W jakim wieku można zacząć chodzić na siłownię?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSiłownie cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych. Znacznie częściej uczęszczają na nie coraz to młodsze dzieci i młodzież. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w młodym wieku bez obaw można chodzić na siłownie i wykonywać treningi siłowe. Czy trening z obciążeniem u dzieci i młodzieży to dobry pomysł?
Od ilu lat można ćwiczyć na siłowni?
Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. To, czy dziecko powinno ćwiczyć na siłowni, zależne będzie od jego rozwoju, indywidualnych predyspozycji i możliwości. Duże znaczenie ma także to, jaki trening dziecko będzie wykonywać. Zaleca się, by na siłownię uczęszczała młodzież, która jest świadoma swojego ciała i możliwości. Można więc powiedzieć, że właściwy wiek na rozpoczęcie treningów to mniej więcej 15–16. rok życia.
Jakie są ograniczenia dla osób małoletnich chcących skorzystać z siłowni?
Siłownie i kluby fitness nie chcą odpowiadać za ewentualne kontuzje lub różnego rodzaju wypadki w ich placówkach, w związku z czym zabezpieczają się prawnie w przypadku korzystania z siłowni osób niepełnoletnich. W zależności od klubu stosowane są różne praktyki.
W niektórych klubach fitness może okazać się, że do 16. roku życia konieczne będzie korzystanie z siłowni pod opieką osoby dorosłej. Od 16. roku życia zaś młody człowiek może samodzielnie ćwiczyć na siłowni, ale wymagana będzie do tego pisemna zgoda jego rodzica.
Czy trening siłowy dla osób małoletnich jest odpowiedni?
W latach 70. i 80. XX wieku pojawiły się informacje na temat tego, że trening siłowy może powodować uszkodzenie chrząstki wzrostowej. Badania, na podstawie których podano taki wniosek, w późniejszych latach zostały przeanalizowane i powtórzone. Okazało się, że trening wykonywany podczas wspomnianego badania miał zbyt duże obciążenie, a osoby ćwiczące nie posiadały odpowiedniej wiedzy na temat zasady prawidłowego treningu siłowego.
W momencie, gdy wykonano badanie, podczas którego zachowano zasady właściwego treningu, okazało się, że trening siłowy jest jedną z najmniej kontuzjogennych form aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży i jednocześnie nie powoduje on zatrzymania wzrostu.
Wynika z tego, że prawidłowo wykonany trening siłowy, dostosowany do rozwoju dziecka i jego możliwości, nie prowadzi do uszkodzenia chrząstek wzrostowych. Wobec tego ogromne znaczenie w treningu siłowym dla dzieci ma prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń i dobór odpowiedniego obciążenia. Osoby początkujące na siłowni powinny rozpocząć swoją przygodę od treningu rozwojowego z własnym ciężarem swojego ciała.
Kluczową rolę odgrywa nauka właściwej techniki wykonywania ćwiczeń, w związku z tym zaleca się, aby młodzież rozpoczęła treningi pod okiem trenera personalnego, który dobierze odpowiednie ćwiczenia do możliwości dziecka. Dobrze przygotowany trening siłowy dla dzieci nie będzie wiązać się z ryzykiem urazu i jednocześnie będzie nieść za sobą wiele korzyści.
Jakie zalety ma trening siłowy u dzieci?
Trening siłowy dla dzieci jest przede wszystkim dobrym sposobem na pracę nad postawą. Właściwie dobrane i wykonywane ćwiczenia siłowe odgrywają też dużą rolę w utrzymaniu układu kostnego. Treningi siłowe dostarczają bodźców niezbędnych dla poprawy mineralizacji kości. Ćwiczenia oporowe zmniejszają więc ryzyko osteoporozy w przyszłości.
Wśród innych korzyści wynikających z treningów siłowych dla dzieci wymienia się zwiększenie siły, a tym samym poprawę wydajności organizmu. Trenowanie od najmłodszych lat poprawia również koordynację i równowagę, zapobiega otyłości i pozwala zwiększyć procent beztłuszczowej masy ciała. Podczas treningu siłowego wydzielane są także endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, co wpływa na poprawę samopoczucia i zwiększenie energii.
Ponadto liczne badania naukowe wskazują na korzystny wpływ treningu oporowego na rozwój podstawowych umiejętności ruchowych u młodzieży.
Czy osoba małoletnia może korzystać z zajęć zorganizowanych na siłowni?
To, czy dzieci i młodzież będą mogli korzystać z zajęć organizowanych na siłowni, zależne będzie od ich rodzaju, a także od polityki danego klubu fitness. Co ciekawe, obecnie coraz więcej placówek posiada w swojej ofercie zajęcia przeznaczone stricte dla młodzieży, które prowadzone są pod okiem trenera personalnego, a tym samym są w pełni bezpieczne i bez obaw młodzi ludzie mogą w nich uczestniczyć.
WEG
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze