Odchudzanie nastolatków - dieta odchudzająca dla nastolatków
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeZłe nawyki żywieniowe nastolatków prowadzą do nadwagi. Z kolei nieprawidłowo dopasowana dieta odchudzająca i głodówki przyczyniają się do anemii, a nawet anoreksji u osób w okresie dojrzewania. Zdrowa dieta dla nastolatka powinna być zróżnicowana, a jej minimalna wartość kaloryczna nie może być niższa niż 1500 kcal. Jak powinno przebiegać odchudzanie nastolatków?
Skutki nieprawidłowego odchudzania nastolatków — skutki odchudzania w okresie dojrzewania
Nieprawidłowy sposób odżywiania, stosowanie głodówek w okresie dojrzewania prowadzą do stanu niedożywienia i schorzeń takich jak anoreksja. Bywa również tak, że nastolatkowie mają problemy z przestrzeganiem zasad restrykcyjnych diet odchudzających, co skutkuje efektem jo-jo.
Jeżeli młodzież nie będzie dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki energii, może doprowadzić do rozregulowania metabolizmu. Niedobór witamin i składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu nastolatka, może doprowadzić do rozwoju anemii. Na skutek niedokrwistości włosy nastolatków stają się suche i podatne na złamania. Cera staje się blada, a paznokcie rozdwajają się. Obserwuje się u nich objawy wynikające z niedoboru wapnia i żelaza.
Odchudzanie u nastolatków — zdrowa dieta dla nastolatków
Prawidłowa dieta dla nastolatków powinna polegać na wyeliminowaniu złych nawyków żywieniowych i produktów kalorycznych, takich jak: dania typu fast food, frytki, a także słodkie i słone przekąski, na przykład słodycze i chipsy. Ponadto ważną rolę odgrywa regularność spożywania posiłków i nierezygnowanie ze śniadań — najważniejszego posiłku dnia.
Zdrowa dieta nastolatka obejmuje zróżnicowane produkty spożywcze. Minimalna kaloryczność jadłospisu nie może być niższa niż 1500 kilokalorii dziennie. W każdym posiłku powinny znaleźć się produkty białkowe, węglowodany i tłuszcze. Jako podstawowy składnik posiłku należy wykorzystywać produkty wielozbożowe (zawierają złożone węglowodany), a jako dodatki stosować produkty białkowe, warzywa i niewielkie ilości tłuszczów. Białko znajduje się w jajach, chudym nabiale oraz chudym mięsie i wędlinie. Z kolei dodatek tłuszczów zapewni oliwa z oliwek lub margaryna. Nastolatkowie powinni jeść owoce na odchudzanie, które są bogate w witaminy. Można je jeść na surowo, gotować na parze albo wykorzystywać do przygotowywania soków owocowych.
Nastolatkowie nie powinni unikać ruchu. Każda aktywność fizyczna jest wskazana w okresie dojrzewania. Warto dużo spacerować, jeździć na rowerze, nie rezygnować z lekcji wychowania fizycznego w szkole. Należy pamiętać, że skuteczne odchudzanie nastolatków to rezultat zdrowej diety i ćwiczeń odchudzających.
Jadłospis diety odchudzającej dla nastolatków
Dieta 1500 kcal dla nastolatka powinna być zróżnicowana i bogata zarówno w białka, jak i węglowodany i niewielką ilość tłuszczów. Dzienny jadłospis dla osoby w okresie dojrzewania obejmuje pięć posiłków o niewielkiej objętości. Przykładowo na śniadanie nastolatek może zjeść muesli z mlekiem, które przygotuje, gotując szklankę 1,5 proc. mleka i dodając do niego 5 łyżek muesli. Dodatkowo może zjeść jednego banana. Na drugie śniadanie powinien zabrać do szkoły kanapkę przygotowaną z pieczywa orkiszowego z dwoma plastrami wędliny z drobiu, posmarowaną chudym twarogiem. Ponadto powinien przygotować pomidora pokrojonego na kawałki i obsypanego szczypiorkiem.
Po powrocie do domu nastolatek powinien zjeść na obiad 150 gramów grillowanego łososia, pół woreczka brązowego ryżu i 200 gramów kiszonej kapusty. Po posiłku musi wypić szklankę czerwonej herbaty bez dodatku cukru. Podwieczorek dla nastolatka to surówka ze startej marchwi i jabłka z dodatkiem soku z cytryny, jogurtu naturalnego i łyżki ziaren słonecznika. Do surówki należy podać kromkę razowego chleba z masłem. Ostatni posiłek dnia to serek homogenizowany z dodatkiem świeżych truskawek, który należy zjeść z razową bułką cienko posmarowaną masłem. Do picia przewidziano niesłodzoną melisę z pomarańczą.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze