Co się dzieje, gdy pijemy wodę na pusty żołądek? Jak działa woda na pusty żołądek?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzePicie wody na pusty żołądek? Prozdrowotne właściwości wody pitej na czczo poznały już Japonki. Szklanka tego napoju wypita rano to dla nich niemal rytuał. Japonki słyną ze smukłej sylwetki oraz dobrej kondycji cery. Choć naukowcy przypisują to genom, nie negują również, że picie wody tuż po przebudzeniu pomaga zachować zdrowie i ładny wygląd. Sprawdź, co się dzieje, gdy pijemy wodę na pusty żołądek.
Nasze ciało w ok. 70 proc. składa się z wody. Znajduje się m.in. w mięśniach, mózgu, kościach. Jest niezbędna, by nasz organizm funkcjonował poprawnie. Codziennie powinniśmy pić przynajmniej 1,5 litra wody, zależnie od masy ciała oraz od aktywności fizycznej.
Jeżeli pijemy rzadko i w małych ilościach, narażamy się na przykre dolegliwości zdrowotne. Grożą nam zaparcia, bóle głowy i zaburzenia oddychania. Czujemy się zmęczeni fizycznie i psychicznie. Nasza skóra i błony śluzowe wysuszają się. Im mniej pijemy, tym mniej wydalamy moczu, a z nim szkodliwych toksyn.
Zobacz też: 24 sygnały, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody
Kilka szklanek rano
Nie obawiaj się, że przytrafi ci się ból brzucha po wypiciu wody na czczo. Eksperci przekonują, że dzień powinniśmy zacząć od wody. Na czczo należy wypić nawet kilka szklanek! Pierwszy posiłek jemy dopiero po 45 minutach.
Możemy zacząć od jednej szklanki i stopniowo, każdego dnia starać się wypijać więcej. Można dodać kilka kropel cytryny dla smaku. Używajmy wody mineralnej niegazowanej albo z czajnika. Kuracja powinna trwać minimum 30 dni. Jakich efektów można się spodziewać?
Usuwanie toksyn z organizmu
Woda wypita na czczo to doskonały sposób na szybsze usuwanie z organizmu nagromadzonych toksyn. Wypicie szklanki wody na czczo neutralizuje także szkodliwe działanie alkoholu czy ciężkostrawnych pokarmów.
Poprawia metabolizm
Picie wody na pusty żołądek zwiększa tempo przemiany materii o co najmniej 24 proc. — tak wynika z badań amerykańskich naukowców. To szczególnie dobra informacja dla osób, które są na diecie. Woda wspomaga także prawidłowe trawienie, a wypita po przebudzeniu oczyszcza jelito grube. Dzięki temu lepiej wchłaniają się substancje odżywcze.
Pomaga "oszukać" głód
Woda wypita na czczo pomaga spalić kalorie. Wypijając kilka szklanek rano, mamy znacznie mniejszy apetyt. Nie grożą nam ataki głodu w ciągu dnia.
Warto pić także szklankę wody pół godziny przed każdym posiłkiem. Badania pokazują, że osoby, które wypijają dziennie 1,5 litra wody, szybciej tracą kalorie. Woda pomaga "oszukać" głód.
Zobacz też: Tyle wody powinieneś pić, jeśli chcesz schudnąć
Piękna cera i włosy
Picie zbyt małej ilości wody powoduje przedwczesne powstawanie zmarszczek i przyspiesza procesy starzenia się. Amerykanie dowiedli, że picie 500 ml wody na czczo zwiększa przepływ krwi w skórze, dzięki czemu jest bardziej napięta i elastyczna, promienna i oczywiście odpowiednio nawilżona. Picie dużych ilości wody odżywia także włosy i zmniejsza łamliwość.
Dobra na zgagę
Niestrawność i zgaga spowodowane są nadmierną ilością kwasów w żołądku. Woda świetnie je neutralizuje i łagodzi dolegliwości trawienne. Wypita o poranku wspomaga również prawidłową pracę układu limfatycznego i krwionośnego. Pobudza do działania jelita i zapobiega zaparciom.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze