Sztuki walki dla kobiet
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzCoraz więcej kobiet decyduje się trenować sztuki walki. W tym przypadku ważne jest, by rodzaj aktywności był uzależniony od wymagań kobiety i jej preferencji.
Nie bez znaczenia jest również jej siła fizyczna i psychiczna. Istotna w tego typu sporcie jest także zwinność i odpowiednia technika (tej można się jednak nauczyć pod okiem dobrego instruktora). Sztuki walki to czasem jednak coś więcej niż sport – to też nauka samoobrony, jak również doskonały sposób na nabranie pewności siebie. A jakie treningi tego typu są najpopularniejsze?
Krav maga
To izraelska sztuka walki, która zakłada bardzo bliski kontakt z przeciwnikiem. Jest to przede wszystkim dobrze opracowany system samoobrony. Zadaniem walczącego jest zastosowanie pchnięć i uderzeń w okolice nóg, krocza i twarzy. Cel jest jeden: skuteczna obrona przed atakiem. W krav madze liczy się przede wszystkim siła i wytrzymałość.
Podstawowe zasady krav magi:
- obrona i atak przeprowadzone równocześnie,
- determinacja,
- powtarzalność ruchu,
- zdobycie przewagi nad przeciwnikiem,
- stopniowa nauka krav magi,
- atakowanie czułych punktów przeciwnika.
Jujitsu
To sztuka walki, która opiera się na wyćwiczeniu odpowiednich technik. Z powodzeniem mogą ją trenować kobiety, zwłaszcza że wymaga ona dużej dozy cierpliwości, wytrzymałości i samozaparcia. W przypadku jujitsu istotna jest przede wszystkim siła psychiczna, nie zaś fizyczna.
Schemat treningu jujitsu:
- rozgrzewka,
- ćwiczenia podstawowe,
- ćwiczenia zaawansowane,
- ćwiczenia rozluźniające.
Aikido
To kolejna sztuka walki, w której od siły fizycznej istotniejsza jest siła psychiczna. Opiera się ona na zróżnicowanych technikach, skupiających się na wyzwoleniu ruchu i energii. Istotną informacją jest fakt, że aikido nie ma nic wspólnego z rywalizacją. To przede wszystkim trening, mający służyć zrównoważeniu umysłu. Zakłada, że dobre spożytkowanie energii jest w stanie sterować ciałem w sposób skoordynowany i rozluźniony.
Sporty walki nadal pasjonują przede wszystkim mężczyzn, ale da się zauważyć coraz większe zainteresowanie tego rodzaju treningami wśród kobiet. Szukają one skutecznej metody na spożytkowanie energii i wyrzeźbienie swojej sylwetki, ale też chcą nauczyć się skutecznej samoobrony.
Sztuki walki pozwalają również osiągnąć wewnętrzną harmonię, łagodzą skutki stresu i dają odprężenie.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze