Dlaczego należy uważać na wafle ryżowe?
KAROLINA KONDRAK • dawno temuDla wielu osób wafle ryżowe to dobry sposób na szybką i zdrową przekąskę. Cieszą się popularnością wśród osób na diecie bezglutenowej i odchudzającej. Jednak mimo tej renomy, istnieje szereg negatywnych stron związanych z ich spożywaniem.
Wafle ryżowe – co w nich znajdziemy?
Wafle ryżowe zwykle produkowane są z dmuchanych całych ziaren ryżu, jednak w niektórych państwach, jak w Japonii i Chinach, robi się je z mąki ryżowej. Zwykły wafel ryżowy ma małą ilość tłuszczu. Zawartość białka jest również niewielka lub zerowa – kalorii dostarczają nam głównie przez węglowodany.
Wartość odżywcza
W ogólnym rozrachunku wafle ryżowe mają niską wartość odżywczą i zawartość witamin (głównie E, K i B). Najważniejsze związki organiczne, których dostarczają, to: mangan, selen, magnez i tryptofan.
Białko pochodzące z wafli nie jest pełnowartościowe, co oznacza, że nie ma wystarczającej ilości niezbędnych aminokwasów. Aby stworzyć w pełni pożywny, bogaty w proteiny posiłek, warto do nich dodać np. rośliny strączkowe.
Wafle smakowe
W sklepach można znaleźć duży wybór wafli ryżowych o różnych smakach. Należy pamiętać, że przez substancje poprawiające smak są one bardziej kaloryczne. Przykładowo, jedna porcja zwykłego wafla (ok. 9,3g) ma 35kcal, podczas gdy ten o smaku sera cheddar (ok. 12g) ma ich już 51.
Zawartość sodu w naturalnych waflach jest niska, podczas gdy w ich smakowych wariantach może być znacznie wyższa. W zależności od ich rodzaju może to być od 20 do 59mg na porcję.
Zawartość błonnika
Jeżeli jesteś na diecie, pamiętaj, że lepiej stawiać na dobre kalorie, a nie na niską kaloryczność potraw. Wafle mają dużo węglowodanów, jednak nie zawierają błonnika ani białka. Nie powodują uczucia sytości. Będąc na diecie, lepiej wybierać żywność, która jest w stanie w pełni zaspokoić głód.
Indeks glikemiczny
Wafle ryżowe są zaliczane do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, który wynosi 87. Jest to miara oznaczająca poziom cukru we krwi po zjedzeniu danego pożywienia.
Jedzenie o niskim indeksie, jak np. płatki owsiane lub makaron, sprawia, że szybciej się najadamy, przez co w ostatecznym rozrachunku spożywamy mniej kalorii. Żywność, która szybko podnosi zawartość glukozy we krwi, stwarza zapotrzebowanie na insulinę, co ma znaczenie przede wszystkim dla osób chorych na cukrzycę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze