Co to jest bouldering? Jakie są jego zasady i czym się różni od wspinaczki?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBouldering to rodzaj wspinaczki, która odznacza się wchodzeniem bez linowej asekuracji na wolno stojące głazy lub specjalne ścianki. W tej dyscyplinie sportu nie liczy się wysokość, na jaką się wspinamy, ale obrana przez nas trasa.
Bouldering – co to jest
Sama nazwa bouldering pochodzi od angielskiego słowa boulder, które oznacza „głaz”. Zatem bouldering to w wolnym tłumaczeniu „głazownictwo”, czyli wspinanie się po wolno stojących skałach. Zazwyczaj są one niewielkie (zaledwie kilku metrowe), ale w boulderingu liczy się nie wysokość, ale wybrana trasa, która nie koniecznie należy do tych najłatwiejszych.
Bouldering – akcesoria
Bouldering charakteryzuje się również brakiem zabezpieczeń w postaci lin, dlatego bardzo często dochodzi do upadków. W tym celu stosuje się specjalne materace, tzw. crash pady, na które możemy upaść bez większych szkód. Bardzo ważny podczas boulderingu jest także spotter, czyli osoba, która asekuruje wspinacza. Spotter w razie nagłego upadku musi szybko reagować i ewentualnie odepchnąć wspinacza, aby ten wylądował prosto na crash padach.
Elementem niezbędnym podczas boulderingu jest także magnezja, czyli rodzaj talku zabezpieczający nasze dłonie przed poceniem się, co zapewnia lepszą przyczepność. Magnezję trzyma się w woreczku zawieszonym na biodrach i najczęściej ma ona postać proszku. Jednakże na ściankach wspinaczkowych często zaleca się stosowanie magnezji w kostce lub w płynie, co jest spowodowane nadmiernym pyleniem.
Przed rozpoczęciem boulderingu warto także zaopatrzyć się w buty wspinaczkowe. Charakteryzują się one sztywnymi czubkami, co pomaga ustać na małych krawędziach, a podeszwy wykonane są z gumy, co zwiększa tarcie między butem a powierzchnią skały.
Bouldering a wspinaczka
Bouldering i wspinaczka z liną mają wiele cech wspólnych, jednak można także znaleźć opinie, że różni je praktycznie wszystko. Choć wykorzystywana technika wspinania może być podobna, to w boulderingu częściej wykorzystuje się podhaczanie pięt i palców czy też dynamiczne strzały. Do tego dochodzi aspekt psychiczny – wspinając się z liną, mamy świadomość, że w razie zmęczenia możemy zawiesić się obok skałki i odpocząć, a w przypadku boulderingu przy każdym ruchu grozi nam upadek.
Według wielu osób bouldering wymaga znacznie większej sprawności fizycznej niż zwykła wspinaczka z liną i jest zdecydowanie bardziej męczący.
Bouldering – ćwiczenia
Ogromną zaletą boulderingu jest to, że angażuje prawie wszystkie mięśnie ciała i ta aktywność może nam często zastąpić inne ćwiczenia. Warto jednak pamiętać, że choć zaczynając bouldering nie musimy mieć atletycznej budowy ciała, to niezbędne jest zadbanie, aby nasze ciało miało dobrą ogólną formę fizyczną. Dlatego dobrze jest wcześniej wykonywać różne ćwiczenia z hantlami, sztangą, pompki czy podciąganie na drążku (jeśli nie jesteśmy w stanie podciągnąć się na drążku, to jest to znak, że bouldering powinien poczekać). Nasze ciało powinno być też dobrze rozciągnięte — bez tego wiele ruchów (np. podhaczenie pięty) będzie dla nas niewykonalnych.
Bouldering dla początkujących
Do uprawiania boulderingu potrzebne są przede wszystkim chęci i dobra ogólna forma fizyczna. Dobrym ruchem będzie też zapisanie się na sekcję, gdzie wszystkie informacje dostaniemy bezpośrednio od doświadczonego instruktora. Jest to przydatne zarówno w boulderingu na ściance, jak i na naturalnych głazach.
Jakub Ruźniak
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze