterolu? Dieta na obniżenie cholesterolu