Dieta niełączenia - co to jest? Co jeść, a czego unikać podczas diety niełączenia? Zasady i efekty diety
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzDieta niełączenia jest niskokaloryczną dietą, zakładającą niełączenie w jednym posiłku białek z węglowodanami. Pomaga w szybkim tempie zrzucić kilka kilogramów, ale często towarzyszy jej efekt jo-jo. Jakie są zasady diety niełączenia, co można na niej jeść i jakie daje efekty?
Dieta niełączenia — co to jest?
Dieta niełączenia została opracowana przez dr. Williama Haya. Jej zasady nie są skomplikowane — głównie chodzi o to, by nie spożywać dań złożonych zarówno z białka, jak i węglowodanów. Autor diety zaleca jedzenie posiłków złożonych z odpowiednich grup produktów i właściwe ich łączenie.
Jak wygląda schemat komponowania posiłków? Dieta zakłada podział wszystkich produktów żywnościowych na 3 grupy — białkową, węglowodanową i neutralną.
W pierwszej grupie, tzw. białkowej, znajduje się: gotowane mięso, drób, wędliny, ryby, jaja, mleko, sery (do 50 proc. tłuszczu), owoce (wszystkie poza bananami).
Do drugiej grupy — węglowodanowej — zalicza się: kasze, makarony, ryż, pieczywo, ziemniaki, suszone owoce, banany, cukier, miód i syropy słodzące.
Trzecia, neutralna grupa, to: jogurty, kefiry, warzywa, sery (powyżej 50 proc. tłuszczu), śmietana, twarogi, tłuszcze, orzechy, pestki, nasiona, wędzone na zimno mięso i ryby.
Dieta niełączenia — zasady
Dieta niełączenia zakłada oddzielenie białka od węglowodanów w jednym posiłku i zaleca jedzenie jedynie 1000 kcal w ciągu dnia. Należy zatem do diet bardzo niskokalorycznych. Ta liczba kalorii jest wręcz zbyt mała, by wystarczała na podstawowe procesy przemiany materii — nawet dla przeciętnej kobiety. Z tego względu dieta nie powinna być stosowana dłużej niż przez 3 tygodnie. W ramach 1000 kcal można zjeść 3 posiłki główne i 2 przekąski. Zaleca się jeść małe porcje w regularnych odstępach czasu.
Jak należy komponować posiłki w czasie diety niełączenia? W jednym posiłku dozwolone jest zestawienie tylko produktów z grupy białkowej z produktami z grupy neutralnej, albo łączenie produktów z grupy węglowodanowej z neutralnymi. Każdego dnia powinno się zjeść jeden posiłek na bazie węglowodanów, jeden oparty na białkach i jeden z warzyw i owoców.
Najlepsze jest spożywanie owoców w pierwszej części dnia, po przebudzeniu — na śniadanie, ewentualnie jako lekką przekąskę. Zalecana przerwa między posiłkami białkowymi i węglowodanowymi wynosi 2–3 godziny.
Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu — co najmniej 2–2,5 litra wody dziennie. Pić powinno się jednak tylko pomiędzy posiłkami.
Ostatnią bardzo istotną zasadą diety jest zawartość tak zwanych spalaczy, które powinny znajdować się w każdym obiedzie i kolacji. Za spalacze tłuszczu uważa się: witaminę C, karnitynę, żelazo, magnez, chrom, wapń lub jod.
Dieta niełączenia — co jeść, czego nie jeść?
Produktami zalecanymi w diecie niełączenia są: płatki owsiane, chleb razowy, kasza gryczana, warzywa, kiełki, owoce słodkie, pestki i nasiona.
Odradzane jest spożywanie fast foodów, słodyczy (ciastek, czekolady, lodów), cukru, soli, czerwonego mięsa, wędlin, smażonych dań, kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, alkoholu i pikantnych, ostrych potraw.
Dieta niełączenia — efekty
Dieta niełączenia zakłada jedzenie jedynie 1000 kcal w ciągu doby. Tak mała liczba kalorii faktycznie gwarantuje szybkie efekty w postaci utraty wagi. Jednak jest ryzykowna — zawiera zbyt małą ilość energii na zaspokojenie wszystkich niezbędnych potrzeb organizmu.
Osoby stosujące tę dietę wskazywały na utratę kilku kilogramów — około 2,5–3,5 kg w ciągu 2 tygodni dni. Jest to jednak bardzo często chwilowy efekt, po którym w krótkim czasie następuje efekt jojo. Zdaniem dietetyków spadek wagi wynika z małej liczby dostarczanych kalorii, a nie ze skuteczności metody, polegającej na rozdzielaniu określonych grup produktów.
DD
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze