Dieta makaronowa - spaghetti na obiad, tagliatelle na kolację. Dieta makaronowa - efekty
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 2 komentarzeDieta makaronowa to dieta na odchudzanie i poprawę samopoczucia. Podstawę planu żywienia stanowi makaron. Ten sposób żywienia stosuje się przez 14 dni. W ciągu tygodnia praktykowania tej diety możemy zredukować masę ciała o 2 kilogramy. Poniżej dowiesz się, jak wygląda dieta z makaronem, który jesz praktycznie na okrągło.
Czym jest dieta makaronowa?
Dieta makaronowa jest sposobem odżywiania, którego podstawę stanowi makaron. Ma ona wpływ nie tylko na nasz wygląd, czyli spadek masy ciała, ale również na samopoczucie — sprawia, że mamy lepszy nastrój. Ze względu na oddziaływanie diety makaronowej na humor najczęściej stosuje się ją w okresie jesiennym i zimowym, gdy z powodu aury zazwyczaj mamy gorszy humor. Ta dieta pomaga zwalczyć przygnębienie.
W jaki sposób dieta bogata w makarony może mieć wpływ na samopoczucie człowieka? Ten produkt spożywczy zawiera tryptofan — aminokwas, który poprawia nastrój. Dla uszczegółowienia — w mózgu ten cenny składnik zostaje przekształcony w serotoninę, czyli hormon szczęścia odpowiadający za dobry sen.
Aby poziom serotoniny cały czas był odpowiedni i abyśmy mogli cieszyć się dobrym humorem, niezbędna jest podaż tryptofanu. Ten aminokwas dostaje się bez przeszkód do mózgu, gdy człowiek spożywa pokarmy bogate w węglowodany.
Dlaczego? Okazuje się, że dieta węglowodanowa powoduje zwiększenie wydzielania insuliny, która to z kolei obniża poziom aminokwasów w organizmie z wyjątkiem tryptofanu. Wówczas przedostaje się on do mózgu, gdzie zmienia się w serotoninę.
Na czym polega odchudzająca dieta makaronowa? Dieta makaronowa — efekty
W jaki sposób makaron przyczynia się do spadku wagi ciała, choć przez wiele osób jest uznawany za produkt tuczący? Za przyrost masy są odpowiedzialne sosy na bazie śmietany i inne dodatki do makaronów, na przykład mięso lub sery (100 gramów makaronu to zaledwie 120 kcal!). To one znacząco podnoszą kaloryczność dania.
Makaron jest bogaty w węglowodany, które wymagają długiego czasu spalania. Aby pozyskać energię z makaronu, organizm człowieka musi wykonać znaczną pracę — wówczas spala tkankę tłuszczową. Stosując dietę makaronową, możemy w ciągu jednego tygodnia zrzucić 2 zbędne kilogramy (to zależy od indywidualnych predyspozycji i tempa spalania kalorii przez organizm osoby odchudzającej się). Powolny spadek wagi gwarantuje, że po zakończeniu jej praktykowania nie wystąpi efekt jo-jo.
Dieta makaronowa przepisy
Na tej diecie odchudzającej należy co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia (w porze obiadowej i na kolację) spożyć danie makaronowe. Makaron (najlepiej wyprodukowany z mąki razowej lub pszenicy durum) ugotowany al-dente podajemy w towarzystwie ziół, oliwy z oliwek i warzyw.
Na podwieczorek powinniśmy wybierać owoce, zaś w ramach pierwszego i drugiego śniadania zjadać jogurt z muesli lub pełnoziarniste pieczywo.
Należy wykluczyć z jadłospisu takie produkty jak: słodycze, tłuszcze zwierzęce i zawiesiste sosy, a mięso zastąpić rybami i drobiem. Każdego dnia powinniśmy dostarczać organizmowi 1200 kcal.
Dietę makaronową można praktykować przez 2 tygodnie. Uznaje się ją za zdrowy sposób odżywiania, gdyż dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jest to idealne rozwiązanie dla miłośników śródziemnomorskiej kuchni, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami.
Wartości odżywcze makaronu
Dlaczego warto jeść makaron? Ten produkt spożywczy jest bogaty w:
- witaminy z grupy B, które podobnie jak tryptofan zapewniają nam dobre samopoczucie, a ponadto mają wpływ na poprawę koncentracji uwagi,
- cynk — pierwiastek, który zwalcza wolne rodniki odpowiadające za wrażenie zmęczenia w sytuacjach stresujących,
- magnez — minimalizuje wydzielanie hormonów stresu,
- żelazo.
Na koniec ciekawostka. Jeśli zastanawiacie się, jaki makaron ma najmniej kalorii, odpowiadamy. Otóż najmniej kaloryczny jest makaron shirataki, produkowany z rośliny konjac (dostępnej w Indonezji czy w Chinach). 100 g tego makaronu to zaledwie… 6,4 kcal. W Polsce możesz go kupić w sklepach ze zdrową żywnością.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze