Ćwiczenia na brzuch po cesarce - kiedy i jakie ćwiczenia?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuĆwiczenia na brzuch po cesarce można zacząć po upływie co najmniej kilku tygodni, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Jakie ćwiczenia będą najlepsze dla świeżo upieczonej mamy i kiedy można ćwiczyć po cesarce?
Ćwiczenia na brzuch po cesarce — kiedy?
Kobiety, którym zależy na powrocie do formy sprzed ciąży, często pytają, kiedy będą mogły wrócić do ćwiczeń po urodzeniu dziecka. Jest to bardzo indywidualna kwestia, zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, w jaki sposób odbył się poród.
Kobieta po naturalnym porodzie zazwyczaj może szybciej rozpocząć ćwiczenia, zaś panie rodzące za pomocą cesarskiego cięcia muszą poczekać nieco dłużej. To jednak nie wszystko — możliwość bezpiecznych ćwiczeń zależy także od kondycji kobiety, stanu zdrowia, aktywności fizycznej sprzed ciąży, a także w czasie błogosławionych 9 miesięcy.
Lekarze radzą, by zachować odpowiednie minimum — tj. 14 dni po cesarskim cięciu. Dopiero po 2–3 tygodniach można rozpocząć ćwiczenia, w których delikatnie pobudza się mięśnie do pracy.
Ćwiczenia na brzuch po cesarce - YouTube
Najlepszymi ćwiczeniami na rozpoczęcie aktywności fizycznej po ciąży są oczywiście, poza spacerami, ćwiczenia izometryczne. Mając one na celu wzmocnienie mięśni ciała i są dedykowane poszczególnym partiom ciała. Polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Po porodzie można zacząć właśnie od takich ćwiczeń, najlepiej wykonywać je w pozycji leżącej.
Gotowe zestawy ćwiczeń izometrycznych dla kobiet po cesarce można znaleźć w Internecie, choćby na YouTube. Inne ćwiczenia proponowane przez instruktorki fitnessu również są dostępne YouTube. Są też takie filmy, na których świeżo upieczone mamy ćwiczą pod profesjonalnym okiem fizjoterapeuty, dzięki czemu można zwrócić jeszcze większą uwagę na poprawność wykonywania poszczególnych elementów.
Ćwiczenia na obwisły brzuch po cesarce
Oto kilka przykładowych ćwiczeń zalecanych dla kobiet po cesarskim cięciu, zazwyczaj po 4–6 tygodniach. Najlepiej przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem. W razie wystąpienia jakiegokolwiek bólu lub innych dolegliwości należy przerwać ćwiczenia.
Ćwiczenie pierwsze
Połóż się na plecach. Ugnij nogi, stopy rozłóż na szerokość bioder, dłonie ułóż obok brzucha. Następnie zacznij wykonywać ćwiczenie poprzez unoszenie górnej części ciała, odrywając tylko barki. Nie zginaj się bardziej i zachowaj bardzo powolne tempo. Wytrzymaj kilka sekund i wróć do początkowej pozycji. Wykonaj 15 powtórzeń, najlepiej 3 serie.
Ćwiczenie drugie
Połóż się na plecach. Podnieś jedną nogę i wyprostuj ją w kolanie. Ręką przeciwną do tej, która jest w górze, postaraj się dotknąć palców uniesionej nogi. Zamień nogi i stronę. Wykonaj po 10 powtórzeń na stronę, najlepiej w seriach.
Ćwiczenie trzecie
Przyjmij pozycję wyjściową — ustaw ciało na macie w klęku podpartym. Ćwiczenie polega na tym, by wysuwać jedną wyprostowaną rękę do przodu i nogę do tyłu, również wyprostowaną. Jeśli pracuje prawa ręka, to lewa noga wędruje do tyłu, zaś jeśli lewa ręka idzie do przodu, to do tyłu zmierza prawa noga. Nie wyginamy kręgosłupa — musi być on cały czas w linii prostej. Wykonaj po 10 powtórzeń na stronę, najlepiej w seriach.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze