Koncentracja podczas treningu - dlaczego jest tak ważna?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKoncentracja podczas treningu ma istotne znaczenie w przypadku wykonania każdego ćwiczenia, szczególnie tego o dużej intensywności. Od czego zależy koncentracja i jak można ją ćwiczyć?
Koncentracja – co to jest?
Termin koncentracja ma swoją definicję w nauce psychologii. Jest to zjawisko, które polega na skupieniu, skierowaniu własnych myśli na daną rzecz, określony przedmiot, wydarzenie bądź sytuację, odbywające się w szczególnym przedziale czasowym. Koncentracja może być świadoma lub nieświadoma - wówczas podyktowana jest naszymi pierwotnymi instynktami. Pojęcie koncentracji definiuje się także jako utrzymanie jednej myśli w głowie przez określony czas.
W teorii skupienie wydaje się proste, ale wszyscy wiemy, że w rzeczywistości nie jest to łatwe zadanie. W środowisku zewnętrznym czyhają "rozpraszacze", a w głowie kłębi się mnóstwo myśli, które odwracają uwagę od tego, na czym próbujemy się skoncentrować. Dlaczego zatem koncentracja jest tak ważna w czasie treningu?
Koncentracja podczas treningu — dlaczego jest tak ważna?
Koncentracja jest potrzebna w wielu aspektach życia — podczas wykonywania codziennych czynności. Znacznej części społeczeństwa nie udaje się osiągnąć zamierzonych celów ze względu na to, że zbyt szybko tracą koncentrację. Po utracie skupienia zaczyna spadać motywacja, co prowadzi do odpuszczenia, rezygnacji z planów, celów i zamiarów. Łatwo jest zaprzestać ćwiczeń, gdy poczujemy się rozproszeni, lekko zmęczeni i osłabnie motywacja.
Koncentracja podczas treningu — jak ją ćwiczyć?
Koncentrację można poprawić wykonując odpowiednie ćwiczenia. Dla przykładu, czytając skomplikowany naukowy artykuł, wymagający skupienia, łatwo jest się rozproszyć i pomyśleć o zajrzeniu na Facebooka czy Instagrama. Jeśli jednak się nie poddamy i użyjemy silnej woli, aby wytrwać w tej czynności, to uda się ją doprowadzić do końca.
Jeśli w podobny sposób, regularnie, będziemy się "zmuszać" do uważności i skupienia, zacznie nam to wchodzić w nawyk i stanie się normą. Jeśli wykonujemy intensywny trening na siłowni, to w pewnym momencie mamy ochotę się poddać, pojawia się uczucie zmęczenia, a często i ból mięśni. Wtedy nachodzą nas myśli, które szepczą, że nie damy rady zrobić jeszcze jednego powtórzenia.
Jeśli jednak w tym momencie powiemy sobie: "dam radę" i zaprzemy się, by je zrobić, to uda się przełamać barierę, a jednocześnie wzmocnimy swoją siłę psychiczna, fizyczną i poprawimy koncentrację. Oto klucz do sukcesu.
DD
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze