Boks birmański - czym jest i jakie są jego zasady?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeBoks birmański znany jest ze swojej brutalności. Choć w Polsce nie cieszy się aż tak dużą popularnością, walki w tym stylu pojawiły się w popularnych freak-fightach. Aby pokonać przeciwnika, bokser musi wykazać się szybkością, siłą, wyczuciem czasu, dokładnością i dobrą kondycją. Czym jeszcze charakteryzuje się lethwei? Jakie są zasady?
Skąd pochodzi boks birmański?
Co to boks birmański? Znany jest także jako lethwei lub lethwae. Jest to rodzaj kickboxingu pochodzący, jak sama nazwa wskazuje, z Birmy. Obecnie jest to Mjanma (Republika Związku Mjanmy), państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim.
Tradycyjny boks birmański jest podobny do dyscyplin zrodzonych w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. Zauważyć można wiele podobieństw łączących lethwe z boksem tajskim, tomoi z Malezji czy pradal serey z Kambodży. Boks birmański uważany jest za wyjątkowo ekstremalny sport sztuk walki.
Czym charakteryzuje się tradycyjny boks birmański?
Walki z elementami boksu birmańskiego miały miejsce już za czasów cesarstwa Pyu w Birmie. Armie dawnej Birmy były szkolone w lethwei i innych sztukach walki, używając ich w starciach i zwycięstwach nad sąsiednimi krajami. Z czasem dyscyplina uległa skonkretyzowaniu.
Jakie są zasady? Boks birmański nie dopuszcza używania rękawic ani innych ochraniaczy. Dopuszczalne jest jedynie owinięcie dłoni kawałkiem materiału z konopi lub gazy. Dozwolone są również uderzenia w głowę. Lethwei nazywana jest często "sztuką ośmiu kończyn", ponieważ zawodnicy wykorzystują się w niej ciosy, kopnięcia, łokcie i kolana.
Jakie były zasady tradycyjnego pojedynku?
Boks birmański, jak i tradycyjne sztuki walki Mjanmy, mają długą tradycję sięgającą nawet XII wieku. W czasach starożytnych walki organizowano dla rozrywki, a te cieszyły się popularnością wśród publiki składającej się z reprezentantów wszystkich warstw społecznych. Jak wyglądały tradycyjne pojedynki?
Gdzie odbywały się walki?
Walki bokserów birmańskich najczęściej odbywały nie w pomieszczeniach, a na zewnątrz, na specjalnie wyznaczonych klepiskach. Brakowało specjalnie przygotowanych do tego ringów. Wokół prowizorycznej areny gromadzili się widzowie. Każdy, bez względu na pozycję, mógł uczestniczyć w wydarzeniu. Bokserzy mogli wyzywać ludzi skupionych wokół. Zdarzało się, że mężczyźni oglądający walki sami stawali się zawodnikami.
Co było dozwolone?
Boks birmański nie bez powodu nazywany jest jednym z bardziej ekstremalnych i brutalnych sportów. Dozwolone było prawie wszystko: kopnięcia, ciosy łokciami, kolanami, głową, rękami, a także wszelkie obalenia. Kiedyś dozwolone było nawet gryzienie. Rozlewy krwi były więc częste. Bokserzy birmańscy spędzają dużo czasu, przygotowując swoje ciała do przyjmowania ciosów, uodparniając się na zadawane ataki. Celem jest nie tylko wygrana, lecz również twarda walka, konsekwentne znoszenie bólu i umiejętność przetrwania.
Jaki był czas walki?
W tradycyjnych walkach boksu birmańskiego nie było remisów. Pojedynki trwały do momentu, gdy jeden z uczestników został znokautowany, stracił przytomność lub nie mógł już kontynuować starcia. Nie istniał system punktowy. Zawodnicy lethwei często musieli kontynuować walkę z poważnymi obrażeniami czy kontuzjami, ponieważ nie było limitu czasowego i nie było możliwości zakończenia pojedynku w inny sposób niż przez nokaut. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że młodzi mężczyźni z narażeniem życia praktykowali ten sport.
Jak wygląda współczesny boks birmański?
Na czym polega boks birmański w dzisiejszych czasach? Ten rodzaj walk wymagał pewnego utemperowania, by uczynić go dyscypliną sportową nadzorowaną przez władze sportowe. Współczesny styl "tradycyjnego boksu Myanma" w dużym stopniu przypomina boks tajski w sportowym zarysie. Odcina się więc od tradycyjnych krwawych i pełnych brutalności walk.
W dzisiejszych czasach walka bokserów birmańskich może zakończyć się remisem, a zawodników nie obowiązuje już kontrowersyjna zasada nokautu. Istnieje system punktacji, a walkę można wygrać poprzez nokaut, techniczny nokaut lub poprzez zdobycie wymaganej liczby punktów. Dzisiejszy boks birmański wykorzystuje uderzenia w stójce, wszystkie rodzaje obaleń oraz różne techniki klinczowania. Niezmiennie charakteryzuje się używaniem gołych nóg, a także uderzeniami w głowę. Zawodnicy walczą w bardzo małych, twardych rękawicach.
Na terenie Republiki Związku Mjanmy wciąż toczą się tradycyjne walki rozgrywane zgodnie z tradycyjnymi zasadami, czyli np. bez punktacji i wygranej wyłącznie poprzez nokaut. Najczęściej mają miejsce przy okazji uroczystości czy organizowanych festiwali. Przybierają kształt tradycyjnego widowiska.
MB
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze