Pod jaką nazwą producenci żywności ukrywają w swoich produktach glutaminian sodu? (WIDEO)

Znajdziesz go w przetworach rybnych, mięsnych, konserwach, pasztetach, kostkach rosołowych, zupach instant, sosach, a nawet w przyprawach. Glutaminian sodu to substancja dodawana do produktów spożywczych. Ten związek chemiczny ma za zadanie wzmocnić smak potraw.

Spożywanie go w nadmiarze, może szkodzić naszemu zdrowiu, dlatego jest on bardzo wnikliwie badany przez specjalistów. Glutaminian sodu wcale nie musi być osobnym składnikiem danego produktu. Bardzo często producenci żywności umieszczają go w innych składnikach. Pod jakimi nazwami może być zatem ukryty?

Zobacz też: Kiedy to przeczytasz, już nigdy tego nie zjesz

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

Udar mózgu - objawy. Po czym poznać, że udar zaskoczy nas w ciągu paru dni? Zdrowe koktajle - Chodakowska poleca. Oto koktajle poniżej 430 kcal Zupa z fasolki szparagowej z mleczkiem kokosowym Cała prawda o ujemnych kaloriach ODCINEK 5: W poszukiwaniu smaku i zdrowia z Trenerką Zdrowej Diety – Podróż smakowa z rybką i barem sieciowym w tle Dietetyczne pułapki Chrzan - warzywo dobre na trawienie Czarna herbata pomaga schudnąć Starożytne sposoby na odkwaszenie organizmu Za dużo mięsa w diecie - objawy. Co się dzieje, gdy codziennie jesz mięso? Picie alkoholu po treningu. Czy alkohol niweluje skutki treningu siłowego? Wigilijne tipy na tematy nie tylko dietetyczne!

Popularne w tym tygodniu:

Jak opiekunka w Niemczech może dbać o swoje zdrowie?