Dieta Lewandowskiej - zasady diety, efekty, opinie i jadłospis. Dowiedz się, czym jest Trójkąt Mocy
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeDieta Lewandowskiej opiera się na Trójkącie Mocy, proponuje jedzenie funkcjonalne, które podnosi jakość życia. Co należy jeść, a czego należy unikać? Poznaj zasady diety Lewandowskiej i propozycje posiłków w postaci przykładowego jadłospisu.
Dieta Lewandowskiej — zasady
Dieta Anny Lewandowskiej wykorzystuje tzw. Trójkąt Mocy. Chodzi tu o spożywanie jedzenia funkcjonalnego, poprawiającego jakość życia. Trójkąt Mocy to trzy ważne sfery życia — ciało, umysł i libido. Właściwe odżywianie jest pomocne w osiąganiu równowagi pomiędzy tymi sferami. Dieta opiera się na zdrowych produktach, poprawiających kondycję zdrowotną i służących sylwetce.
Dieta Lewandowskiej, czyli Diet by Ann, oferuje dostęp do dobrze rozpisanych planów żywieniowych, które nie mają na celu drastycznego ograniczania ilości jedzenie. Chodzi tu raczej o wybieraniu lepszych jakościowo produktów i większą różnorodność pokarmu.
Program żywieniowy Lewandowskiej można znaleźć w czterech wersjach. Każdy z tych planów różni się od siebie, ale mają wspólne podstawy. Przede wszystkim eliminują z diety pszenicę, mleko krowie, produkty GMO oraz żywność wysokoprzetworzoną. Każda z wybranych opcji zawiera produkty sezonowe i jest bogata w zdrowe tłuszcze.
Dieta Lewandowskiej — opinie
Ile osób, tyle opinii. Ta uwaga dotyczy też diety Anny Lewandowskiej, która ma swoich zwolenników i przeciwników. Ci z pierwszej grupy doceniają dietę za różnorodność posiłków, zdrowe, zbilansowane dania i oryginalne przepisy. Na profilu autorki w mediach społecznościowych znajduje się wiele zdjęć potwierdzających skuteczność diety i treningu. Na zdjęciach Lewandowska prezentuje zdjęcia swoich "podopiecznych", którzy dzięki stosowaniu jej diety schudły kilka czy nawet kilkanaście kilogramów.
Przeciwnicy diety Anny Lewandowskiej wskazują zaś na zbyt oryginalne przepisy, które wymagają kupowania niecodziennych, trudno dostępnych składników. Schemat żywienia wyklucza pszenicę, mleko krowie, a nie każdy jest w stanie zrezygnować z ulubionych makaronów czy mleka pochodzącego od krowy.
Poza tym, dieta Anny Lewandowskiej zaleca jedzenie dużej ilości tzw. superfoods, które nie należą do najtańszych. Zamiana mleka krowiego na roślinne jest z pewnością bardziej kosztowne, tak samo jak kupowanie niesiarkowanych bakalii czy ekologicznego masła orzechowego. Jednym słowem, gotowanie według diety Lewandowskiej nie jest tanie. Należy także zaznaczyć, że przygotowywanie posiłków w tej diecie zajmuje trochę czasu — każdy posiłek przygotowuje się według specjalnego przepisu i oczywiście samodzielnie.
Dieta Lewandowskiej — przepisy na obiad
Przepis na kotlety z indyka (przepis Anny Lewandowskiej)
Składniki:
— 500 g chudego mięsa z indyka
— 4 boczniaki
— 1 cukinia
— kawałek pora
— pół pęczka koperku
— pół pęczka pietruszki
— szczypta soli
— szczypta pieprzu
— masło klarowane
— przyprawy asafetyda, kolendra, kurkuma
Sposób przyrządzenia:
Zmielić mięso. Na tarce zetrzeć grzyby (boczniaki można zastąpić pieczarkami) oraz cukinię i por. Posiekać koperek i pietruszkę na bardzo drobno. Wymieszać mięso, warzywa, grzyby i przyprawy. Uformować kotlety. Na patelni rozpuścić na małym ogniu masło klarowane. Zwiększyć ogień i smażyć kotleciki z każdej strony po kilka minut.
Gulasz
Składniki:
— 140 g wołowiny rostbef
— 1/3 cebuli
— 2 szt. marchewki
- ¾ szt. papryki czerwonej
— 1 łyżka soku z cytryny
- ½ łyżeczki oleju kokosowego
— szczypta soli i pieprzu
— liść laurowy, ziele angielskie, tymianek, papryka słodka, chilli
Sposób przyrządzenia:
Wołowinę kroimy w kostkę. Przyprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy na oleju z dodatkiem ziela angielskiego i liści laurowych. Warzywa kroimy w kostkę. Dodajemy do mięsa i dusimy ok. 20 minut. Dodajemy soku z cytryny, tymianek, paprykę, chilli i gotujemy jeszcze kilka minut. Wykładamy na miseczkę i jemy.
Krem dyniowy z pomarańczą i kokosem
Składniki:
— 175 g dyni
— 1/3 cebuli
— 1 ząbek czosnku
— sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy (ok. 6 łyżek)
— 1/3 łyżeczki oleju kokosowego
— 2 łyżki mleka kokosowego
— przyprawy: sól morska, pieprz, curry
— płatki migdałowe
— słonecznik
Sposób przyrządzenia:
Dynię obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Siekamy cebulkę oraz czosnek i podsmażamy. Gdy lekko się zarumienią dodajemy do garnka z dynią i dusimy. Dolewamy soku pomarańczowego i mleka kokosowego. Doprawiamy i blendujemy na krem. Na koniec posypujemy płatkami migdałowymi i słonecznikiem.
Dieta Lewandowskiej — jadłospis
Przykładowy jadłospis na 1400 kcal
Śniadanie: kokosowy omlet z polewą czekoladową
Składniki:
— jaja kurze całe 2 sztuki 100 g
— białko jaja kurzego 1 sztuka 35 g
— mąka kokosowa odtłuszczona 1 łyżka 13 g
— wiórki kokosowe 1 łyżka 6 g
— olej kokosowy extra virgin 0,2 łyżeczki 3 g
— mleczko kokosowe 18% tłuszczu 2 łyżki 20 ml
— czekolada gorzka 90% 1 kostka 6 g
— chili w proszku 1 szczypta
Sposób przyrządzenia:
Do miski wbij jajka i białko, dodaj mąkę oraz wiórki i roztrzep całość. Rozpuść tłuszcz na patelni, wlej masę i przykryj pokrywką. Gdy masa się zetnie, omlet przerzuć na drugą stronę. Omlet złóż na pół i wyłóż na talerz. Przygotuj polewę: podgrzej i rozpuść mleczko kokosowe z czekoladą i chilli i polej nią omlet.
Drugie śniadanie: mus truskawkowo-malinowy
Składniki:
— maliny 1,5 garści 105 g
— truskawki 1 garść 70 g
— banan 1/3 sztuki 66 g
— mleczko kokosowe 18% tłuszczu 1 łyżka 30 ml
— sezam nasiona 1 łyżeczka 5 g
— słonecznik nasiona 0,5 łyżki 5 g
Sposób przyrządzenia:
Zblenduj owoce z mleczkiem kokosowym (odłóż kilka sztuk malin i truskawek do ozdoby). Przełóż do miseczki, posyp nasionami, ozdób pozostałymi owocami.
Obiad: kotlety mielone z burakiem
Składniki:
— mięso z piersi indyka bez skóry — 165 g
— buraki gotowane 1 sztuka 120 g
— olej kokosowy extra virgin 0,25 łyżeczki 7,5 g
— chili w proszku 1 szczypta
— kurkuma mielona 1 szczypta
— majeranek suszony 2 szczypty
— pieprz czarny 2 szczypty
— sól morska 2 szczypty
Sposób przyrządzenia:
Zmiel mięso w maszynce do mielenia, zetrzyj buraki. Wymieszaj dokładnie mięso, starte buraki, przyprawy i łyżkę zimnej wody. Uformuj kotlety i smaż na rozgrzanym tłuszczu, a potem duś pod przykryciem po kilka minut z każdej strony.
Podwieczorek: babeczki z płatków owsianych i truskawek
Przygotuj posiłek z podanych ilości składników. Zjedz 1 z 4 porcji, pozostałą część porcji przechowaj i wykorzystaj w kolejnym dniu.
Składniki:
— płatki owsiane bezglutenowe 1 szklanka 110 g
— truskawki 1 garść 70 g
— ksylitol (cukier brzozowy) 3,5 łyżki 24,5 g
— mleko kokosowe 1/5 szklanki 50 ml
— jaja kurze całe 1 sztuka 50 g
— olej kokosowy extra virgin 1,5 łyżeczki 22,5 g
— proszek do pieczenia bezglutenowy 0,5 łyżeczki 2 g
— cynamon proszek 0,5 łyżeczki
— ekstrakt waniliowy 0,5 łyżeczki
Sposób przyrządzenia:
Zblenduj płatki owsiane na mąkę lub zmiel w młynku. Dodaj pozostałe składniki oprócz truskawek i dokładnie wymieszaj. Dodaj połowę truskawek, zblenduj masę i wylej do foremek wysmarowanych tłuszczem. Pozostałe truskawki pokrój w plastry i ułóż na wierzchu każdej babeczki. Piecz ok. 45 minut w 180 °C.
Kolacja: ryż z pomidorami
Składniki:
— ryż jaśminowy 2,5 łyżki 37,5 g
— suszone pomidory 4 plastry 28 g
— pomidor 1 sztuka 80 g
— pietruszka liście 1 łyżeczka 6 g
— oliwa z oliwek extra virgin 1 łyżeczka 5 g
— oregano suszone ¼ łyżeczki
— pieprz cayenne 1 szczypta
— sól morska 3 szczypty
Sposób przyrządzenia:
Ryż ugotuj według przepisu na opakowaniu. Pokrój pomidory w kostkę, posiekaj natkę. Wymieszaj ryż z pomidorami, natką, przyprawami i oliwą.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze