Sztuki walki - najpopularniejsze rodzaje. Aikido, karate, judo, tai-chi, taekwondo - czym się różnią?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 4 komentarzeSztuki walki mają na celu nie tylko poprawiać tężyznę fizyczną organizmu, ale również m.in. uczyć zasad współpracy, uczciwej walki, samokontroli i dyscypliny. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje sztuk walki, takie jak karate, judo czy tai-chi?
Sztuki walki — co to jest?
Sztuki walki to metody walki wręcz, bądź z pomocą broni białej. Ich zadaniem jest zarówno poprawa kondycji, jak i rozwój osobowościowo-duchowy. Ogólnie uważa się, że sztuki walki kładą nacisk na szkolenie się w umiejętności wyprowadzania ciosów, które mają pokonać przeciwnika, albo nauki obrony przed przeciwnikiem. Osoby, które szkolą się w rozmaitych dyscyplinach walki, uczą się kontroli ciała i umysłu, a także zdobywają doświadczenie, by czuć się pewniej w sytuacji zagrożenia. Adeptom tłumaczy się, że zdobyte umiejętności w walce powinni wykorzystywać tylko w słusznym celu, do obrony własnej.
Sztuki walki — rodzaje: aikido
W aikido nie występują klasyczne ciosy atakujące. Stawia się tu na synchronizację ruchu razem z oddechem, co pozwala na wydobycie wewnętrznej energii. Ta dyscyplina opiera się bardziej o naukę technik samoobrony i neutralizacji przeciwnika. W aikido stawia się na rozwój fizyczny i osobowościowy. Istotna jest także szybkość, sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa. Poza tym kształtuje się takie cechy osobowościowe, jak: odwaga, zdrowa rywalizacja, skromność i szacunek oraz współpraca.
Sztuki walki — rodzaje: karate
Karate też z założenia nie polega na ataku, a na samoobronie. W tej sztuce walki ważna jest siła i sprawność, ale też charakter — nad nim pracuje się podczas zajęć. Typowe dla karate ciosy wykonuje się rękami i nogami (ciosy oraz kopnięcia). W czasie ciosów adepci wydają dość oryginalne odgłosy — są to motywujące okrzyki.
Sztuki walki — rodzaje: judo
Judo to nie tylko siła fizyczna, ale także szybkość, zwinność i gibkie ciało. To także lekcja pokory i nauka samodyscypliny. Z tego powodu jest szczególnie polecana dzieciom. W judo poprzez zdobywanie kolejnych stopni doskonalenia dąży się samodoskonalenia. Stawia się także na przyswojenie zasad współpracy, uczciwej walki i szacunku do rywala.
Sztuki walki – rodzaje: tai-chi
Tai-chi bardziej przypomina połączenie tańca z gimnastyką i medytacją niż sztuką walki. Polega przede wszystkim na wykonywaniu wolnych, refleksyjnych ruchów przypominających te w czasie treningów. Zajęcia mają na celu poprawę kondycji fizycznej ciała i pozbycie się stresu, utrzymanie balansu między ciałem i duszą. Ta sztuka walki rzadziej jest polecana dzieciom, lepsza będzie dla osób dorosłych, szukających harmonii w życiu, czy osobom w podeszłym wieku.
Sztuki walki – rodzaje: taekwondo
Taekwondo polega na walce rąk i nóg, dozwolone są uderzenia. Podczas ćwiczeń pracuje jednak całe ciało. Skupia się na poprawie kondycji fizycznej i ćwiczeniu techniki samoobrony. Ta dyscyplina ma swoje zasady, których należy przestrzegać — jest ich 5 i są to: uprzejmość, wytrwałość, grzeczność, samokontrola i odwaga.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze