Picie wody a odchudzanie - czy od picia wody się chudnie?
EWA RYCERZ • dawno temu • 4 komentarzeCzy picie wody odchudza? Tak, picie odpowiedniej ilości wody sprzyja utracie wagi. Dzięki temu pobudzamy metabolizm, organizm zaczyna więc działać szybciej i sprawniej. Woda jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu i innych narządów. Pomaga oczyszczać nerki, a zawarty w niej sód usprawnia pracę serca. Jeśli natomiast jesteś na diecie oczyszczającej, to właśnie woda zapewni eliminację zbędnych toksyn. Picie wody a odchudzanie - podpowiadamy, jak należy to robić.
Skoro już wiemy, że woda na odchudzanie to sprawdzona metoda, to odpowiedzmy sobie jeszcze na dwa pytania: ile pić wody, żeby schudnąć i jak pić wodę, żeby schudnąć?
Dla niektórych ogromną ilością będą dwie szklanki (pół litra), a dla innych 1 butelka nadal nie wystarczy. Przyjrzyjmy się zatem, jak dużo wody powinniśmy pić. Zapytaliśmy o to dietetyka, dr Krystynę Pogoń.
Zobacz: 24 sygnały, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody
Przeciętnie
Choć brzmi jak banał, wcale nim nie jest. Stwierdzenie, że każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na wodę, powinniśmy sobie wziąć do serca. Na podstawie statystyk można jednak wyliczyć przeciętną średnią, jeśli chodzi o spożywanie płynów.
Aby to stwierdzić, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak waga, wzrost, wiek, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny (choroba).
— Dla przeciętnego człowieka, zapotrzebowanie na płyny, także te zawarte w owocach czy warzywach, określić można na poziomie 2,5 l dziennie — wskazuje dr Krystyna Pogoń, dietetyk i ekspert ds. żywienia. - Samej wody powinniśmy pić nie mniej niż 1,5 l - dodaje.
Osoby z nadwagą i otyłością
Osoby z nadwagą powinny pić więcej. Także wtedy, gdy chcą się odchudzić. Należy jednak zawsze brać pod uwagę indywidualne potrzeby i dostosować do nich spożycie.
Badania opublikowane w "Annals of Family Medicine" pokazały, że osoby z większym BMI były bardziej odwodnione. Co więcej, analizy te sugerują również, że woda jest nie tylko odżywczym składnikiem naszej diety, ale także odgrywa ogromną rolę w odchudzaniu, zaraz po jedzeniu.
— W przypadku osób z nadwagą bądź otyłością, również należy przyjąć indywidualny punkt widzenia. Można jednak stwierdzić, że takie osoby będą potrzebowały ok. 3–4 l wody dziennie, aby schudnąć - podkreśla dr Pogoń.
Długość i intensywność ćwiczeń | Napój |
---|---|
Ćwiczenie trwające < 30 minut | Nic, woda |
Ćwiczenia o niskiej/ umiarkowanej intensywności trwające < 60 minut | Woda |
Ćwiczenia o dużej intensywności trwające < 60 minut | Napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne, Sok owocowy rozcieńczony wodą w stosunku 2:1 |
Ćwiczenia o dużej intensywności trwające > 60 minut | Napoje sportowe hipotoniczne lub izotoniczne, napoje zawierające polimery glukozy, sok zagęszczony (całkowicie naturalny) rozcieńczony w stosunku 6:1 |
Jeśli trenujesz
Dla sportowców nawodnienie organizmu i utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w tkankach jest bardzo ważną kwestią. Po intensywnym treningu ten poziom szybko spada i trzeba go odbudować.
Jak podaje Amerykańskie Kolegium Medycyny Sportowej, przed wysiłkiem należy wypić dodatkowy litr wody. Nawadnianie ważne jest także w trakcie treningu i po nim. — Osoby intensywnie trenujące powinny pić ok. 4 l wody na dzień — określa dr Krystyna Pogoń.
Zobacz też: Dlaczego powinniśmy pić czystą, ciepłą wodę?
Groźne skrajności
Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody w organizmie są zjawiskami niekorzystnymi dla zdrowia. O odwodnieniu świadczy między innymi kolor moczu. Ten jasnożółty oznacza odpowiedni poziom wody, natomiast barwa ciemniejsza świadczy o tym, że powinieneś się napić wody.
— Inne oznaki braku wody w organizmie to pragnienie, suchość w ustach, bóle głowy, a w skrajnych przypadkach zawroty głowy i uczucie letargu – wyjaśnia dr Krystyna Pogoń. I dodaje, że już niewielki spadek poziomu wody w organizmie może zaburzyć sportowe wyniki.
Picie wody za często i w zbyt dużych ilościach (nawet 3–4 l dziennie przez długi czas) także bywa niebezpieczne i może powodować zatrucie. Przewodnienie hipotoniczne, bo o nim mowa jest zaburzeniem gospodarki wodnej i zazwyczaj przebiega z hiponatremią, czyli obniżonym poziomem sodu we krwi.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze