Jakie hormony wydziela nasz organizm podczas treningu?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzAktywność fizyczna sprawia, że w jej trakcie w organizmie dzieje się naprawdę sporo. Zadowolenie czy uczucie bólu w mięśniach nie bierze się znikąd. Procesy zachodzące w organizmie przekładają się na to, jak czujesz się po aktywności. Jakie hormony oraz związki chemiczne wytwarza ciało w trakcie treningu i jak wpływa to na Twoje samopoczucie?
Wpływ hormonów na nasz organizm
Gospodarka hormonalna to niezwykle ważny element wpływający na działanie całego organizmu. Hormony to związki chemiczne, które produkowane są przez gruczoły lub tkanki układu hormonalnego. Pełnią ważną rolą w ludzkim organizmie, ponieważ modyfikują tkanki oraz wpływają na pracę narządów. Tak naprawdę odpowiadają za nasz komfort życia, ponieważ koordynują pracę wszystkich układów organizmu — m.in. regulują metabolizm, tętno, apetyt, fazy snu, dobowy rytm organizmu, wpływają na stres i nastrój czy cykle reprodukcyjne i funkcje seksualne.
Jak wysiłek fizyczny wpływa na gospodarkę hormonalną?
Podczas aktywności fizycznej dochodzi do szeregu procesów chemicznych zachodzących w organizmie. Sam ruch wpływa niemalże na wszystkie hormony. Część z nich się uaktywnia, a w przypadku innych następuje obniżenie ich stężenia. Warto wiedzieć, że na gospodarkę hormonalną ma wpływ wiele czynników, dlatego oprócz aktywności fizycznej bardzo ważna jest dieta, jakość snu czy poziom stresu, wykonywana praca czy relacje z bliskimi.
Wysiłek fizyczny wpływa na gospodarkę hormonalną poprzez m.in. regulację temperatury ciała, wzmocnienie pracy mięśni czy stymulowanie metabolizmu do lipolizy, czyli spalania tkanki tłuszczowej. Zwiększa się wartość ciśnienia tętniczego krwi, pojawia dobre samopoczucie i polepsza się praca systemu nerwowego. Warto wiedzieć, na które hormony i w jaki sposób wpływa wysiłek fizyczny.
Jakie hormony produkuje nasz organizm podczas ćwiczeń?
Hormon wzrostu
Jest hormonem, który wydzielany jest głównie w okresie dojrzewania i odpowiada za wzrost tkanek w całym organizmie. Produkowany jest w przysadce mózgowej, a wraz z wiekiem jego produkcja spada. Dodatkowy wyrzut hormonu powoduje głód, który ma związek z insuliną, czyli hormonem uwalniamy po spożyciu posiłku.
Hormon wzrostu jest jednym z najważniejszych związków chemicznych biorących udział w spalaniu tkanki tłuszczowej, ponieważ im jest go więcej, tym łatwiej zachodzi lipoliza. Jego poziom podnosi trening, ponieważ w trakcie aktywności fizycznej wydzielany jest mleczan, którego poziom jest skorelowany z hormonem wzrostu.
Prolaktyna
Hormon, który produkuje przysadka mózgowa. Odpowiada przede wszystkim za działanie gonad i rozwój gruczołów mlecznych. Wysiłek fizyczny powoduje wzrost stężenia hormonu, ale może się do tego przyczynić także stres czy hipoglikemia. Warto jednak pilnować poziomu prolaktyny, a przed wykonaniem badań zrezygnować z aktywności fizycznej.
Aldosteron
Wysiłek fizyczny to — obok stresu — czynnik, który przyczynia się do podwyższenia poziomu aldosteronu. Jest to hormon nadnerczowy, który bierze udział w regulacji gospodarki wodno-mineralnej i odpowiada za wydalanie odpowiednich ilości potasu z moczem czy wchłanianie zwrotnych jonów sodu w nerkach. Zapobiega więc odwodnieniu i spadkom ciśnienia tętniczego krwi.
Kortyzol
Kortyzol to tzw. hormon stresu, który wydzielany jest głównie podczas stresujących sytuacji, ale także właśnie w trakcie treningu. Nawet jeśli kojarzy się on negatywnie, to ma szereg wartościowych funkcji dla organizmu. Pobudza do pracy metabolizm, dlatego jest cenny podczas spalania tkanki tłuszczowej. Ważne jest, by utrzymywać go na odpowiednim poziomie, ponieważ jego nadmiar jest szkodliwy i będzie odwrotny w zamierzonych skutkach.
Endorfiny
Endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, mogą się wydzielać w wielu sytuacjach. Podczas intensywnego wysiłku wystarczy 30 minut, by znacząco wzrósł poziom endorfin. Ćwiczenia wpływają na to, jak się czujemy, dlatego zazwyczaj po treningu jesteśmy bardziej zadowoleni niż przed nim. Warto więc włączyć aktywność fizyczną do swoich codziennych nawyków.
OSK
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze