Jak walczyć z "pomarańczową skórką"? Ćwiczenia na cellulit
PAULINA KOC • dawno temu • 3 komentarzeMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Problem pojawiającego się cellulitu spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Nieestetycznie wyglądające ciało przyczynia się do utraty pewności siebie oraz powstania wielu kompleksów. Jeśli zastosuje się odpowiednią pielęgnację połączoną ze zbilansowaną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną, można w pewnym stopniu złagodzić powstałe zmiany skórne. Czym jest cellulit? Jakie są jego rodzaje? Jakie ćwiczenia wybrać, aby zmniejszyć widoczność powstałych zmian skórnych?
Czym jest cellulit?
Cellulit (tzw. pomarańczowa skórka) to rodzaj zmian zwyrodnieniowych występujących w tkance podskórnej organizmu. Powstaje w wyniku nadmiernego gromadzenia się wody, toksyn lub komórek tłuszczowych. Cellulit występuje częściej u dorosłych kobiet niż mężczyzn. Nasila się również w okresie wzmożonych zmian hormonalnych, np. podczas ciąży, w okresie dojrzewania płciowego czy menopauzy.
Rodzaje cellulitu
W zależności od przyczyny powstawania cellulit można podzielić na:
- cellulit wodny – najczęściej dotyka osoby szczupłe, utrzymujące względnie stałą masę ciała. Przyczyną powstawania tego rodzaju cellulitu są problemy z krążeniem krwi i limfy wynikające m.in. z braku ruchu (siedzący bądź stojący tryb pracy). W efekcie dochodzi do zatrzymania wody i toksyn w tkankach. Następstwem tego procesu jest rozrost oraz nierównomierne rozłożenie lipidów w podskórnej tkance organizmu;
- cellulit tłuszczowy – powstaje w wyniku rozrostu komórek tłuszczowych, powstających m.in. w wyniku nadmiernego przyrostu masy ciała. Z czasem lipidy tworzą grudki, które uciskają naczynka. Uniemożliwia to prawidłowy przepływ wody i toksyn przez tkanki oraz ich usuwanie. Problem ten dotyczy najczęściej osób niezbyt aktywnych fizycznie oraz tych, które szybko straciły sporo kilogramów;
- cellulit cyrkulacyjny – ten rodzaj cellulitu stanowi połączenie cellulitu wodnego z cellulitem tłuszczowym. Jedną z przyczyn jego powstawania jest jednoczesny rozrost komórek tłuszczowych oraz gromadzenie wody oraz toksyn w tkance podskórnej.
Czynniki wpływające na powstawanie cellulitu
Do najczęstszych czynników powodujących powstawanie cellulitu zalicza się:
- brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia,
- niewłaściwa dieta,
- nadwaga/otyłość – nadmiar tkanki tłuszczowej,
- przewlekły stres i zmęczenie,
- noszenie zbyt ciasnych ubrań oraz butów na wysokim obcasie, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i limfy,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia metabolizmu tłuszczów,
- problemy z krążeniem.
Walka z cellulitem – korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej
Regularna aktywność fizyczna może być sprzymierzeńcem w walce z cellulitem. Poza poprawą wyglądu sylwetki wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, poprawia procesy przemiany materii, a także pobudza układ krążenia, co w efekcie ułatwia usuwanie nadmiaru wody i toksyn z tkanki podskórnej organizmu. Dzięki regularnym treningom poprawia się kondycja, ogólne samopoczucie oraz elastyczność skóry.
Cellulit – jakie ćwiczenia wybrać?
Ćwiczenia wspomagające walkę z cellulitem należy dobrać indywidualnie, w zależności od preferencji. Doskonale sprawdzi się trening siłowy oparty na ćwiczeniach wielostawowych, wykonywanych z wykorzystaniem wolnego ciężaru. Dzięki nim można poprawić krążenie, elastyczność skóry oraz ogólny wygląd sylwetki. Jeżeli ktoś posiada kilka nadprogramowych kilogramów, może dodać do tego trening cardio w dowolnej formie. Bieganie, jazda na rowerze, gry zespołowe czy nawet zwykłe spacery doskonale się sprawdzą.
Podsumowanie
Walka z cellulitem jest z pewnością procesem długotrwałym. Warto reagować jak najszybciej, już po zauważeniu wystąpienia pierwszych zmian. W zależności od rodzaju należy zastosować odpowiednią pielęgnację oraz zadbać o zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się wdrożenie odpowiednio zaprogramowanego treningu siłowego, który może przynieść satysfakcjonujące efekty.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze