Czy jesz za dużo cukru?
ALEKSANDRA KOSMALA • dawno temuBadania potwierdzają fakt nasilenia się trądziku wskutek nadużywania cukru. Dieta, która jest bogata w cukry proste, prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Jak wiadomo, to najczęstsza przyczyna pojawiania się niedoskonałości na skórze. Jeśli masz problemy z cerą, spróbuj ograniczyć słodzenie i sprawdź, czy to pomoże zwalczyć uciążliwe kłopoty.
Naukowcy twierdzą, że już po siedmiu dniach wyeliminowania cukru z diety, skóra staje się promienna, odzyskuje zdrowy koloryt, a wypryski znikają.
Zwiększony cholesterol
Według badań amerykańskich naukowców, nadmiar cukru może zmniejszyć poziom dobrego cholesterolu, na rzecz tego złego. Autorzy wspomnianej pracy sugerują, że cukry proste pobudzają organizm do wytwarzania triglicerydów i cholesterolu LDL.
Ograniczenie cukru sprawi, że uchronisz się przed poważnymi chorobami, np. miażdżycą. Jeśli na wynikach swoich badań zauważysz zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, przyczyną może być zbyt słodka dieta.
Zobacz też: 5 zaskakujących produktów, w których ukrywa się cukier!
Próchnica
Ten problem dotyczy głównie dzieci, które z chęcią sięgają po słodycze. Najbardziej groźne i przyczyniające się do próchnicy są cukry, które zawierają w swoim składzie sacharozę i maltozę. Występują one w lizakach, cukierkach, dżemach, ale także w słodzonych płatkach śniadaniowych.
Należy również zwrócić uwagę na gumy rozpuszczalne, które zazwyczaj przez dłuższy czas zalegają pomiędzy zębami malucha. Warto więc zadbać o systematyczną i dokładną higienę jamy ustnej, a sklepowe słodycze zastąpić np. owocowymi przysmakami przygotowanymi w domu.
Stany depresyjne
Istnieje przekonanie, że na poprawienie humoru najlepsza jest czekolada. Jak widać, nie u każdego sprawdza się taki rodzaj terapii. Badania naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Nowym Jorku wskazują związek między nadmiernym spożywaniem cukru, a ryzykiem depresji.
Dieta bogata w słodkie produkty prowadzi do zmiennych nastrojów i pogorszenia samopoczucia. Potwierdzono, że im więcej w diecie cukrów prostych, tym większe ryzyko pojawienia się depresji. Osoby, które na co dzień spożywają posiłki składające się w większości z błonnika, węglowodanów złożonych oraz owoców i warzyw znalazły się w grupie osób mniej narażonych na wystąpienie stanów depresyjnych.
Zobacz też: Niskokaloryczne substancje słodzące ułatwiają gromadzenie się tłuszczu
Podwyższone ciśnienie krwi
Z badań wynika, że cukier stanowczo przyczynia się do zwiększenia ciśnienia tętniczego. W tej kwestii wpływa na nasz organizm nawet gorzej niż sól.
Nadmierne spożywanie cukru może mieć wpływ na akcję serca oraz jego zapotrzebowanie na tlen. Ponadto, może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest zapalenie mięśnia sercowego. Pamiętaj, że aby uniknąć powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym, należy zadbać o swoją dietę. Sprawdzaj regularnie ciśnienie i reaguj w razie potrzeby.
Ogólne wyczerpanie
Jeśli nadużywasz cukru i zamiast sycącego śniadania bogatego w białko i błonnik zjadasz przetworzone, słodkie produkty to wiedz, że w ciągu dnia możesz czuć się senny i osłabiony. Będziesz mieć mniej energii i ochoty do działania.
Co więcej, nadmierna ilość cukru we krwi powoduje problemy z zapamiętywaniem i negatywnie działa na nasze funkcje poznawcze. Jeśli zauważasz ostatnio u siebie częste zmęczenie, pomimo tego, że twój styl życia nie uległ zmianom, spróbuj zmniejszyć ilość cukru spożywaną w ciągu dnia.
Odczuwasz głód
Zjadasz dużą porcję, a pół godziny później czujesz się znowu głodny? Produkty, które w większości składają się z cukru nie sprawią, że osiągniesz uczucie sytości na dłużej. Nie pobudzają one tych samych mechanizmów w organizmie, co produkty, które mają w swym składzie cenne składniki odżywcze jak białko, błonnik, witaminy i składniki mineralne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze