Kifoza piersiowa pogłębiona i spłycona. Czym jest i jak można ją leczyć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKifoza piersiowa jest naturalnym wygięciem kręgosłupa na odcinku piersiowym. Jeśli jest ono w normie, pomaga utrzymać głowę w prawidłowej pozycji. Jednakże zbyt duże lub zbyt małe wygięcie sprawia, że mamy złą postawę ciała i jesteśmy bardziej narażeni na urazy kręgosłupa. Dlatego kifozę piersiową pogłębioną lub spłyconą należy leczyć.
Kifoza piersiowa — funkcje
Nasz kręgosłup nie jest prosty jak odmierzony od linijki, ale jest naturalnie wygięty w kilku miejscach. Wygięcia te nazywa się lordozą i kifozą. Wbrew pozorom są one niezbędne, aby utrzymać pionową postawę ciała, a także amortyzują one pionowe obciążenia kręgosłupa. Lordoza to wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, a kifoza to wygięcie w stronę grzbietową. Naturalna kifoza u człowieka oznacza wygięcie w granicach od 20 do 40 stopni. Większe lub mniejsze wygięcie jest oznaką patologiczną i powinno się je leczyć.
Kifoza piersiowa pogłębiona i spłycona – objawy i przyczyny
Kifoza piersiowa pogłębiona (zwana również "okrągłymi plecami") objawia się zaokrągloną linią barków, zwiększonym odstępem między łopatkami, głową wysuniętą do przodu czy zapadniętą klatką piersiową. Kifoza piersiowa pogłębiona powoduje bowiem nacisk na płuca, co może być przyczyną problemów z oddychaniem.
Pogłębiona kifoza piersiowa może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest nieprawidłowa postawa ciała, polegająca na częstym pochylaniu się do przodu. Pozostałe przyczyny to m.in. wypadnięcie dysku, stan zapalny kręgosłupa, dystrofia mięśniowa czy wady kręgosłupa, takie jak skolioza lub rozszczep kręgosłupa. W niektórych przypadkach pogłębiona kifoza piersiowa może być efektem zwyrodnienia kości — osteoporozy, artretyzmu.
Kifoza piersiowa spłycona również jest stanem patologicznym. O kifozie spłyconej mówimy wówczas, gdy wygięcie kręgosłupa nie przekracza 20 stopni. Teoretycznie taka sytuacja nie jest tak groźna jak kifoza pogłębiona, ponieważ nie powoduje dolegliwości bólowych. Należy mieć jednak na uwadze, że nieleczona kifoza spłycona może przekształcić się w kifozę zniesioną. Oznacza to zupełne spłaszczenie kręgosłupa w odcinku piersiowym i znacznie zwiększa ryzyko urazów.
Kifoza piersiowa u dzieci
Pogłębiona i spłycona kifoza piersiowa może dotknąć zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Dlatego ważne jest przede wszystkim kontrolowanie prawidłowej postawy ciała, a także wizyta u lekarza, jeśli zauważymy pierwsze objawy pogłębionej kifozy. Kifoza bowiem jest stanem, który można wyleczyć, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to proces długotrwały.
Pogłębiona i spłycona kifoza piersiowa – leczenie
W zależności od stopnia pogłębienia kifozy lekarz zaleca odpowiednie leczenie. W przypadku hiperkifozy lub gdy pogłębiona kifoza jest efektem guza, konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne. W łagodniejszych przypadkach wystarczy jedynie fizjoterapia, która powinna być wykonywana pod okiem doświadczonego rehabilitanta.
Do celów rehabilitacji pacjenta należy wzmocnienie osłabionych mięśni, rozciągnięcie mięśni, które uległy przykurczowi, a także wyrobienie właściwych nawyków ruchowych i oddechowych i utrzymanie prawidłowej ruchowości kręgosłupa.
Kifoza piersiowa – ćwiczenia
Ćwiczenia lecznicze na pogłębioną lub spłyconą kifozę piersiową powinny być dokładnie ustalone z lekarzem lub rehabilitantem. Podane niżej ćwiczenia to jedynie ćwiczenia przykładowe.
1. Stań prosto, opuszczając ręce swobodnie wzdłuż tułowia. W dłonie chwyć taśmę rehabilitacyjną, którą przełożyłeś wcześniej pod stopami. Teraz należy uginać ręce w łokciach, naciągając lekko taśmę.
2. Połóż się na brzuchu, kładąc pod klatkę piersiową zwinięty ręcznik. Trzymając w dłoniach taśmę rehabilitacyjną, wyciągnij ręce do przodu. Lekko rozciągaj taśmę, utrzymując głowę w linii prostej z tułowiem. Następnie przełóż taśmę za głowę, starając się ściągnąć łopatki.
Jakub Ruźniak
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze