Wegesportowiec - dieta bezmięsna a intensywny wysiłek fizyczny
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzNiektórym nadal trudno jest zaakceptować fakt o wyeliminowaniu mięsa z diety. Jak się jednak okazuje, wielu ludzi w sposób świadomy preferuje wegetarianizm i weganizm nie tylko jako sposób odżywiania czy sposób na odchudzanie, ale także i styl życia. Dieta roślina nie wyklucza też aktywności fizycznej na wysokim poziomie. Co powinien jeść wegesportowiec?
Dieta bezmięsna — odchudzanie
Nie brakuje osób, które — decydując się na rezygnację z jedzenia mięsa — zamierzają pozbyć się nadmiarowych kilogramów. I rzeczywiście, często odnoszą sukces. M.in. z uwagi na to, że na diecie wegetariańskiej sporo produktów charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, a ponadto posiłki wege zawierają duże ilości błonnika.
Warto jednak pamiętać, że aby schudnąć na diecie wegetariańskiej, trzeba się wystrzegać kilku błędów — np. spożywania nadmiernej ilości nabiału czy produktów mącznych.
Często jednak przejście na wegetarianizm to zmiana stylu życia. Wśród osób rezygnujących z mięsa są sportowcy — także ci zawodowi.
Sport powinien być wpisany w życie każdego człowieka. Pozwala on zachować zdrowie, dobrą formę i komfort psychiczny. Osoby, które wyeliminowały mięso z codziennej diety, są często ludźmi bardzo aktywnymi, niektórzy z nich sport uprawiają zawodowo. Nie zawsze jednak spotykają się oni z akceptacją i zrozumieniem.
Wegesportowiec na start!
Wydaje się bowiem, że tylko mięso może dodać siły i energii (przede wszystkim chodzi o zawarte w nim białko). Jak się jednak okazuje, dobrze skomponowana dieta wegetariańska doskonale zaspokaja potrzeby żywieniowe sportowców. Zawarte w owocach i warzywach antyoksydanty nie tylko neutralizują wolne rodniki, ale też wspomagają wydolność organizmu. Wspomniane białko z kolei dostarczyć mogą produkty pochodzenia roślinnego.
Głównym źródłem białka dla wegetarian są warzywa strączkowe, jak również orzechy i pestki (np. dyni, słonecznika).
Najważniejsza jest jednak kaloryczność diety. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na energię. Konieczne jest zatem monitorowanie wagi ciała i dbanie o świadome komponowanie posiłków.
Co powinien jeść sportowiec-wegetarianin?
- zboża i warzywa,
- owoce,
- produkty bogate w białko,
- nasiona roślin strączkowych,
- produkty mleczne.
Przeciwnicy diety wegetariańskiej w przypadku sportowców wskazują, że na diecie roślinnej łatwo o niedobór żelaza. Jak się jednak okazuje, anemia równie często dotyczyć może również osób regularnie spożywających mięso.
By dostarczyć organizmowi żelazo, do diety powinno się włączyć:
- pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, pieczywo razowe, otręby, brązowy ryż),
- owoce suszone (morele, figi, rodzynki, daktyle),
- warzywa zielone (brokuły, szpinak, rzeżucha),
- nasiona roślin strączkowych (groch, fasola, bób, soja, soczewica, ciecierzyca),
- orzechy (pistacje, orzechy laskowe, migdały).
Jak komponować posiłki na diecie wegetariańskiej?
Wegetarianizm to styl życia. Zrezygnować ze spożywania mięsa można z różnych powodów: etycznych, ekonomicznych, zdrowotnych, ekologicznych. Kuchnia bezmięsna jest bardzo smaczna i pozwala na dużą różnorodność. Nie wyklucza również z zawodowego uprawiania sportu.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze