Grzyby zamiast mięsa. Pieczarki jako składnik diety odchudzającej
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 4 komentarzeZazwyczaj włączamy grzyby do menu ze względu na walory smakowe i zapachowe. Warto je jeść również z uwagi na właściwości odchudzające. Osoby na diecie powinny wzbogacić jadłospis zwłaszcza o pieczarki. Pieczarki na diecie - sprawdź, jak to działa.
Grzyby w zdrowej diecie
Powszechna jest opinia, że grzyby są produktem niepełnowartościowym i nie zawierają praktycznie żadnych składników odżywczych. Co prawda nie są one niezbędne w diecie człowieka, ale warto je jeść. Dostarczają organizmowi witamin z grupy B (B1, B2 oraz PP) i soli mineralnych (wapnia, potasu, fosforu, żelaza, cynku i miedzi). Suszone grzyby mają wyższą wartość odżywczą niż świeże — po odparowaniu wody składniki mineralne i witaminy ulegają skoncentrowaniu.
W kurkach i rydzach stwierdza się obecność karotenu, który w organizmie człowieka jest zamieniany w witaminę A (stąd pomarańczowe zabarwienie). Grzyby są też źródłem białka (najwięcej strawnego składnika zawierają prawdziwki i pieczarki) oraz błonnika (podobnie jak inne produkty spożywcze pochodzenia roślinnego). Do najbardziej cenionych grzybów zalicza się podgrzybki, borowiki, rydze, gąski i trufle.
Wadą grzybów jest fakt, że są ciężkostrawne (głównie kurki) ze względu na zawartość chityny - niestrawnego wielocukru (odpowiednika błonnika pokarmowego). Dotyczy to głównie tych, które serwujemy w postaci smażonej. Dlatego nie poleca się ich osobom z kłopotami ze strony układu trawiennego, dzieciom i ludziom starszym. Żeby grzyby nie obciążały przewodu pokarmowego, warto je jeść z warzywami i ryżem.
Grzyby zawierają niewielką ilość tłuszczu i węglowodanów. W diecie wegetarian stanowią zamiennik mięsa. Chociaż mają 6 razy mniej kalorii niż mięso, sycą podobnie jak ten produkt podchodzenia zwierzęcego.
Pieczarki na diecie — najlepsze grzyby na odchudzanie
Białe pieczarki to grzyby, które sprzyjają redukcji masy ciała. Zdaniem naukowców, osoby na diecie odchudzającej powinny nimi zastąpić czerwone mięso.
Wyniki rocznego badania przeprowadzonego przez naukowców z Johns Hopkins Weight Management Center w Baltimore dowiodły, że osoby jedzące codziennie porcję grzybów odpowiadającą objętości jednej filiżanki, w opozycji do osób stosujących normalną dietę z udziałem mięsa, zrzuciły średnio około 3 kilogramów. Co więcej, uczestnicy badania, którzy jedli grzyby zamiast mięsa, mieli lepsze parametry składu ciała, czyli korzystniejsze proporcje tłuszczu, kości, mięśni i wody.
Pieczarki zmniejszają apetyt i hamują proces wchłaniania tłuszczów z pożywienia. Należą do grupy produktów niskokalorycznych (100 gramów surowych obranych pieczarek to jedynie około 20 kcal). W 90 proc. składają się z wody i zawierają sporą ilość błonnika. Dzięki temu po zjedzeniu dania z tymi grzybami czujemy sytość przez dłuższy czas.
Pieczarki w zdrowej diecie
Grzyby te wykazują właściwości prozdrowotne. Należą do grupy żywności funkcjonalnej. To zasługa zawartości składników odżywczych, takich jak:
- wartościowe białko,
- przyswajalne węglowodany,
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe,
- witaminy (z grupy B oraz D, A i E),
- składniki mineralne (potas, miedź, selen, jod).
Pieczarki warto jeść w trosce o zdrowie. Badania naukowców dowiodły, że ekstrakt z pieczarek ma działanie antynowotworowe (zapobiega rakowi piersi i prostaty). Ponadto grzyby te obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi.
Zaleca się jeść je w okresie jesiennym, ponieważ wzmacniają odporność, jak również dlatego, że są źródłem witaminy D, na której niedobór cierpimy jesienią i zimą (porcja 100 gramów pieczarek zaspokaja 4 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę). Grzyby te powinny spożywać kobiety w okresie ciąży, gdyż są naturalnym źródłem kwasu foliowego, niezbędnego do prawidłowego rozwijania się płodu.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze