24 sygnały, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody. Picie małej ilości wody - objawy
SYLWIA STACHURA • dawno temuWielu z nas pije zbyt mało wody i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Niepicie wody może być groźne w skutkach. Sygnały braku odpowiedniej ilości płynów łatwo pomylić z czymś innym, ponieważ odwodnienie może wywołać ból głowy, zły nastrój czy przybieranie na wadze. Podejrzewasz, że pijesz za mało wody? Co się dzieje, gdy pijemy za mało wody? Oto 24 zaskakujące sygnały świadczące o odwodnieniu, które wysyła ci twój organizm.
Czujesz suchość w ustach
Kiedy czujemy suchość w ustach, instynktownie sięgamy po coś do picia. Wybór napoju ma jednak ogromne znaczenie — słodkie soki dają tylko chwilowy efekt, ale tak naprawdę pogłębiają problem odwodnienia. Woda dobrze nawilża błony śluzowe w ustach i w gardle, dzięki czemu produkowane są większe ilości śliny, a my nie narzekamy na nieprzyjemne uczucie suchości.
Masz suchą skórę
Skóra to największy organ, dlatego potrzebuje dużych ilości wody. Jeśli zauważyłeś u siebie przesuszenie, łuszczenie, suche skórki i zaczerwienienia naskórka, mogą to być pierwsze objawy odwodnienia organizmu. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie sprawia, że produkujemy mniej potu i naturalnych olejów, które chronią skórę przed wysuszeniem. Jeśli ten problem będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, skóra stanie się bardzo sucha i straci elastyczność.
Masz suche oczy
Picie wody ma znaczenie nie tylko dla nawilżenia gardła i ust, ale również oczu. Niedobór wody możesz więc wyczytać z oczu – jeśli są przekrwione, suche i zmęczone, to znak, że nie wypiłeś wystarczająco dużo wody. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest brak łez, które mogą być produkowane tylko wtedy, gdy jesteś odpowiednio nawodniony.
Bolą cię stawy
Chrząstki i dyski międzykręgowe składają się w 80 proc. z wody. Jeśli w twoim organizmie jej brakuje, możesz odczuwać bolesność podczas poruszania się. Picie odpowiedniej ilości wody zabezpieczy kości przed ocieraniem się o siebie, a chrząstki będą w stanie absorbować wstrząsy podczas biegania czy skakania.
Jesteś bardzo spragniony
Jeśli chce ci się pić, to znak, że już jesteś odwodniony. Jeśli jednak twój język przypomina pustynię, to sygnał, że cierpisz na przewlekłe odwodnienie, a twoje zdrowie jest w niebezpieczeństwie. Nie wystarczy 2–3 razy dziennie wypić szklankę wody, gdy poczujemy pragnienie. Najlepiej pić ją przez cały dzień, małymi łykami.
Masz zakwasy
Nasze mięśnie również są zbudowane z wody. Im mniej jej pijesz, tym mniejszą masz masę mięśniową. Właśnie z tego powodu tak ważne jest nawodnienie organizmu przed, w czasie i po treningu. Płyny są potrzebne nie tylko po to, by ugasić pragnienie i zmniejszyć zmęczenie, ale są też niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ścięgien i mięśni. Dodatkowym plusem picia wody jest mniejsze ryzyko wystąpienia bolesnych zakwasów oraz skurczy po aktywności fizycznej.
Długo chorujesz
Picie wody pozwala pozbyć się toksyn i zarazków obecnych w organizmie podczas choroby czy przeziębienia. Jeśli nie będziesz nawodniony, dłużej zajmie ci powrót do formy. To jednak nie jedyny problem — przy niewystarczającej ilości płynów, organizm zaczyna czerpać wodę zmagazynowaną w krwi i organach, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.
Jesteś osłabiony i zmęczony
Uczucie znużenia i zmęczenie często wcale nie są wynikiem niewyspania, a właśnie braku odpowiedniej ilości wody w diecie. Kiedy organizm czerpie wodę z tkanek i komórek, ty zaczynasz czuć się coraz gorzej i brakuje ci energii. Najczęściej po południu czujemy nagły spadek sił i zwykle sięgamy po kawę – to błąd, ponieważ może ona dodatkowo odwadniać. Jeśli czujesz się senny, zacznij od wypicia szklanki wody, a dopiero później szukaj innych sposobów na pobudzenie.
Jesteś głodny
Niedobór wody w organizmie może być manifestowany poprzez… burczenie w brzuchu. Bardzo często mylimy głód z pragnieniem. Ma to konsekwencje zarówno dla zdrowia, ponieważ organizm nie otrzymuje potrzebnej dawki H2O, jak i dla figury – zbyt częste podjadanie kończy się przybieraniem na wadze.
Masz problemy z trawieniem
Woda jest potrzebna nie tylko naszej skórze czy mięśniom, ale również wszystkim organom. Jest szczególnie ważna dla przewodu pokarmowego. Odwodnienie organizmu sprawia, że błony śluzowe żołądka są wysuszone, przez co kwasy mogą nie spełniać swojej roli prawidłowo i podrażniać żołądek. W praktyce oznacza to zgagę i inne problemy z trawieniem.
Masz zaparcia
Woda nawilża cały przewód pokarmowy, jest również niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Jeśli zauważyłeś, że często masz zaparcia, postaraj się pić więcej wody w ciągu dnia. To prosty i skuteczny sposób na uporanie się z tym nieprzyjemnym i wstydliwym problemem. Jeśli zwiększenie ilości płynów nie pomoże, czas na wizytę u specjalisty.
Zbyt rzadko chodzisz do łazienki
Możesz w to wierzyć lub nie, ale jeśli nie chodzisz do toalety od 4 do 7 razy dziennie, prawdopodobnie pijesz za mało wody. Przyjrzyj się też dokładniej kolorowi moczu – powinien być jasnożółty, a nawet przezroczysty. Intensywnie żółty kolor to wiadomość od organizmu, że jesteś odwodniony. Pamiętaj o tym, że niedobór wody sprzyja infekcjom układu moczowego, które wiążą się z bólem i długim procesem leczenia.
Za szybko się starzejesz
Ilość wody w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem. Oznacza to jedno — im jesteśmy starsi, tym więcej wody potrzebujemy. Pierwsze oznaki przedwczesnego starzenia zauważysz w wyglądzie — zmarszczki, utrata jędrności, suchość skóry. Jednak procesy starzenia się dotyczą nie tylko skóry, ale również naszego wnętrza. Komórki, tkanki, organy potrzebują z wiekiem coraz więcej wody, a jej brak może oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Masz zawroty głowy
Chociaż zawroty głowy mogą być objawem wielu chorób oraz skutkiem przyjmowania niektórych leków, to pojawią się również u osób, które za mało piją. Zawroty głowy powinny dać ci do zrozumienia, że potrzebujesz wody, zwłaszcza jeśli zauważyłeś też inne symptomy odwodnienia.
Boli cię głowa
Ból głowy to jeden z typowych objawów odwodnienia organizmu. Jeśli praktycznie przez cały czas czujesz lekki ból głowy, może to oznaczać, że stale jesteś odwodniony. Zamiast łykać kolejne tabletki przeciwbólowe, staraj się pić więcej wody. Możesz być zaskoczony, jak szybko odczujesz pozytywne rezultaty i przekonasz się na własnej skórze o zaletach picia wody.
Masz podwyższone tętno
Twoje serce zaczyna nagle szybko dygotać? Ta przerażająca oznaka może świadczyć, że w twoim organizmie brakuje wody. Aby uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości (oraz strachu związanego z palpitacjami), staraj się pić ok. 8 szklanek wody dziennie.
Masz ochotę na coś słodkiego
Kiedy brakuje ci wody, organizm nie jest w stanie przetworzyć glikogenu w glukozę, czego skutkiem jest zwiększony apetyt, zwłaszcza na słodycze. Odwodnienie organizmu może cię więc skłonić do podjadania słodkich przysmaków.
Zamiast sięgać po kaloryczne czekoladki i lody, zjedz przekąskę, która zawiera dużo wody. Większość owoców i warzyw składa się głównie z wody, dzięki czemu dostarcza ci tej niezbędnej substancji. Zjedz arbuza, truskawki albo melona, które ugaszą zarówno głód, jak i pragnienie.
Masz nieświeży oddech
Do produkcji śliny w jamie ustnej niezbędna jest woda. Jeśli pijesz za mało, organizm nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości śliny, której zadaniem jest m.in. wypłukiwanie bakterii z jamy ustnej. Gdy brakuje śliny, bakterie zaczynają się rozmnażać, czego skutkiem jest nieświeży oddech. Jeśli chcesz w każdej sytuacji czuć się komfortowo i nie obawiać się brzydkiego zapachu z ust, dbaj o dostarczanie sobie płynów.
Masz podwyższoną temperaturę
Chociaż wydaje się to dziwne, gorączka może być objawem niedoboru wody w organizmie. Aby wszystkie procesy życiowe przebiegały normalnie, organizm musi pracować na zwiększonych obrotach, czego wynikiem może być podniesienie się temperatury ciała.
Często się przeziębiasz
Często łapiesz infekcje, chodzisz zakatarzony i narzekasz na ból gardła? Na odporność organizmu składają się dieta, ćwiczenia oraz zachowywanie zasad higieny. Jednak duże znaczenie ma też picie odpowiedniej ilości wody. Dzięki niej wysypiasz się i masz więcej energii, co przekłada się na mniejszą podatność na choroby. Poza tym woda nawilża błony śluzowe – jeśli są wysuszone, bakterie i wirusy mają ułatwiony dostęp do wnętrza organizmu.
Przybierasz na wadze
Zauważyłeś, że regularnie tyjesz? Winę zwykle ponosi zła dieta i brak aktywności fizycznej, jednak czasami może to być też konsekwencja picia zbyt małej ilości wody. Dlaczego? Kiedy komórkom zaczyna brakować wody, ty odczuwasz to jako spadek energii. Sygnał, który dociera do mózgu, często bywa mylony z głodem, a ty zamiast wypić szklankę wody, jesz kanapkę albo ciastko.
Masz problemy z koncentracją
Badania wykazały, że nawet niewielkie odwodnienie organizmu ma wpływ na nasze zdolności intelektualne. Koncentracja, pamięć, czujność i czas reakcji są uzależnione od poziomu wody w organizmie, dlatego jeśli pracujesz umysłowo albo uczysz się, nie rozstawaj się z butelką wody. Pamiętaj o piciu wody, jeśli jesteś kierowcą. Jedno z badań wykazało, że w wypadkach i różnych incydentach na drogach częściej biorą udział osoby odwodnione.
Masz kaca
Każdy z nas to wie – jeśli przesadzimy z alkoholem, będziemy cierpieć następnego dnia. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną kaca może być zarówno zbyt duża ilość drinków, jak i zbyt mała ilość wody. Alkohol ma działanie odwadniające, dlatego w czasie imprezy należy pić jak najwięcej zwykłej mineralnej. Należy też pamiętać o wypiciu dużej ilości wody bezpośrednio przed pójściem spać. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, na zawsze zapomnisz o kacu po imprezie.
Jesteś poirytowany
Czujesz się spięty, zestresowany i poirytowany? To kolejne objawy odwodnienia, których zwykle nie wiążemy z niedoborem wody. Okazuje się jednak, że woda jest kluczowa nie tylko dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również dla naszego samopoczucia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze