Co to są napoje funkcjonalne?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzCo to są napoje funkcjonalne? To napoje stworzone są dla konkretnej grupy osób. Ich spożywanie poleca się sportowcom, osobom zmęczonym, zestresowanym.
Napoje funkcjonalne — definicja
Napoje funkcjonalne to napoje, których zadaniem jest spełnienie określonej funkcji w organizmie — np. uzupełnienie soli mineralnych, nawodnienie, wpłynięcie w pozytywny sposób na układ nerwowy.
Wśród napojów funkcjonalnych wyróżnia się:
- napoje wzbogacane (woda mineralna z dodatkiem ziół, witamin),
- napoje energetyczne,
- napoje izotoniczne, hipertoniczne, hipotoniczne,
- napoje o konkretnym działaniu prozdrowotnym.
Napoje funkcjonalne dla sportowców to przede wszystkim napoje izotoniczne i napoje energetyczne. Te ostatnie owiane są złą sławą, bo spożywane w nadmiarze mogą zaszkodzić. Alternatywą są napoje izotoniczne.
Napoje energetyczne, czyli werwa z puszki
Napój energetyczny to napój funkcjonalny, którego można określić mianem swego rodzaju "dopalacza" w puszce. Jego wypicie ma dodać nam siły i energii do działania, innymi słowy: pobudzić. Sięga się po nie w czasie znacznego wysiłku umysłowego, bo poprawiają koncentrację i łagodzą objawy zmęczenia. Ich skład w większości opiera się na kofeinie lub na wyciągu z guarany. Napoje energetyczne zawierają ponadto:
- taurynę i L-karnitynę (aminokwasy),
- glukozę, fruktozę lub sacharozę (kaloryczne węglowodany),
- minerały i witaminy syntetyczne,
- konserwanty (m.in. sorbinian potasu i benzoesan sodu),
- aromaty i sztuczne barwniki,
- słodziki,
- dwutlenek węgla.
Niestety, napoje energetyczne spożywane w nadmiarze mogą szkodzić. Niektórzy badacze uważają, że nawet wypicie jednej puszki energetyka może nieść ze sobą ryzyko zawału. W badaniach prowadzonych metodą obserwacji uwidocznił się również związek pomiędzy piciem energetyków a wzrostem poziomu agresji wśród młodzieży. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia (a nawet życia!) jest mieszanie napoju energetycznego z alkoholem.
Kiedy sięgać po napoje izotoniczne?
Drugim rodzajem napojów funkcjonalnych są napoje izotoniczne. Stworzone zostały dla sportowców i osób intensywnie pracujących fizycznie (zwłaszcza w okresie letnim). Ich zadaniem jest uzupełnienie traconych w procesie pocenia się soli mineralnych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu (biorą udział w przewodzeniu sygnałów nerwowych, częściowo odpowiadają za skurcze mięśni, w tym skurcze mięśnia sercowego).
Izotonia = wyrównanie ciśnień
Napoje izotoniczne zostały stworzone przez naukowców, którzy opracowali najlepszy system uzupełniania elektrolitów w oparciu o wiedzę i doświadczenia naukowe.
Płyny bowiem wchłaniają się w różnym tempie. Niektóre wchłaniają się szybko (np. rozcieńczone soki, herbaty ziołowe), inne powoli (np. napoje energetyczne, gęste soki). Zarówno jedna, jak i druga grupa nie stanowi dobrego sposobu nawodnienia organizmu w czasie treningu. Potrzebny jest tu napój, który zapewni optymalny poziom wchłaniania się składników mineralnych. I taką funkcję spełniają napoje izotoniczne, bo ich skład jest zrównoważony, a wypicie takiego płynu nie zaburza równowagi wodno-elektrolitowej. Stężenie elektrolitów odpowiada stężeniu krwi, zatem ciśnienie osmotyczne jest na równym poziomie.
Naturalne napoje izotoniczne
Napój izotoniczny można przygotować samodzielnie w domu. Jest to nie tylko tani, ale i zdrowy sposób na odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie wysiłku fizycznego. Dobrze gasi pragnienie, a przy tym dostarcza sporą dawkę elektrolitów woda kokosowa lub woda z kaktusa.
Napoje funkcjonalne cieszą się dużą popularnością wśród sportowców, sięgają po nie również osoby aktywne fizyczne. Ich picie to pewność, że nasz organizm uzupełnił utraconą ilość składników mineralnych.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze